Model Portföy Nedir?

Model Portföy, kendi içerisinde risk gruplarına ayrışan ve benzer risk derecesine sahip yatırım araçlarını bir arada dengeli bir şekilde kullanılarak iyi getiriler hedefleyen yatırım sepetidir.

Model Portföyün hazırlanmasındaki amaç, Varlık yönetimi yatırım grubu tarafından, şubelerde görev olan SPK sertifikalı personellerimize ve yatırım hizmetlerimizden yararlanan müşterilerimize ihtiyaçları doğrultusunda, güncel piyasa ve ürün bilgisi sağlamakla beraber “genel yatırım” tavsiyeleri kapsamında her türlü yatırım desteğini sunmaktır. Bu çerçevede günlük olarak fon analizleri raporu, haftalık olarak ise içerisinde risk gruplarının ayrıştığı detaylı Model Portföy raporu Odeabank müşterilerine bir varlık yönetimi hizmeti olarak sunulmaktadır.

Türk sermaye piyasasında işlem gören yatırım fonları arasından kalitesine, yönetim biçimine ve performansına göre özenle seçilerek oluşturulan Model Portföylerimizde amacımız müşterilerimizi doğru yatırım araçlarına yönlendirerek kendi risk grupları çerçevesinde yüksek ve istikrarlı dönemsel getiriler sağlamaktır.

Müşterilerimizin risk algısına bağlı olarak TL ve FX başta olmak üzere Model Portföylerimiz 3 ana sınıftan oluşmaktadır:

TL Muhafazakar FX Muhafazakar
TL Ilımlı FX Ilımlı
TL Agresif FX Agresif

Muhafazakar : Yatırımlarını daha çok düşük riskli yatırım araçlarında değerlendiren müşteri gruplarını temsil eden model portföydür. Bu kategoriye giren müşteri kitlesinin risk sınıfı Uygunluk Testi sonucuna göre çıkan R1-R2 grubudur.

Ilımlı : Yatırımlarını orta riskli yatırım araçlarında değerlendiren müşteri gruplarını temsil eden model portföydür. Bu kategoriye giren müşteri kitlesinin risk sınıfı Uygunluk Testi sonucuna göre çıkan R3 grubudur.

Agresif : Yatırımlarını yüksek riskli yatırım araçlarında değerlendiren müşteri gruplarını temsil eden model portföydür. Bu kategoriye giren müşteri kitlesinin risk sınıfı Uygunluk Testi sonucuna göre çıkan R4-R5 grubudur.

Genel yatırım tavsiyesi kapsamında Yatırım Fonlarının doğru zamanlamayla önerilmesini hedefleyen Model Portföy’lerde Varlık Yönetimi Yatırım ekibinden detaylı destek alabilirsiniz.

​​