Smart Banner Close Smart Banner Android Smart Banner Windows Phone GÖZAT GÖZAT
Odeabank Odeabank A.S. Ücretsiz Play Store
Yeni mobil uygulamamizi denediniz mi? Detaylı bilgi için tıklayınız.

Genel Müdür'ün Mesajı

Değerli Müşterilerimiz ve İş Ortaklarımız,

Biliyorsunuz sermayedarımız Bank Audi Grubu'nun Türkiye'ye yatırım yapmasıyla 2012 yılında Bankamızın temellerini atmıştık. Sıfırdan kurduğumuz ve her tuğlasını değerli çalışma arkadaşlarımla birlikte emek vererek özveriyle ördüğümüz Bankamız ile sektörümüze de farklı ve yeni bir soluk getirdik.

Sektöre böylesine hızlı bir girişin ardından 2014 yılının ilk yarısı ise bizler için, başarılarımızı pekiştirdiğimiz ve sağlıklı büyümeye devam ettiğimiz bir dönem oldu. Müşteri odaklı yenilikçi banka yaklaşımımız ile sektör sıralamasında bir basamak daha yükseldik. 49. sırada girdiğimiz sektörde 10. büyük özel mevduat bankası olduk. Türkiye Bankacılık Sektörü gibi rekabetin en üst noktalarda olduğu bir alanda bu sonuca ulaşmanın, sadece ülkemizde değil uluslararası platformlarda da bir "başarı hikayesi" olarak nitelendirildiğini sizlerle paylaşmak isterim.

2014'ün ikinci çeyrek dönemini kapatırken aktif büyüklüğümüz 20,3 milyar TL'ye, kredilerimiz 14,3 milyar TL'ye, mevduatlarımız ise 16,8 milyar TL'ye ulaştı. Bu dönem itibariyle 45 şubemiz ve 1282 çalışanımız var. Her adımımızı sonsuz bir heyecan içerisinde atarken kurduğumuz yapının sağlıklı bir şekilde büyüyor olması bizleri mutlu ediyor.

Yılın ikinci çeyrek döneminde pek çok projeyi gerçekleştirebilme fırsatı bulduk. Bu dönemde geçtiğimiz yılın sonuna kıyasla kredilerimizi %26, mevduatlarımızı ise %36 oranında artırarak zor zamanlarda ekonomiye sektörün oldukça üzerinde kaynak sağladık. Onbeş yıl aradan sonra sıfırdan kurulan ilk banka olmamıza ve dolayısıyla süregelen yüksek yatırımlarımıza rağmen öngörülebilirliğin azaldığı bir dönemde dinamik bilanço yönetimimiz ile yılın ikinci çeyreğini kârlı kapatmayı başardık. İki yıldan daha kısa bir sürede böylesine başarılı bir çeyreği geride bırakmamızda en önemli etkenler sermayedarımızın desteği ve Türkiye'ye duyduğu güven, etkin risk yönetimi prensibimiz, başarıyı arzulayan deneyimli insan kaynağımız, verimli teknolojik altyapımız ve müşteri odaklı hizmet anlayışımıza yoğun ilgi gösteren müşterilerimizdir.

Kurumsal ve Ticari Bankacılık segmentlerinde enerjiden, gayrimenkul geliştirme sektörüne, demir çelikten iletişime, perakendeden inşaat ve taahhüt sektörüne kadar çeşitli alanlarda müşterilerimizin ihtiyaçlarına yönelik gerçekleştirdiğimiz finansmanlar ile yılın ilk altı ayında önemli bir nakit kredi büyüklüğüne ulaştık.

Bireysel Bankacılıkta yılın ikinci çeyreğinde de birçok yeniliğe imza atmaya devam ettik. Önemli perakende satış noktalarında açtığımız şubelerin yanı sıra, müşterilerimizin anında kredi hizmeti alabilmesi için mağaza içinde servis veren tabletli satış sistemi ile ürün alımlarında ihtiyaçlarına cevap verdik. Bununla birlikte Banko Card Axess ile tüketicinin her türlü ihtiyacı için alışveriş yapmalarını sağladık. Yılın ilk yarısına göre bireysel kredi adet performansımızı hızlı müşteri kazanımı sağladığımız tüm bu olanaklarla tam iki katına çıkarttık.

Sermaye Piyasası Kurulu'nun 15 Mayıs 2014 tarihli izni ile onaylanan bono/tahvil ihraç başvurusu kapsamında Türk Lirası cinsi ilk bono ihracını 26 Mayıs 2014 tarihinde başarıyla gerçekleştirdik. Halka arz edilmeksizin nitelikli yatırımcılara satılmak üzere 179 gün vadeli, 150.000.000 nominal tutarında ihraç edilen iskontolu bonoya nitelikli bireysel yatırımcıların yanı sıra kurumsal yatırımcılar da talep gösterdi.

Uluslararası alanda kazandığımız ödüller bu dönemde bizleri gururlandırdı. 2014 Communicator Awards ödüllerinde; Odeabank Web Sitesi, Bankacılık ve Finans kategorisinde "Mükemmellik Ödülü" Kurumsal İletişim kategorisinde ise "Üstünlük Ödülü" kazandı. Bank'O Card web sitesi de Bankacılık ve Finans kategorisinde "Üstünlük Ödülü" kazandı.

Özellikle vurgulamak isterim ki, sponsor olmaktan mutluluk duyduğumuz Galatasaray Kadın Basketbol Takımı'nın bu dönemde çıtayı en yükseğe taşıması bizim için çok gurur verici oldu. FIBA Kadınlar Euroleague Finali'nde Galatasaray ve Fenerbahçe'nin final oynaması ülke sporu açısından bir ilk ve olağanüstü bir başarı öyküsüdür. Odeabank olarak sponsorluk için ne kadar doğru bir seçim yaptığımızı ve Galatasaray Kadın Basketbol Takımı'nın bankamızın vizyonuyla ne kadar büyük uyum içinde olduğunu bir kez daha görmüş olduk. Türk sporunun köklü kurumlarından Galatasaray Spor Kulübü'ne, bugüne kadar ülkemize büyük gururlar yaşatan basketbol ekiplerimize destek vermekten onur duyuyoruz.

Sonuç olarak; 2014 yılının ilk yarısını her açıdan başarı ile kapattık. Bir bankanın başarılı olmasında sermaye yapısı, sermayedarın gücü, ekip ve insan kalitesi gibi unsurlar başrol oynuyor. Odeabank olarak en büyük avantajımız, sermayedarımızın gücü ve desteğinin yanında, genç, dinamik, hırslı, başarı odaklı bir ekibe sahip olmamız. Odeabank olarak bankacılığın her segmentinde üstün hizmet kalitesi sunmak istiyoruz. Kuruluşumuzdan bu yana belirttiğimiz orta vadede hedefimiz "2017'de büyükler liginde" olmak. Bu kısa sürede başardıklarımız, 2017 hedeflerimize de kararlılıkla ulaşabileceğimizin göstergesi. Amacımız; ekonomiye daha fazla kaynak sağlamak.

Bu vesileyle, özverili çalışmaları ile Bankamızı bu başarılara ulaştıran çalışanlarımıza, her zaman desteğiyle yanımızda olan sermayedarımıza ve en önemlisi bize güvenen ve gücümüze güç katan tüm değerli müşterilerimize teşekkürlerimi sunarım.

Sevgi ve saygılarımla,

Hüseyin Özkaya

Genel Müdür ve Yönetim Kurulu Üyesi​​​​​