İnternet tarayıcınız güncel mi?

İnternet kullanımlarınızda güvenliğini arttırmak ve İnternet Şubesinde sorunsuz işlem yapabilmek için tarayıcıların güncel versiyonlarını kullanmanızı, eğer kullanmıyorsanız yazılımcı firma resmi sitelerinden ücretsiz olarak güncellemenizi tavsiye ederiz.

Güncel Versiyonunu İndir Detaylı Bilgi
Yeni mobil uygulamamızı denediniz mi? Detaylı bilgi için tıklayınız.

Değerli Müşterilerimiz, Saygıdeğer İş Ortaklarımız,

Türkiye ve küresel piyasalardaki mevcut yatırım ortamının yarattığı risklere, özellikle para piyasalarındaki dalgalanmalara karşın Türkiye’nin genç ve dinamik bankası olarak, kârlı ve hızlı büyüme performansımızı sürdürüyoruz. 2016 yılının ilk dokuz ayı itibariyle net kârımızı geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre %214 artırarak 115,3 milyon TL’ye yükselttik. Aynı dönemde Odeabank’ın toplam kredileri 23,5 milyar TL’ye, mevduatları 25,5 milyar TL’ye, aktifleri ise 33,1 milyar TL’ye ulaştı. Oldukça zorlu bir yıl olan 2016’nın başından bu yana elde etmiş olduğumuz söz konusu başarılı finansal sonuçlar, sizlerin Odeabank’a duyduğu güvenin en önemli göstergesidir.

Hepinizin yakından takip ettiği gibi, hem küresel ekonomi hem de Türkiye ekonomisi hassas bir süreçten geçiyor. Fakat içinde bulunduğumuz bu hassas sürece rağmen Türkiye ekonomisi, sahip olduğu yüksek potansiyelle, uluslararası yatırımcıların ilgisini çekmeyi sürdürüyor. Türkiye, mali disiplinden şaşmadan, devam etmekte olan alt yapı yatırımlarına ara vermeden ve uluslararası rekabet gücünü artıracak yapısal reformlardan vazgeçmeden, yoluna kararlılıkla devam ediyor. Biz de ülkemizin potansiyeline güveniyoruz; faaliyete geçtiğimiz ilk günden bu yana hedeflerimizden şaşmadan, Türk bankacılık sektörünün büyükler ligine girmek ve tüm bankacılık hizmetlerinde akla ilk gelen banka olmak amacıyla yatırımlarımızı hız kesmeden sürdürüyoruz.

Ülkemizin geleceğine ve ekonomimizin potansiyeline duyduğumuz güveni, sıfırdan kurulan bir banka olarak bugüne kadar yaptığımız geniş çaplı yatırımların yanı sıra, 15 Temmuz darbe girişimine rağmen kararlılıkla yürüterek başarıyla tamamladığımız 1 milyar TL’lik sermaye artırımı ile bir kez daha gösterdik. Bu sermaye artırımı aynı zamanda, ana hissedarımız Bank Audi’nin yanı sıra IFC ve EBRD gibi saygın uluslararası finans kuruluşlarının Türk bankacılık sektörünün potansiyeline duydukları güvenin göstergesidir. Bu sermaye artırımı ile Türkiye ekonomisinin gelişimine katkıda bulunacak altyapı yatırım ve projelerine kredi desteğimizi artırma olanağı bulacak; aynı zamanda Türkiye'deki istihdamın yüzde 70'ini oluşturan ancak kredilerin sadece yüzde 30'undan faydalanabilen KOBİ'lere daha etkili şekilde destek verebileceğiz.

Odeabank olarak, kuruluşumuzdan bu yana açıkladığımız tüm finansal sonuçlarımız, ana performans göstergelerimizdeki hızlı ve kârlı büyümeyi ortaya koyuyor. 2016’nın üçüncü çeyreği itibariyle, özel bankalar arasında mevduatlarda 8’inci, toplam aktiflerde ise 9’uncu büyük banka konumundayız. 15 ilde 50 şube, 65 ATM ve sayısı 1622’ye ulaşan çalışanımızla hizmet kalitemizi her geçen gün daha da iyileştirmeye devam ediyoruz. 2016 yılı sonuna kadar büyük illeri hedefleyerek şube ve çalışan sayımızı daha da artırmayı hedefliyoruz.

2016 yılının ilk dokuz ayında, Kurumsal ve Ticari Bankacılık çatısı altında planlarımıza uygun şekilde büyüme devam ederken, geniş bir yelpazede farklı sektörlere sağladığımız finansman desteği ile birçok projenin gerçekleşmesinde önemli rol oynadık. Bu alanda mevcut müşteri portföyümüzle kurmuş olduğumuz uzun vadeli ilişkilerimizi güçlendirmeye devam ediyoruz. Sürdürülebilir başarı ve yüksek kalitede marka imajı ve değeri oluşturarak Odeabank Kurumsal ve Ticari Bankacılık hizmetlerini, bankacılık sektörünün öncü ve en çok tercih edilen hizmetlerinden biri haline getirmek için çalışmalarımız devam edecek.

Öncelikli segment olarak belirlediğimiz KOBİ’lere de bankamızın “Kişiye Özel Bankacılık” anlayışı doğrultusunda daha kapsamlı hizmet verebilmek amacıyla, organizasyonel değişiklikler yaptık ve bu yıl içinde KOBİ Bankacılığı işkolunu kurduk. Yurdışından sağladığımız rekabetçi kaynaklarla dış ticaretin finansmanına yönelik çalışmalarımız da artarak devam etti. Avrupa Yatırım Bankası ile Türkiye’de yerleşik KOBİ’lerin yatırım projeleri ve işletme sermayesi ihtiyaçlarının finansmanında kullanılmak üzere 100 milyon Avro tutarında kredi anlaşması imzaladık. KOBİ Bankacılığı alanındaki vizyonumuz; Odeabank’ı, hızlı özel çözümleri, teknolojisi ve müşteri deneyimi ile KOBİ müşterilerinin ana bankası konumuna getirmektir. KOBİ Bankacılığındaki çalışmalarımızı proaktif olacak şekilde yapılandırmaya ve bu alandaki pazar payımızı iki katına çıkaracak aksiyonları almaya devam edeceğiz. Ana hissedarımız Bank Audi’nin desteğiyle Orta Doğu ve Kuzey Afrika bölgesi ile ticaret projelerine aracılık etmeyi ve bu bölge için Türkiye’nin önde gelen bankası olmayı öngörüyorüz. Bank Audi Grubu’nun bölgesindeki gücü ve kredibilitesi ile bu hedefe ulaşabileceğimize inanıyoruz.

Bireysel bankacılıkta ise nakit kullanımına yönelik geliştirdiğimiz hizmetlerde “Nakit Hazır” markamızın yanı sıra bireysel müşterilerimize sunduğumuz özel kredi teklifleri ile etkin bir segment yönetimine geçtik. Mevcut müşterilerimize Çağrı Merkezi ve Internet Bankacılığı kanallarından anında kredi kullanabilecekleri altyapıyı geliştirerek, şube dışı kanallardan sunduğumuz hizmete bir yenisini daha ekledik. Tüketici Finansmanı alanında işbirliği yaptığımız firmaların sektör çeşitliliğini artırarak, üye satış noktalarımızı arttırmayı; bireysel müşterilerimize ihtiyaçları anında ulaşılabilir finansman çözümleri sunarak, onların yanında olmayı sürdüreceğiz. Kart sayımız 320 bin’i aşarken, diğer kredi kartlarından ayrışan özellikler ile donatılmış Odeabank Private Card’ı üst segment müşterilerimizin kullanımına sunduk. Bireysel müşteri sayımız 800 binlere ulaşmış durumda.

Odeabank olarak, tasarruf sahiplerine sunduğumuz yatırım araçlarını Bireysel Emeklilik, Fon Dağıtım Kanalına Bağlı Fonlu Mevduat, Yıllık Vadeli Bozulabilir Mevduat hesapları gibi yeni dönemin şartlarına uygun yeni alternatiflerle daha çeşitli ve çekici hale getirdik. Ayrıca şubelerimizden altın alım-satım işlemlerine başladık. Bununla beraber üst gelir müşterilerimizin mevduat ve yatırımlarına değer kattığımız Varlık Yönetimi hizmetlerimiz her geçen gün genişlemeye devam ediyor. Yatırım bankacılığında bir ilke imza atarak, Türkiye’nin önde gelen 13 portföy yönetimi şirketiyle işbirliği yaptık ve böylece müşterilerimize sunduğumuz fonları çeşitlendirdik. Yeni SPK mevzuatı çerçevesinde alt yapısını oluşturduğumuz hisse senedi alım-satım işlemlerinde de uygulamaya geçtik. SPK’nın yeni süreç ve kurallarına %100 uyum sağlayarak bu konudaki 3 lisansın 3’ünü de ilk alan bankalardan biriyiz. Gerek genel müdürlüğümüz, gerekse bütün şubelerimizde SPK lisanslı elemanlarla bu hizmeti veriyoruz. Genel Müdürlüğümüz’den yaptığımız yatırım tavsiyelerimiz sayesinde, Yatırım Fonlarından Hisse Senetlerine; Altın Hesaplarından Türev İşlemlere müşterilerimizin yatırım kararlarına destek veriyoruz. Varlık Yönetimi hizmetlerimiz şimdiden 24 bin müşteriye ulaşmış durumda.

2016’nın üçüncü çeyreğinde de ulusal ve uluslararası organizasyonlarda ödüller kazanmaya devam ettik; Global Finance’ın bu yıl 17’incisini düzenlediği “2016 Dünyanın En İyi Dijital Bankaları Ödülleri”nde Bireysel Bankacılık kategorisinde Türkiye’nin “En İyi Dijital Bankası” seçilirken, “Fatura Ödeme ve Gösterimi”, “Bilgi Güvenliği”, “Yatırım Hizmetleri” ve “Sosyal Medya” kategorilerinde de Batı Avrupa’nın en iyisi olduk. Interactive Media Awards 2016’da Odeabank ve Bank’O Card websitelerimiz “Best in Class” ödüllerine layık görüldü. Uluslararası iş dünyasının en saygın ödül programlarından Stevie Awards’ta 4 altın, 1 gümüş ve 8 bronz olmak üzere toplamda 13 ayrı ödül alarak, Türkiye’den yarışmaya katılan tüm bankalar arasında en fazla ödülün sahibi olduk. Ayrıca, bankacılık kategorisinde geçen yıl olduğu gibi bu yıl da ‘Yılın Bankası’ seçildik.

Odeabank’ın bankacılığın her alanında kısa süre içinde kat ettiği mesafe, hem Türkiye’de hem de uluslararası platformda bir başarı hikayesi olarak nitelendiriliyor. Odeabank olarak amacımız, her geçen gün hizmet kalitemizi iyileştirmeye odaklanırken, müşteri odaklı bankacılık anlayışımızı genele yaymak, ilkelerimizden taviz vermeden hayata geçireceğimiz yatırımlarla, “büyükler liginde olmak” ve ekonomiye daha fazla kaynak sağlamaktır. Bu amaca ulaşma yolunda bize destek olan tüm paydaşlarımıza teşekkürlerimizi sunuyorum.

Saygılarımla

Hüseyin Özkaya
Genel Müdür ve Yönetim Kurulu Üyesi

​​​​​​​​​​