Navigasyonu görüntüle İçeriği görüntüle

İnternet tarayıcınız güncel mi?

İnternet kullanımlarınızda güvenliğini arttırmak ve İnternet Şubesinde sorunsuz işlem yapabilmek için tarayıcıların güncel versiyonlarını kullanmanızı, eğer kullanmıyorsanız yazılımcı firma resmi sitelerinden ücretsiz olarak güncellemenizi tavsiye ederiz.

Güncel Versiyonunu İndir Detaylı Bilgi
Yeni mobil uygulamamızı denediniz mi? Detaylı bilgi için tıklayınız.

Değerli Müşterilerimiz, Saygıdeğer İş Ortaklarımız,

Küresel ekonomi ve Türkiye ekonomisi açısından zorluklarla dolu 2016 yılını, yenilikçi ve dinamik bankacılık anlayışımız, müşteri odaklı yaklaşımımız ve etkin risk yönetimi prensibimiz sayesinde, emin adımlarla büyüyerek ve sermaye gücümüzü artırarak tamamladık. Türkiye’nin genç ve yenilikçi bankası Odeabank olarak, tüm bankacılık hizmetlerinde akla ilk gelen bankalardan biri olma hedefiyle yolumuza devam ediyoruz.

Kurulduğumuz günden bu yana sürdürdüğümüz sektör ortalamasının üzerindeki yüksek büyüme performansımızla 2016 yılında net kârımızı yüzde 298 artışla 200.4 milyon TL’ye çıkardık. Bir önceki yıla göre aktiflerimizi yüzde 19.3 artışla 38.3 milyar liraya, mevduatlarımızı yüzde 15.5’lik artışla 29.3 milyar liraya, toplam kredilerimizi de yüzde 21.3’lük artışla 26.4 milyar liraya yükselttik. Böylece Türk bankacılık sektöründeki konumumuzu daha da güçlendirdik.

2016 yılı, belirlediğimiz tüm hedeflerimizi aşarak; tüm paydaşlarımıza, yatırımcılara ve müşterilerimize güven verdiğimiz, Türkiye ekonomisine katma değer sağladığımız bir yıl oldu. Özel mevduat bankaları arasında mevduatlarda 8’inci, toplam aktiflerde ise 9’uncu büyük banka olarak tamamladığımız 2016 yılında, dünyanın önde gelen uluslararası finans kuruluşlarının da dikkatini çektik.

Türkiye’nin hassas bir süreçten geçtiği Temmuz ayında, IFC ve EBRD gibi saygın uluslararası finans kuruluşlarının ve ana hissedarımız Bank Audi’nin katılımıyla, 1 milyar TL’lik başarılı bir sermaye artırımı gerçekleştirdik. Özsermaye yatırımıyla elde ettiğimiz kaynak, yeni yatırım ve büyüme konusunda bizi daha güçlü ve sağlam kılıyor.

Bireysel bankacılıkta müşteri penetrasyonumuzu genişleterek, kurumsal ve ticari bankacılıkta en küçük işletmeye dahi temas ederek Türk bankacılık sektörünün büyükler ligine bir adım daha yaklaşacağız.

Odeabank olarak öncelikli segment olarak belirlediğimiz KOBİ’lere, “Kişiye Özel Bankacılık” anlayışımız doğrultusunda daha kapsamlı hizmet verebilmek amacıyla, organizasyonel değişiklikler yaparak KOBİ Bankacılığı işkolunu kurduk. KOBİ Bankacılığındaki çalışmalarımızı proaktif olacak şekilde yapılandırmaya ve bu alandaki pazar payımızı iki katına çıkaracak aksiyonları almaya devam edeceğiz.

Bireysel bankacılıkta 2016, müşterilerimizin yeniliklerle tanıştığı bir yıl oldu, 2017 de benzer şekilde müşterilerimize ve sektörümüze yenilikler kazandıracağımız bir yıl olacak. Müşterilerimizin hayatını güzelleştirecek ve kolaylaştıracak pek çok ayrıcalıktan yararlanmayı mümkün kılacak ‘Private Card’ ismini verdiğimizi yeni ürünümüzü Haziran ayında kredi kartı pazarına sunduk. Kasım ayında ise alışveriş ve uçuş millerini birleştiren ortak markalı kredi kartı için Atlasglobal ile güçlerimizi birleştirdik.

Kredi kartlarının yanı sıra, bireysel bankacılık müşterilerine sunduğumuz kolaylıklara yenilerini eklemeye devam ederek, internet sitemizi, mobil uygulamamız ile tam uyum sağlayacak şekilde yeniledik. Yeni internet sitemizde ‘sade ve etkileşimli tasarım’ ilkesini benimsedik. Yeni tasarım sayesinde Odeabank müşterileri artık, mobil site veya masaüstü site ayrımı olmadan akıllı telefon, tablet ya da laptop fark etmeksizin tek bir site üzerinden tüm internet bankacılığı işlemlerini gerçekleştirebiliyor.

Varlık Yönetimi hizmetlerimiz içinde sayabileceğimiz Odeabank’ın vadesiz mevduat hacmini büyük oranda artıran, müşteri adet ve bağlılığında çok önemli bir yol kat edilmesine destek olan Oksijen Hesap ürünümüzle 2016 yılında çok başarılı bir gelişim sağladık. Odeabank Varlık Yönetimi hizmet çatısı altında müşterilerimize sunduğumuz tasarruf alternatiflerini Bireysel Emeklilik, Fon Dağıtım Kanalına Bağı Fonlu Mevduat, Yıllık Vadeli Bozulabilir Mevduat hesapları gibi yeni dönemin şartlarına uygun yeni alternatiflerle daha çeşitli ve çekici hale getirdik. Bu çerçevede Türkiye’nin önde gelen portföy yönetimi şirketleriyle iş birliği yaparak yatırım bankacılığında bir ilke daha imza attık.

2016 yıl sonu itibariyle 15 ilde 50 şube, 65 ATM ve sayısı 1622’ye ulaşan çalışanımızla hizmet kalitemizi her geçen gün daha da iyileştirmeye devam ediyoruz. 2017 yılı sonuna kadar büyük illeri hedefleyerek şube ve çalışan sayımızı daha da artırmayı hedefliyoruz.

Odeabank’ın bankacılığın her alanında kısa süre içinde kat ettiği mesafe, hem Türkiye’de hem de uluslararası platformda bir başarı hikayesi olarak nitelendiriliyor. Sürekli olarak çeşitlendirdiğimiz ürün ve hizmetlerimiz, teknolojiye yaptığımız yatırımlar önceki yıllarda olduğu gibi 2016 yılında da uluslararası arenada çok sayıda ödüle layık görülmemizi sağladı. Geçtiğimiz yıl 13’üncüsü düzenlenen Stevie Awards’ta, bankacılık kategorisinde “Yılın Bankası” da dâhil olmak üzere 4 altın, 1 gümüş ve 8 bronz ile toplamda 13 ayrı ödüle layık görüldük. Bankamız, sadece bankacılık sektöründe değil, Türkiye’den yarışmaya katılan tüm firmalar arasında da en fazla ödülün sahibi oldu. Dünyanın en prestijli bankacılık ödüllerinden biri olan Global Banking & Finance Review de Odeabank’ı 3 ayrı kategoride ödüllendirdi. Odeabank, dünyanın saygın finans yayınlarından biri olan Global Finance’ın 17’ncisini düzenlediği ‘2016 Dünyanın En İyi Dijital Bankaları Ödülleri’nde ise 5 ödül kazandık. Hepsiyle gurur duyuyoruz.

Sadece ekonomiye ve bankacılık sektörüne değil; Türkiye’deki sosyal hayata yaptığımız katkılarla da öne çıkıyor; “Basketbolun bankası” mottosuyla yıllardır basketbola verdiğimiz desteği EuroLeague ve Final Four’a sponsor olarak pekiştiriyoruz. O’Art ile kültür ve sanata verdiğimiz desteği sürdürüyor, Türkiye’nin ve dünyanın önemli isimlerinin sanat eserlerini, sanatseverlerle buluşturuyoruz.

Türkiye ekonomisi, sahip olduğu yüksek potansiyelle, uluslararası yatırımcıların ilgisini çekmeyi sürdürüyor. Biz de ülkemizin potansiyeline güveniyoruz; faaliyete geçtiğimiz ilk günden bu yana hedeflerimizden şaşmadan, Türk bankacılık sektörünün büyükler ligine girmek ve tüm bankacılık hizmetlerinde akla ilk gelen banka olmak amacıyla yatırımlarımızı hız kesmeden sürdürüyoruz. Bu amaca ulaşma yolunda bize destek olan tüm paydaşlarımıza teşekkürlerimizi sunuyorum.

Saygılarımla

Hüseyin Özkaya
Genel Müdür ve Yönetim Kurulu Üyesi
​​​