Genel Müdür'ün Mesajı

Değerli Müşterilerimiz ve İş Ortaklarımız,

2013 ilk faaliyet yılımız olarak bizim için özel bir süreci ifade ediyor. Böylesine başarılı, hedeflerimizin üzerine çıktığımız bir yılın ardından, sizlere geçtiğimiz yıla ait bilgiler vermek istiyorum.

Biliyorsunuz ana sermayedarımız Bank Audi Grubu’nun Türkiye’ye yatırım yapmasıyla 2012 yılında Bankamızın temellerini atmıştık. Sıfırdan kurduğumuz ve her tuğlasını değerli çalışma arkadaşlarımla birlikte emek vererek özveriyle ördüğümüz Bankamız ile sektörümüze de farklı ve yeni bir soluk getirdik. Türkiye’de 15 yıllık uzun bir aradan sonra ilk kez bankacılık lisansı alarak sektöre hızlı bir giriş yaptık. Bu giriş hızlı bir yükselmeyle devam etti; 49. olarak girdiğimiz sektörde mevduat bankaları arasında 14. sıraya yükseldik.

Odeabank olarak 2013’ü kapatırken aktif büyüklüğümüz 16,1 milyar TL’ye, krediler 11,3 milyar TL’ye, mevduatlarımız ise 12,4 milyar TL’ye ulaştı. Türkiye’ye bu dönemde net olarak 8,4 milyar dolarlık doğrudan yabancı yatırımı girerken, Odeabank’ın kaydettiği performansın bir sonucu olarak sermayedarımız ülkemize yaklaşık 1,1 milyar dolarlık yatırım yaptı. 2013 sonu itibariyle, 37 şubemiz ve 1.105 çalışanımız var. Tüm bu sonuçlar gösteriyor ki; iyi düşünülmüş süreçlerle kurgulanan servis modelimiz, teknolojik altyapımız ve kaliteli, deneyimli insan kaynağımız ile bankacılık sektöründe hizmet farkımızı hissettirdik.

2013 yılının ilk yarısı Türkiye ekonomisinde finansal göstergeler açısından ne kadar olumlu ise, ikinci yarısı gelişmekte olan ülkelere dair risk iştahındaki keskin kötüleşmeyle o kadar olumsuz oldu. Her ne kadar kısa vadeli belirsizlikler öngörülebilirliği zorlaştırsa da, 2014’ün ikinci yarısından itibaren risk primlerinin iyileşeceğini öngörüyoruz. Bu çerçevede piyasada dönem dönem çalkantılar yaşansa da Türkiye ekonomisinin orta vadede bir büyüme hikâyesi olduğuna inandığımızı bir kez daha vurgulamak istiyorum. IMF tahminlerine göre de, önümüzdeki beş yılda kişi başına milli gelirini en fazla artıracak ülkeler sırasında Türkiye 188 ülke içinde 9. sırada yer alıyor. Bu dönemde 300 milyar doların üzerinde büyüklüğe sahip ekonomiler arasında nominal milli gelirini en fazla artırması beklenen ülke Türkiye.

Türkiye ekonomisinin 2013 yılında %4,0 büyüdüğünü, 2014 yılında ise sıkılaşan finansal koşullar nedeniyle %3,1 oranında büyüyeceğini tahmin ediyoruz. Bununla birlikte, büyümenin kompozisyonu açısından 2014 yılı hem iç hem dış talebin birlikte büyüdüğü ilk yıl olması açısından Türkiye ekonomisinde tarihe geçebilir. 2014 yılı makro ihtiyati düzenlemelerin de etkisiyle, bankacılık sektörü için de geçmiş on yıla kıyasla oldukça zorlu bir yıl olacak. Sermayesi güçlü olanlar veya yeni sermaye bulma imkânı olanlar bu zorluklarla daha kolay baş edebilecek. 2014 yılında sektördeki kredi büyümesinin 2013 yılına göre daha yavaş olacağını ve %18,5 civarında gerçekleşmesini, mevduatlardaki artış hızının ise %13 civarına gerilemesini bekliyoruz.

Biz Odeabank olarak, tüm bu koşulları öngörerek oluşturduğumuz yol haritamız ve çağa uygun teknolojik altyapımız ile sektörde farkımızı hissettirdik. İçerisinde bulunduğumuz ve bilgiye ulaşmanın son derece kolaylaştığı, bilgi çağı olarak adlandırılan günümüz gereksinimlerine uygun olarak üstün bir teknolojik alt yapı oluşturduk. Ürün portföyümüz de vizyonumuz doğrultusunda inovatif ve ihtiyaca yönelik geliştiriliyor. İlk olarak 2013 yılının Nisan ayında Türk bankacılığında yapılmamış olan bir yapıya imza attık ve Fon Dağıtım Kanalı’mızı kurduk. Türkiye’de şu an yönetilen 400’ün üzerinde yatırım fonunu 20 ayrı kritere göre analiz ederek değerlendirdiğimiz fonları satmak üzere; İş Portföy, Ak Portföy, Finans Portföy, Yapı Kredi Portföy ve TEB Portföy ile anlaşma yaptık. Bu modelle oluşturduğumuz fon sepeti ile müşterilerimize önemli yatırım kurumlarının fonlarını tek kanaldan seçme imkanı sunuyoruz. Üstelik listemizdeki fonları, yatırım stratejilerimize ve piyasa öngörülerimize uygun bir şekilde yeniliyoruz.

Bankamızın Bireysel Kredilerdeki büyüme hedefi, “müşteri kazanımı ve bankacılık hizmeti verebilme” anlamında büyük önem taşıyor. Kredi kartları, banka kartları, ihtiyaç kredileri, kredili mevduat hesabı gibi müşterilerin günlük ihtiyaçlarına her anlamda cevap verebilmek için hazırlanan tüm platformları 2013’te devreye aldık. Yılın son çeyreğinde yapılan “Bank’O Card Axess” ve ihtiyaç kredisi “Nakit Hazır” ürün lansmanları ile binlerce müşteri kazanımı sağladık. Pazara sunduğumuz Bank’O Card Axess, bir kredi kartının sahip olması gerekenden fazlasını içeriyor. Hedefimiz doğru müşteriye ulaşmak, onların harcama değil aslında tüketim alışkanlıklarının kontrollü bir parçası olmayı sağlamak. 2014’te, yılın son çeyreğinde yakaladığımız bu ivmenin arttırılarak sürdürülmesini hedefliyoruz.

Müşterilerimize farklılaştırılmış özel hizmetimizi sunmak amacıyla çeşitli zincir mağazalarla anlaşma yaptık. Vatan Bilgisayar bunun bir örneği. Vatan Bilgisayar’ın Topkapı ve Bostancı, Ankara Söğütözü, İzmir Bornova, Bursa Nilüfer ve Adana mağazalarının içine şubeler açtık. Bu mağazalardan ürün satın almak isteyen müşterilerimiz, kredi kartı kullanmadan bir kaç dakika içinde kredi alarak dilediği ürünü alabiliyor. Üstelik belge hazırlama gibi prosedürlere takılmıyor.

Bunların beraberinde konut sektöründeki bilinirliğimizi kuvvetlendirmek ve müşteri kazanımını artırmak amacı ile çalıştığımız sektörün ileri gelen inşaat firmaları ile yaptığımız proje çalışmalarımızı artırdık. 30’u aşkın firma ile yaptığımız anlaşma ile pazardaki rekabetçi ortamın bir oyuncusu olarak müşterilerimize anında konut kredisi hizmetini sunmaya başladık. Portföyümüzün önemli bir kısmını konut kredilerinden elde ettiğimiz hacim ile büyüttük. Bireysel ürünlerin pazarlanmasında daha çok müşteriye ulaşmak için şubeleşmedeki büyüme hızımız büyük önem kazanmaktadır.

Yakın bir zamanda KOBİ bankacılığı alanına adım attık. Bu minvalde International Finance Corporation (IFC) ile toplamda 75 milyon dolarlık anlaşmaya imza attık. Kredinin 50 milyon dolarıyla KOBİ’lerin özellikle yatırım ihtiyaçlarını finanse edeceğiz, 25 milyon dolarını ise Global Dış Ticaret Finansmanı Programı kapsamında dış ticaret işlemlerinde kullandıracağız. Ülkemiz gibi gelişmekte olan ekonomiler içerisinde KOBİ’lerin önemi tartışılmaz. Burada da bu segment müşterilerinin finansman ihtiyaçlarını eksiksiz olarak karşılayacağı ayrıca danışmanlık hizmeti alabilecekleri bir bütün sunacağız. Bu anlamda, 2014 yılında KOBİ segmentinde Odeabank’ın adını daha sık duyacaksiniz. KOBİ’lerin sektörlerine, büyüklüklerine yönelik “özel” hizmetler sunacağız. Kredilerimizin içindeki KOBİ kredilerinin payının artmasını hedefliyoruz.

Ticari Bankacılık tarafında Marmara Bölgesi’nin önemli ticaret merkezlerinden Kocaeli’nin en büyük karma kompleksi “Symbol Kocaeli” için inşaat sektörünün güçlü ismi Kavanlar İnşaat ile dev bir kredi anlaşmasına imza attık ve 105 milyon ABD doları proje finansmanı sağladık. Bu anlaşmayı gerçekleştirdiğimiz bir basın toplantısı ile kamuoyuna duyurduk. Buna ek olarak bir çok ticari firma ile çeşitli sektörlerdeki yüksek tutarlı projelerde finansman, yatırım kredileri, taahhüt projesi kredilendirmesi, re-finansman gibi uzun vadeli kredi ilişkisi içerisine girdik.

Kurumsal Bankacılık segmentimizde; Türkiye’nin köklü şirketlerinden Kamil Koç’un Actera tarafından satın alınması için gereken finansmanı sağlayarak 2013’ün en önemli birleşme ve satınalma işlemlerinden birini desteklemiş olduk. Ayrıca enerji projelerinde aktif bir banka olma vizyonumuz çerçevesinde Enerjeo Enerji’nin 15MW gücündeki jeotermal enerji santrali projesine 40 milyon ABD doları kredi sağladık.

Tüm yaptığımız çalışmalar sonucunda gösterdiğimiz üstün performans uluslararası alanda da takdir gördü. Öncelikle dünyanın önde gelen ekonomi yayınlarından Global Banking and Finance Review tarafından “Türkiye’nin En İnovatif Bankası” ve “Türkiye’nin En İyi Yeni Bankası” ödüllerine layık görüldük. Ardından da dünyanın en büyük bankalarının yarıştığı Banking Technology Awards 2013’de Jüri Özel Ödülü’nü, International Finance Magazine Awards 2013’de En İnovatif Banka Ödülü’nü aldık. Ayrıca World Finance 100’ün dünyanın en iyilerini seçtiği “ilk 100” şirketi arasına girdik.

Değerli Paydaşlarımız;

Odeabank olarak bankacılığın her segmentinde üstün hizmet kalitesi sunmak istiyoruz. Kuruluşumuzdan bu yana belirttiğimiz orta vadede hedefimiz “2017’de büyükler liginde olmak. Bir yıl gibi kısa bir sürede başardıklarımız, 2017 hedeflerimize de rahatlıkla ulaşabileceğimizin göstergesi. Amacımız; ekonomiye daha fazla kaynak sağlamak.

2014 yılında hem şubeleşmeye hem de sermayedarımızdan aldığımız güç, etkin ve kaliteli insan kaynağımız ve teknolojik altyapımızla hızla büyümeye devam edeceğiz.

Bu konjonktür içerisinde, büyük bir heyecanla bankacılığın tüm segmentlerinde hızlı, verimli ve müşterilerimizin maksimum fayda sağlayacağı bir şekilde hizmet vermeye odaklandığımız yapıda, her müşterimizin kendini özel hissedeceği bir anlayışla hizmet süreçlerimizi yapılandırdık. Gerek insan kaynaklarına gerekse teknolojiye verdiğimiz önem, ürün gamı ile de birleşince müşterilerimizle uzun vadeli, güvene dayalı ilişkiler kurabileceğimiz platformlar yaratmaya devam edeceğimize inanıyorum.

Bu vesileyle, bankacılığı yalnızca bir iş olarak görmeyip tutkuyla yapan dinamik ekibimize, her zaman desteğiyle yanımızda olan sermayedarımıza ve en önemlisi bize güvenen ve gücümüze güç katan tüm değerli müşterilerimize teşekkürlerimi sunarım. Önümüzdeki dönemin herkese sağlık, mutluluk, başarı ve güzellikler getirmesini diliyorum.

Sevgi ve saygılarımla,

Hüseyin Özkaya

Genel Müdür​ ve Yönetim Kurulu Üyesi​