Smart Banner Close Smart Banner Android Smart Banner Windows Phone GÖZAT GÖZAT
Odeabank Odeabank A.Ş. Ücretsiz Play Store

İnternet tarayıcınız güncel mi?

İnternet kullanımlarınızda güvenliğini arttırmak ve İnternet Şubesinde sorunsuz işlem yapabilmek için tarayıcıların güncel versiyonlarını kullanmanızı, eğer kullanmıyorsanız yazılımcı firma resmi sitelerinden ücretsiz olarak güncellemenizi tavsiye ederiz.

Güncel Versiyonunu İndir Detaylı Bilgi
Mobil uygulamamızı denediniz mi? Detaylı bilgi için tıklayınız.

Genel Müdür'ün Mesajı

Değerli Müşterilerimiz, Saygıdeğer İş Ortaklarımız,

Türkiye’nin en yenilikçi ve dinamik bankası olarak, sektörün en önemli oyuncuları arasında ilk sıralara yerleştiğimiz 2015 yılını başarılarla geride bıraktık. Güçlü sermayedarımız, verimli teknolojik altyapımız, etkin risk yönetimi prensibimiz, başarıyı arzulayan deneyimli insan kaynağımız ve müşteri odaklı hizmet anlayışımız ile sektördeki rekabetçi avantajımızı iyi kullanarak özel bankalar arasında mevduatlarda 8., toplam aktiflerde ise 10. büyük banka haline gelmeyi başardık. Gerek küresel ekonomide devam eden büyüme endişeleri gerekse yurtiçinde devam eden politik belirsizlikler yaşadığımız, bankacılık sektöründeki büyümenin daha yavaş kaldığı 2015’te dahi büyümemizi kararlılıkla sürdürerek, her geçen gün hizmet kalitemizi iyileştirmeye, müşteri odaklı hizmet anlayışımızı genele yayarak sürdürmeye devam ettik.

Göstermiş olduğumuz performans sonucu 2015’in üçüncü çeyreğinde, geçtiğimiz yılın son dönemine göre kredilerde %21, mevduatta %24 ve aktiflerde ise %28 oranında büyüme kaydetmiş olduk. Kredilerimiz 21,9 milyar TL’ye, mevduatlarımız 26,1 milyar TL’ye, toplam aktiflerimizi 32,9 milyar TL’ye çıkarttık. Sıfırdan kurulan bir banka olarak, süregelen yüksek yatırım harcamalarına rağmen üçüncü çeyrekte de yıllık bazda ana performans göstergelerini en hızlı iyileştiren banka olduk ve yılın üçüncü çeyreğini 36,7 milyon TL kâr ile tamamladık. Yıl içinde şube sayımızı 54’e, çalışan sayımızı 1506’ya yükselttik. Rakamlarımız ve ulaştığımız sonuçlar ilerlediğimiz yolda ne kadar başarılı olduğumuzun bir teyidi. Bu kadar kısa sürede yarattığımız başarı hikayesi ile gurur duyuyoruz. Bu hikayenin süregelmesi için çalışmalarımıza devam edeceğiz.

2015 yılının ikinci yarısında pek çok projeyi gerçekleştirebilme fırsatı yakaladık. Kurumsal ve Ticari Bankacılık segmentlerinde yılın üçüncü çeyreğinde enerjiden, gayrimenkul geliştirme sektörüne, demir çelikten iletişime, perakendeden inşaat ve taahhüt sektörüne kadar çeşitli alanlarda ürettiğimiz finansman çözümleri ile müşterilerimizin ihtiyaçlarını karşılayarak önemli bir nakit kredi büyüklüğüne ulaştık.

Odeabank KOBİ Bankacılığı stratejisini, en küçük işletmeyle dahi temas edebileceğimiz ve bu işletmelere özel çözümler üretebileceğimiz bir felsefe ile geliştirerek 2015 yılında KOBİ’lere öncelik vermeyi hedefledik. Bu hedef doğrultusunda “Kişiye Özel Bankacılık” ilkemiz çerçevesinde, diğer bankalardan farklı olarak KOBİ’lere birebir müşteri temsilcisi ile hizmet verdiğimiz şube sayısını arttırarak 30’a çıkardık. Bu dönemde artan şekilde büyük ticari müşteriler yanında KOBİ’lerin ihtiyaç duydukları vadede, uygun teminat yapılı krediler ile KOBİ’lerin ulaşmakta zorluk çektikleri finansmanı sağlayarak, bu segmentteki finansman açığının kapatılmasında rol oynamaya başladık. Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) ile 60 milyon Euro kredi anlaşmasını imzalayarak, 5 yıl vadeli, 2 yıl geri ödemesiz kredinin tamamını, küçük ve orta ölçekli firmaların yatırım ihtiyaçlarının finansmanına ayırdık.

Müşterilerimize sunduğumuz kolaylıklara yenilerini ekleyerek, bankacılığı çok daha basitleştirerek, müşterilerimizin ayağına götürdük. Şubeye gitmeye gerek kalmaksızın ister hafta içi ister hafta sonu anlaşmalı teknoloji ve perakende marketlerinden, mobilya-dekorasyon mağazalarından ayrıca yurt genelinde PTT şubelerinden anında kredi kullandırımına devam ettik. Tüm bu kampanyaların etkisi ile, 2015 yılı üçüncü çeyrek sonunda bir önceki yıl aynı döneme göre tüketici kredisi müşteri sayımızı yüzde 67 artırdık.

Türkiye’de ilk defa, Mayıs 2015 tarihinde IFC ile yaptığımız 81,475 milyon ABD Doları tutarındaki anlaşma çerçevesinde “yeşil ipotek finansmanı” kredisini kullandırmış olduk. Mortgage çalışmalarımızı bize özgün iş modelleri ile büyütmeye devam edeceğiz. Ayrıca bu dönemde 250.000’in üzerinde müşterimiz Direkt Bankacılık kanallarından hizmet alarak 1,7 milyar TL hacim ile 2,4 milyon işlem gerçekleştirdi. ATM’lerimizin sayısı 62’e ulaştı. Mobil uygulamamız, 80.000’den fazla kişi tarafından indirildi.

Çeşitli alanlarda elde ettiğimiz başarılara her gün bir yenisini daha ekledik. 2015 yılı içinde 12.si düzenlenen Stevie Awards’da 11 farklı kategoride ödül alarak, Bankacılık kategorisinde yılın şirketi seçildik ve rakiplerimizi geride bıraktık. Communicator Awards 2015’de de mobil uygulamamızda finans kategorisinde mükemmellik ödülü, web sitemiz ile de kurumsal iletişim kategorisinde üstünlük ödülünü aldık. Global Finance-Best Digital Banks ödüllerinde ise Batı Avrupa’nın “en iyi online hazine hizmetleri”, “en iyi fatura ödeme ve sunumu” ile “en iyi sosyal medya” ödülleri Odeabank’a layık görüldü.

İlk günden bu yana müşterilerimizle tesis ettiğimiz ilişkilerin uzun soluklu olması için yoğun çaba sarf ediyor, Türkiye ekonomisinin sunduğu imkanlar paralelinde yapılan yatırımlar, projeler, satın almalar ve özelleştirmelerde ilk akla gelen bankalar arasında yer almak için var gücümüzle çalışmaya devam ediyoruz. Sektör içindeki yeri her geçen gün daha da güçlenmekte ve önemi artmakta olan Kurumsal Bankacılıkta büyüme oranlarının önümüzdeki dönemde de sektör ortalamalarının üzerinde gelişim göstermesini bekliyoruz. Bu bağlamda hedefimiz, pastadan gücümüzün el verdiği en yüksek payı almak yönündedir. Müşterilerimizde çapraz satış imkanları geliştirmek sureti ile derinleşmek ve bu yolla portföylerinde ilk 3 banka arasında yer alma yönündeki iş planımız, iştahımızı ve tüm konsantrasyonumuzu devam ettiriyor, değişen piyasa şartları paralelinde oluşacak ihtiyaçlarını her zamankinden daha yakın takip ediyoruz. Ortaya çıkacak iş fırsatlarını en iyi şekilde değerlendirmek ve sektörel çeşitlendirmeyi sürdürmek yılın üçüncü çeyreğinde olduğu gibi bundan sonraki dönem için de kendimize koyduğumuz öncelikli hedefler arasında yer almaya devam edecek.

Hüseyin Özkaya

Genel Müdür ve Yönetim Kurulu Üyesi