İnternet tarayıcınız güncel mi?

İnternet kullanımlarınızda güvenliğinizi arttırmak ve İnternet Şubesinde sorunsuz işlem yapabilmek için Microsoft Internet Explorer, Google Chrome, Mozilla Firefox, Apple Safari, Opera, Yandex gibi internet tarayıcılarının güncel versiyonlarını kullanmanızı, eğer kullanmıyorsanız yazılımcı firma resmi sitelerinden ücretsiz olarak güncellemenizi tavsiye ederiz. Tarayıcıların güncel versiyonlarını indirmek için isimlerinin üzerine tıklayınız.

Güvenlik Sertifikası

İnternet Şubesi sunucu sertifikaları, 256 bit SSL özelliğine sahip olan "Symantec® Secure Site Extended Validation (EV) SSL" sertifikalarını kullanmaktadır.

Extended Validation (EV) SSL Sertifikası sayesinde, İnternet Şubesi girişinizde tarayıcınızın adres satırı alanında girdiğiniz sitenin güvenilir bir site olduğuna dair yönlendirmeye ulaşabilirsiniz. Burada "Odea Bank A.S." içeriği gördüğünüze dikkat etmeniz gerekmektedir.

Güvenliğiniz için Dikkat Etmeniz Gerekenler

Tanımadığınız kişiler tarafından gönderilen mesaj veya e-postalardaki word, excel gibi dokümanları veya herhangi bir uygulama (exe) dosyalarını açmayınız. Size bir web adresi paylaşmaları durumunda tarayıcınız üzerinden ek active-x, java izinleri gibi izin tanımlarını kontrol etmenizi öneririz.

VPN programlarının kullanıldığı veya bilgisayarda DNS ayarlarının değiştirildiği durumlarda İnternet Bankacılığı kullanımında güvenlik seviyesi düşmektedir. Güvenmediğiniz DNS ayarları ile işlem yapmamanızı öneriyoruz.

Bilgisayarınızı korumak için 3 farklı programa ihtiyacınız vardır. Bir anti-virüs yazılımı, bir casus program tarayıcı ve bir güvenlik duvarı. Bazı programlar tüm bu içeriği tek başına sağlayabilirken, bazı programlar sadece birini sunabilmektedir. İlgili programların ücretli ve ücretsiz versiyonları bulunmaktadır. Bankamız İnternet Şubesi üzerinden Norton Internet Security uygulama anahtarını ücretsiz olarak alabilirsiniz.

Odeabank İnternet Şubesi girişlerinizi internet tarayıcınızın adres alanına http://www.odeabank.com.tr adresini el ile yazarak yapınız.​​​

İnternet üzerinden önemli bilgilerin transfer edilmesi gerektiğinde, bu bilgilerin ele geçirilmesini engellemek için kullanılan ve uluslararası geçerliliği olan bir şifreleme sistemidir. Örneğin kullanıcı İnternet Bankacılığında kredi kartı bilgisini yazdığında sistem onu bankaya şifreleyerek göndermektedir.Böylece bilgilere başkalarının erişmesi engellenir.
Bu sertifika sayesinde, girdiğiniz sitenin güvenilir bir site olduğunu anlayabilirsiniz. Güvenilir sitelerde adres satırı yeşil renktedir. Eğer sitenin sahte bir site olduğu tespit edilmişse adres satırı kırmızı renkte görünecektir.
​​
Bilgisayarınız için tehlike arz eden tüm virüs, trojan ve kötü amaçlı yazılımları tespit ederek bilgisarınızı koruyan bir güvenlik yazılımıdır.
Casus yazılımların ve diğer istenmeyebilecek yazılımların bilgisayarınızı etkilemesini önleyebilecek özelliklere sahip bir programdır. Tarayıcı açıkken bir casus yazılım veya istenmeyecek bir yazılım bilgisayarınızda çalışmaya veya kendisini yüklemeye çalıştığında size bildirir.
Internet'ten gelen bilgileri denetleyen ve filtreleme tercihlerinize göre bilgisayarınıza erişmesini engelleyen veya geçişine izin veren yazılım veya donanımdır. Zararlı olabilecek erişimleri engellemek için güvenlik duvarınızı daima açık tutmanızı öneririz.
​​