Smart Banner Close Smart Banner Android Smart Banner Windows Phone GÖZAT GÖZAT
Odeabank Odeabank A.Ş. Ücretsiz Play Store

İnternet tarayıcınız güncel mi?

İnternet kullanımlarınızda güvenliğini arttırmak ve İnternet Şubesinde sorunsuz işlem yapabilmek için tarayıcıların güncel versiyonlarını kullanmanızı, eğer kullanmıyorsanız yazılımcı firma resmi sitelerinden ücretsiz olarak güncellemenizi tavsiye ederiz.

Güncel Versiyonunu İndir Detaylı Bilgi
Yeni mobil uygulamamızı denediniz mi? Detaylı bilgi için tıklayınız.

Genel Müdür'ün Mesajı

Değerli Müşterilerimiz, Saygıdeğer İş Ortaklarımız,

Türkiye’nin genç, yenilikçi ve dinamik bankası Odeabank olarak, sektörün en önemli oyuncuları arasına yerleştiğimiz 2015 yılında başarılı bir performans sergiledik. Güçlü sermayedarımız, verimli teknolojik altyapımız, etkin risk yönetimi prensibimiz, başarıyı arzulayan deneyimli insan kaynağımız ve müşteri odaklı hizmet anlayışımız ile sektördeki rekabetçi avantajımızı iyi kullanarak bankamızı özel bankalar arasında mevduatlarda 8’inci, toplam aktiflerde ise 9’uncu büyük banka konumuna yükselttik.

İç ve dış piyasalardaki durgunluğa ve sıfırdan kurulan bir banka olmamız nedeniyle süregelen yüksek yatırım harcamalarımıza rağmen 2015 yılında, aktiflerimizi %25 artışla 32.1 milyar liraya, mevduatlarımızı %20’lik artışla 25.3 milyar liraya, toplam kredilerimizi ise % 21’lik artışla 21.8 milyar liraya yükselterek yılı 50.3 milyon lira net kârla tamamladık.

Türkiye ekonomisindeki büyümenin görece güçlü, bankacılık sektöründeki büyümenin ise genel ekonomideki büyümeye kıyasla daha yavaş olmasına rağmen 2015’te dahi büyümemizi kârarlılıkla sürdürerek, her geçen gün hizmet kalitemizi iyileştirmeye, müşteri odaklı hizmet anlayışımızı genele yayarak sürdürmeye devam ettik.

Göstermiş olduğumuz performans sonucu yıl sonunda şube sayımızı 55’e, çalışan sayımızı da 1.500’ün üzerine çıkardık. Performans göstergelerimiz ve ulaştığımız finansal sonuçlar, ilerlediğimiz yolda ne kadar başarılı olduğumuzun bir teyidi niteliğinde. Bu kadar kısa sürede yarattığımız başarı hikayesi ile gurur duyuyoruz.

2015 yılında birçok alanda atılımda bulunduk. Kurumsal ve Ticari Bankacılık segmentlerinde enerjiden, gayrimenkul geliştirme sektörüne, demir-çelikten iletişime, perakendeden inşaat ve taahhüt sektörüne kadar çeşitli alanlarda müşterilerimizin ihtiyaçlarına yönelik gerçekleştirdiğimiz finansmanlar ile bir çok projenin gerçekleşmesinde önemli rol oynayarak 2015 yılında önemli bir nakit kredi büyüklüğüne ulaştık. Ayrıca Türkiye ekonomisi için katma değer yarattık.

2015 yılı Ticari Bankacılık alanında da Odeabank’ın ileri teknolojisi ile pazarlama altyapısını birleştirdiğimiz, bu sayede her müşterinin ihtiyacına özel hızlı ve esnek çözümlerimiz ile sektördeki konumumuzu güçlendirdiğimiz bir yıl oldu. Bu anlayışla da KOBİ’lere ve Ticari müşterilere birebir müşteri temsilcisi ile hizmet verdiğimiz şube sayımızı 31’e çıkardık. KOBİ’lere yakından temas edip bu işletmelere özel çözümler ürettik, KOBİ’lerin ulaşmakta zorluk çektikleri kaynakları sağladık. EBRD ile imzaladığımız kredi anlaşması ile KOBİ’lere sadece yılın son ayında 100 milyon TL’nin üzerinde destek sağladık. Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) ile 60 milyon Euro kredi anlaşmasını imzalayarak, 5 yıl vadeli, 2 yıl geri ödemesiz kredinin tamamını, küçük ve orta ölçekli firmaların yatırım ihtiyaçlarının finansmanına ayırdık.

Bunun yanı sıra genele baktığımızda Odeabank olarak, saygın uluslararası finansal kuruluşlardan, farklı yapı ve vadelerde 1 milyar ABD dolar tutarında rekabetçi koşullarda fonlama sağladık. Yine bu kapsamda, Türkiye’de ilk defa, Mayıs 2015 tarihinde IFC ile yaptığımız 81,475 milyon ABD Doları tutarındaki anlaşma çerçevesinde “yeşil ipotek finansmanı” kredisini kullandırmış olduk.

2015 yılı da Bireysel Bankacılıkta da faaliyetlerimizin yoğun olduğu bir yıl oldu. Bireysel Bankacılık’ta Türkiye’nin en önemli zincir mağazaları ile “Tüketici Finansmanı” anlaşmalarını tamamladık. Nakit kullanımına özel bireysel kredi markamız “Nakit Hazır” ve büyüyen bireysel müşteri tabanına sunduğumuz özel kredi teklifleri ile etkin bir segment yönetimine geçtik. Tüm bu kampanyaların etkisi ile 2015 yılında, kredili müşteri adedimiz geçtiğimiz yıla kıyasla %40 artış gösterdi.

2015 yılında, bireysel müşterilerimizin günlük tasarruflarını yüksek faizle değerlendirirken, günlük hayatlarında da avantajlar sunan Oksijen Hesap’ın lansmanını yaptık. 50.000 TL’ye kadar birikimlere piyasa ortalamasının +2 puan üzerinde faiz oranı ile getiri sağlayan, aktif kullanıcılarına her ay ücretsiz sinema bileti ve bankacılık hizmetlerinde de ücretsizlik sunan Oksijen Hesap’la, Odeabank’ın vadesiz TL hacmi büyük oranda artmış, müşteri adet ve bağlılığında çok önemli bir yol kat edilmiştir

Direkt Bankacılık kanallarında ise Şubat 2015 tarihindehayata geçirdiğimiz mobil uygulamamız ile birlikte, müşteri deneyimini ön plana çıkararak; İnternet Şubesi, Mobil Şube, ATM, 444 8 444 İletişim Merkezi gibi tüm Direkt Bankacılık kanallarında müşterilerimize aynı kullanıcı deneyimi, menü yapısı, önyüz, tasarım ve işlem akışını sunmaya başladık.

400.000 müşterimiz Direkt Bankacılık kanallarından hizmet alarak, 6,7 milyar TL hacim ile 9,5 milyon işlem gerçekleştirdi. ATM’lerimizin sayısı 65’e ulaştı. Mobil uygulamamızı tanıttığımız videolarımız 3 milyondan fazla izlenirken, uygulamamız 100.000’den fazla kişi tarafından indirildi.

Türkiye için sadece bankacılıkta değil hayatınher alanında katma değer yaratmaya büyük önem veren bir banka misyonuyla, ülkemizde spora ve sanata destek olmaktan memnuniyet duyuyoruz. Sektörümüzün genç oyuncularından biri olarak, basketbolun dinamik yapımıza uyum sağladığını düşünüyoruz. 2015 yılında “Üç Büyükler”in basketbol takımlarında da Odeabank’ın desteğini gösterdik.

Erkek basketbolunda Galatasaray Erkek Basketbol Takımı’na adımızı verdik. Beşiktaş Kadın Basketbol Takımının forma önü sponsoru olduk. Bunların yanı sıra Fenerbahçe Ülker Erkek Basketbol Takımı ve Galatasaray Kadın Basketbol Takımı formasına da yine sponsor olduk. Bu sene ayrıca, kültür ve sanat platformumuz O’Art ile beraber ulusal ve uluslararası birçok bireysel ve karma sergiye ev sahipliği yaptık ve bundan sonrada yapmaya devam edeceğiz.

Odeabank 2015 yılında olduğu gibi 2016 yılında da doğru iş modelleri, teknolojik altyapısı ve insan kaynakları stratejisiyle bankacılık sektöründe ön plana çıkmayı sürdürecek.

Hüseyin Özkaya

Genel Müdür ve Yönetim Kurulu Üyesi​​​​​​