Smart Banner Close Smart Banner Android Smart Banner Windows Phone GÖZAT GÖZAT
Odeabank Odeabank A.Ş. Ücretsiz Play Store

İnternet tarayıcınız güncel mi?

İnternet kullanımlarınızda güvenliğini arttırmak ve İnternet Şubesinde sorunsuz işlem yapabilmek için tarayıcıların güncel versiyonlarını kullanmanızı, eğer kullanmıyorsanız yazılımcı firma resmi sitelerinden ücretsiz olarak güncellemenizi tavsiye ederiz.

Güncel Versiyonunu İndir Detaylı Bilgi
Yeni mobil uygulamamızı denediniz mi? Detaylı bilgi için tıklayınız.

Genel Müdür'ün Mesajı

Değerli Müşterilerimiz, Saygıdeğer İş Ortaklarımız,

Türkiye’nin genç, yenilikçi ve dinamik bankası olarak, başta ana hissedarımız Bank Audi’nin desteği, verimli teknolojik altyapımız, etkin risk yönetimi prensibimiz, başarıyı arzulayan deneyimli insan kaynağımız ve müşteri odaklı hizmet anlayışımız ile rekabetçi avantajımızı iyi kullanarak sektörün üzerinde büyümeye devam ediyoruz. Sektörün önemli oyuncuları arasına yerleştiğimiz 2015 yılının ardından, iddialı ve hızlı başladığımız 2016 yılının ilk yarısında da döviz kurunda yaşanan dalgalanmalara, küresel piyasalardaki belirsizliğin yarattığı ekonomik durgunluğa ve siyasi risklere karşın istikrarlı büyümemize devam ettik.

2016 yılının ikinci çeyreğinde net kârımızı geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre %196 artırarak 60.3 milyon TL’ye yükselttik. 2016 yılının ilk yarısında aktiflerimiz 31 milyar TL’ye yükselirken, mevduatlarımız 24.3 milyar TL’ye, toplam kredilerimiz ise 21.9 milyar TL’ye ulaştı. 2012 yılının sonunda sıfırdan kurulmuş bir banka olarak, aradan geçen 3.5 yılda göstermiş olduğumuz başarılı performans müşterilerimizin bize, bizim Türkiye’ye duymuş olduğumuz güvenin sonucudur.

Bu dönem içinde Türkiye’nin gücüne inanarak uluslararası arenada kazandığımız güveni duyurmaktan da ayrıca gururluyuz. IFC ve EBRD gibi dünya çapında saygın ve prestijli iki kuruluş, diğer yatırımcılarla birlikte, Türkiye’nin ve Odeabank’ın geleceğine duydukları güven sonucu bankamızın toplam 1 milyar TL’lik sermaye artırımına katıldı. Bu sermaye artırımı ile Türkiye ekonomisinin gelişimine katkıda bulunacak altyapı yatırım ve projelerine kredi desteğimizi artırma olanağı bulacak; aynı zamanda Türkiye'deki istihdamın yüzde 70'ini oluşturan ancak kredilerin sadece yüzde 30'undan faydalanabilen KOBİ'lere daha etkili şekilde destek verebileceğiz.

Yılın ilk yarısı itibariyle 16 ilde 56 şube, 65 ATM ve 1577’e ulaşan çalışanımızla hizmet kalitemizi her geçen gün daha da iyileştirmeye devam ediyoruz. 2016 yılı sonuna kadar büyük illeri hedefleyerek şube ve çalışan sayımızı daha da artırmayı hedefliyoruz.

2016 yılının ilk altı ayında, Kurumsal ve Ticari Bankacılık çatısı altında planlarımıza uygun şekilde büyüme devam ederken, geniş bir yelpazede farklı sektörlere sağladığımız finansman desteği ile birçok projenin gerçekleşmesinde önemli rol oynadık. Bu alanda mevcut müşteri portföyümüzle kurmuş olduğumuz uzun vadeli ilişkilerimizi güçlendirmeye devam ediyoruz. Sürdürülebilir başarı ve yüksek kalitede marka imajı ve değeri oluşturarak Odeabank Kurumsal ve Ticari Bankacılık hizmetlerini, bankacılık sektörünün öncü ve en çok tercih edilen hizmetlerinden biri haline getirmek için çalışmalarımız devam edecek.

Öncelikli segment olarak belirlediğimiz KOBİ’lere de bankamızın “Kişiye Özel Bankacılık” anlayışı doğrultusunda daha kapsamlı hizmet verebilmek amacıyla, organizasyonel değişiklikler yaptık ve 2016 yılının ikinci çeyreğinde KOBİ Bankacılığı işkolunu kurduk. KOBİ Bankacılığı alanındaki vizyonumuz; Odeabank’ı, hızlı özel çözümleri, teknolojisi ve müşteri deneyimi ile KOBİ müşterilerinin ana bankası konumuna getirmektir. KOBİ Bankacılığındaki çalışmalarımızı proaktif olacak şekilde yapılandırmaya ve bu alandaki pazar payımızı iki katına çıkaracak aksiyonlar almaya devam edeceğiz.

Nakit kullanımına yönelik geliştirdiğimiz hizmetlerde “Nakit Hazır” markamızın yanı sıra bireysel müşterilerimize sunduğumuz özel kredi teklifleri ile etkin bir segment yönetimine geçtik. Mevcut müşterilerimize Çağrı Merkezi ve Internet Bankacılığı kanallarından anında kredi kullanabilecekleri altyapıyı geliştirerek, şube dışı kanallardan sunduğumuz hizmete bir yenisini daha ekledik. Tüketici Finansmanı alanında işbirliği yaptığımız firmaların sektör çeşitliliğini artırarak, üye satış noktalarımızı arttırmayı; bireysel müşterilerimize ihtiyaçları anında ulaşılabilir finansman çözümleri sunarak, onların yanında olmayı sürdüreceğiz.

Kart sayımız 320 bin’i aşarken, diğer kredi kartlarından ayrışan özellikler ile donatılmış Odeabank Private Card’ı üst segment müşterilerimizin kullanımına sunduk.

Odeabank olarak, Türkiye’deki tasarruf sahiplerine sunduğumuz yatırım araçlarını da Bireysel Emeklilik, Fon Dağıtım Kanalına Bağlı Fonlu Mevduat, Yıllık Vadeli Bozulabilir Mevduat hesapları gibi yeni dönemin şartlarına uygun yeni alternatiflerle daha çeşitli ve çekici hale getirdik. 2016 yılının ikinci çeyreğinde şubelerimizden altın alım-satım işlemlerine başladık.

Yatırım bankacılığında bir ilke imza atarak, Türkiye’nin önde gelen 12 portföy yönetimi şirketiyle işbirliği yaptık ve böylece müşterilerimize sunduğumuz fonları çeşitlendirdik. Yeni SPK mevzuatı çerçevesinde, 2016 yılı ilk çeyreğinde alt yapısını oluşturduğumuz hisse senedi alım-satım işlemlerinde ikinci çeyrek itibariyle pilot uygulamaya geçtik.

Odeabank olarak, finansal kuruluşlardan, farklı yapı ve vadelerde rekabetçi koşullarda fonlama sağlamaya devam ettik. Sağlanan rekabetçi kaynaklarla dış ticaretin finansmanına yönelik çalışmalarımız da artarak devam etti. Avrupa Yatırım Bankası ile Türkiye’de yerleşik KOBİ’lerin yatırım projeleri ve işletme sermayesi ihtiyaçlarının finansmanında kullanılmak üzere 100 milyon Avro tutarında kredi anlaşması imzaladık.

Sadece bankacılıkta değil hayatın her alanında katma değer yaratmaya büyük önem veren bir banka misyonuyla, ülkemizde spor ve sanata destek olmayı da sürdürüyoruz. “Basketbolun Bankası” olarak “Üç Büyükler”in basketbol takımlarına verdiğimiz destek kapsamında, Galatasaray Odeabank’ın ULEB Eurocup şampiyonluğu ve Fenerbahçe’nin Avrupa’nın en önemli ligi Euroleague’de final oynayan ilk Türk basketbol takımı olması gibi başarılar, bizi oldukça gururlandırdı.

Öte yandan, sanat platformumuz O’Art’da düzenlediğimiz sergilerle de çağdaş sanatı ve sanatçıları desteklemeye de devam edeceğiz.

Odeabank olarak amacımız, her geçen gün hizmet kalitemizi iyileştirmeye odaklanırken, müşteri odaklı bankacılık anlayışımızı genele yaymak, ilkelerimizden taviz vermeden hayata geçireceğimiz yatırımlarla, “büyükler liginde olmak” ve ekonomiye daha fazla kaynak sağlamaktır. Bu amaca ulaşma yolunda bize destek olan tüm paydaşlarımıza teşekkürlerimizi sunuyorum.

Saygılarımla

Hüseyin Özkaya
Genel Müdür ve Yönetim Kurulu Üyesi​