Dolandırıcılık Yöntemleri

Dolandırıcılık Yöntemleri

Dolandırıcılık Girişimlerine Karşı Dikkatli Olun!

Odeabank olarak önceliğimiz tüm bankacılık işlemlerinizi güvenle gerçekleştirmenizdir.

Dolandırıcılıkların nasıl yapıldığını ve dolandırıcılıktan nasıl korunacağınızı öğrenerek basit önlemlerle güvenliğinizi sağlayabilirsiniz.

Aşağıdaki bilgilendirmeleri okuyarak nelere dikkat etmeniz ve nasıl önlemler almanız gerektiğini öğrenebilirsiniz.

 

Dolandırıcılık ve Dolandırıcılıktan Korunma Yöntemleri

Telefon Dolandırıcılarına Dikkat !

 

Sahte Alan Adı, E-Posta, Sosyal Medya ve SMS Dolandırıcılarına Dikkat !

 

Zararlı Yazılım/Uygulama Üzerinden Gerçekleştirilen Dolandırıcılıklara Dikkat!

 

İnternetten Alışveriş Yaparken Dikkatli Olun!

  • Dolandırıcılar, aslında hiç var olmayan ya da kendilerine ait olmayan mal veya hizmetleri satmak için reklam yapmakta ya da gerçek bir şirket gibi görünebilmek için mevcut itibarlı markaların internet sitelerini taklit etmeye çalışmaktadırlar.
  • Alışverişlerinizi güvenilirliğinden emin olduğunuz e-ticaret sitelerinden yapmaya önem verin ve satın almayı düşündüğünüz ürünün fiyatı emsallerinden önemli ölçüde ucuz ise özel dikkat gösterin.
  • İnternetten yaptığınız alışveriş işlemlerinde, internet sitesinin ve karşı taraftaki satıcının güvenli olduğundan emin olun.
  • İnternette gördüğünüz gerçek olamayacak kadar iyi avantaj sunan kampanyalara tıklamayın ve bilgi girişi yapmayın.
  • Yüksek kazanç vaadinde bulunan bilgilendirmelere karşı çok dikkatli olun. Güvenilirliğinden emin olmadığınız hiçbir kanala yatırımlarınızı yönlendirmeyin, para transferi yapmayın.
  • Araç kiralama, araç alım satım, otel, tatil rezervasyon kampanyaları için para transferi yaparken çok dikkatli olun. İnternetten yaptığınız alışveriş işlemlerinde, internet sitesinin ve karşı taraftaki satıcının güvenli olduğundan emin olun.