Navigasyonu görüntüle İçeriği görüntüle

İnternet tarayıcınız güncel mi?

İnternet kullanımlarınızda güvenliğini arttırmak ve İnternet Şubesinde sorunsuz işlem yapabilmek için tarayıcıların güncel versiyonlarını kullanmanızı, eğer kullanmıyorsanız yazılımcı firma resmi sitelerinden ücretsiz olarak güncellemenizi tavsiye ederiz.

Güncel Versiyonunu İndir Detaylı Bilgi
Yeni mobil uygulamamızı denediniz mi? Detaylı bilgi için tıklayınız.

Değerli Müşterilerimiz, Saygıdeğer İş Ortaklarımız,

Türkiye ekonomisine daha fazla katma değer sağlama ve sürdürülebilir büyüme performansımızı koruma hedefiyle başladığımız 2017 yılında, tüm bankacılık ihtiyaçlarında akla ilk gelen bankalardan biri olma yolunda, emin adımlarla ilerlemeye devam ediyoruz. Yılın ilk yarısını geride bırakırken Türk bankacılık sektöründeki konumumuzu daha da güçlendirmekten mutluluk duyuyoruz.

Lübnan merkezli Bank Audi Grubu’nun Türkiye’ye yatırım yapmasıyla 2012 yılında temellerini atarak sıfırdan kurduğumuz Odeabank ile Türkiye’deki beşinci yılımızda elde ettiğimiz finansal sonuçlar; deneyimli insan kaynağı, inovasyon, teknoloji ve etkin risk yönetimi prensibine dayalı büyüme stratejimizin başarısını teyid eder nitelikte.

Döviz kurunda yaşanan dalgalanmalara ve küresel piyasalardaki belirsizliğe karşın 2017 yılı ilk yarısında net kârımızı geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre %149 artırarak 150,3 milyon TL’ye yükselttik. Aynı dönemde toplam kredilerimiz 26,8 milyar TL’ye, mevduatlarımız 28,4 milyar TL’ye, aktiflerimiz ise 37,4 milyar TL’ye ulaştı.

Bu başarılı finansal performansı ortaya koyarken Odeabank'ın özkaynakları da 2016 yılı Aralık ayı sonunda 3.4 milyar TL'den 2017 Haziran ayı itibariyle 3.6 milyar TL'ye yükselerek %5’lik büyüme gösterdi. Buna paralel olarak, toplam sermaye yeterlilik oranı Aralık 2016'da %14.96 iken 2017 Haziran ayı sonunda %15.98'e ulaştı. 1 Ağustos’ta 300 milyon USD’lik uluslararası tahvil ihracımızın ardından da sermaye yeterlilik rasyomuz %17.97’ye yükseldi.

Türkiye’nin 17 ilinde 52 şube ve 1670 çalışan ile faaliyet gösteren bir banka olarak, özel bankalar arasında mevduatlarda 8’inci, toplam aktiflerde ise 9’uncu sırada bulunuyoruz ve hızlı büyüme performansımızı sürdürüyoruz. Yıl sonuna kadar büyük illeri hedefleyerek şube ve çalışan sayımızı daha da artırmayı hedefliyoruz.

Küresel ekonomideki olumlu gelişmeler dış talepten gelen katkının da güçlü seyretmesini sağlıyor. Büyüme görünümünün görece sağlam kalmasında makro ihtiyati ve maliye politikası araçları ile atılan genişlemeci adımların etkili olduğunu düşünüyoruz. Bu eğilimler ışığında yıl genelinde Türkiye’nin GSYİH büyümensinin %4,5 gibi bir seviyede gerçekleşebileceğini öngörüyoruz. Odeabank olarak, tüm bu koşulları öngörerek oluşturduğumuz yol haritamız ve çağa uygun teknolojik altyapımız ile sektörde farkımızı hissettiriyoruz.

2017 yılının ilk yarısında, Odeabank Kurumsal ve Ticari Bankacılık hizmetlerini bankacılık sektörünün öncü ve en çok tercih edilen hizmetlerinden biri haline getirmek doğrultusunda, piyasa şartlarını ve müşteri ihtiyaçlarını yakından izlemeye ve müşterilerimizin tüm beklentilerini karşılayacak çözümler üretmeye devam ettik.

Ülkemiz ekonomisinin canlanması, istihdamın ve ihracatın artması için Türkiye’de sayısal olarak işletmelerin önemli bir kısmını oluşturan KOBİ’lere daha fazla destek vermek, finansmana olan erişimlerini arttırmak amacıyla Mart ayı sonunda Kredi Garanti Fonuna (KGF) ortaklık sürecimizi tamamladık ve KOBİ’lerin yanında olmaya önem verdik. Çok kısa süre içerisinde KGF kefaletleri ile kullandırdığımız nakit krediler 1 milyar TL seviyesini geçti. KOBİ’lere olan desteğimizi gün geçtikçe artırmaya devam ediyoruz.

Bireysel Bankacılıkta ise mevcut müşterilerimizin ve etkin ürün satışı ile edindiğimiz yeni müşterilerimizin finansal ihtiyaçlarını karşılamaya odaklandık. Müşterilerimizin farklı ihtiyaçlarına göre hizmet vermek amacıyla kredi kartı pazarına sunduğumuz “Private Card” ürünümüz ile bu yıl daha çok müşterimize hayatlarını güzelleştirecek ve kolaylaştıracak ayrıcalıklar sunmayı hedefliyoruz. Bireysel ihtiyaç kredilerinde 1.9 milyar TL büyüklüğe ulaşarak, 2017 ikinci çeyrekte pazar payımızı %1’in üzerine çıkardık. 2017 yılının geri kalanında da bireysel kredilerde müşteri penetrasyonumuzu genişleterek, ihtiyaçlara göre farklılaştırılmış teklifler sunacağız. Tüketicilerin alışverişleri için kullanabildikleri Trink’O ürünümüzle, 2017 yılında elektronik ticaret sektöründe yer alarak, mevcut ve yeni müşterilerimizin tüm ihtiyaçları için yanlarında olmaya devam edeceğiz.

Bununla beraber, sadece ekonomiye ve bankacılık sektörüne değil Türkiye’deki sosyal hayata yaptığımız katkılarla da öne çıkıyoruz. “Basketbolun Bankası” olarak basketbola verdiğimiz destek ile 19-21 Mayıs’ta İstanbul’da Sinan Erdem Spor Salonu’nda düzenlenen THY EuroLeague Final Four karşılaşmalarında tarihi bir başarının ortağı olduk. TV ve dijitalde toplam 2,88 milyar kişi tarafından tarafından takip edilen EuroLeague karşılaşmalarının zirvesi olan Final Four, Fenerbahçe Erkek Basketbol Takımı’nın şampiyonluğu ile sonuçlanarak hepimize unutulmaz bir gurur yaşattı.

EuroLeague ve Final Four sponsorluğumuza paralel, basketbola verdiğimiz desteğin sosyal sorumluluk ayağı olarak Final Four’da atılan her 3 sayılık basket için 333 Avro bağışta bulunacağımızı açıklamıştık. Final Four sırasında atılan 78 üçlük atışın karşılığında biriken fon ile Küçükçekmece’de bulunan Şair Nedim Parkı’nın basketbol sahasını yenileyerek, geleceğin basketbolcularına fırsat tanıyacak bir yeni sahaya dönüşmesini sağladık.

Sanat platformumuz O’Art kapsamında ise 2017 yılının sergi takvimine dünyanın en önemli fotoğraf sanatçılarından biri olarak kabul edilen Harold Feinstein’ın eserlerinden oluşan “Harold Feinstein Bir Fotoğrafçının Mirası” sergisi ile devam ettik. Ayrıca, geçen yıl düzenlediğimiz; genç sanatçıları desteklemeyi amaçladığımız “O’Art Sanat Yarışması”nın ikincisini bu yıl da düzenliyoruz.

Öte yandan 2017 yılının ikinci çeyreğinde uluslararası ödüllerimize de yenilerini ekledik; Communicator Awards’da kurumsal websitemiz ile Kurumsal İletişim kategorisinde üstünlük ödülü aldık.

İlkelerimizden taviz vermeden hayata geçirdiğimiz ve geçireceğimiz hedefler ile her yerde dile getirdiğimiz gibi “büyükler liginde olmak” ve ekonomiye daha fazla kaynak sağlamak için var gücümüzle çalışıyoruz. Bu amaca ulaşma yolunda bize destek olan tüm paydaşlarımıza teşekkürlerimizi sunuyorum.

Saygılarımla

Hüseyin Özkaya
Genel Müdür ve Yönetim Kurulu Üyesi
​​​​​