Altın Hesap​

Portföyünüzü gram altın yatırımlarıyla çeşitlendirirken alım/satım işlemlerinizi avantajlı oranlarla gerçekleştirin.

MÜŞTERİ OL

Genel Bilgiler

Altın Hesap Avantajları

  • Çalınma ve kaybolma riski olmadan, birikimlerinizi altın hesabında değerlendirebilirsiniz.
  • TL ya da yabancı para karşılığı olarak, gram cinsinden altın alım/satım işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. (Altın alım satım işlemleriniz 1 gram karşılığı olarak yapılır.)
  • Altın alım/satım işlemlerinizi Odeabank şubeleri, internet , Odea uygulaması ve İletişim Merkezi aracılığıyla kolaylıkla gerçekleştirebilir; dilediğiniz zaman hesap bilgilerinize ulaşabilirsiniz.

Altın Hesap Açılışı

Ayrıntılı bilgi için 0212 270 84 44'ü arayabilir, internet üzerinden hesap açılış başvurusu yaparak masrafsız ve hızlı bankacılık müşterimiz olabilir veya tüm Odeabank şubelerini ziyaret edebilirsiniz.

Odeabank Altın Hesap'ta birikimlerinize faiz işletilir ve 650.000 TL'si Tasarruf Mevduatı Sigortası'na tabidir.

Mevduat Sigortası

Yurt içi şubelerimizde gerçek kişiler adına açılmış olan ve münhasıran çek keşide edilmesi dışında ticari işlemlere konu olmayan Türk lirası, döviz ve kıymetli maden cinsinden Tasarruf mevduatı hesaplarının ana paraları ile bu hesaplara ilişkin faiz reeskontları toplamının, her bir gerçek kişi için 400 bin Türk lirasına kadar olan kısmı, sigorta kapsamındadır. Aşağıda belirtilen mevduatlar sigortaya tabi değildir:

  • İlgili kredi kuruluşunun hakim ortakları ile bunların ana, baba, eş ve velayet altındaki çocuklarına ait mevduat ile diğer hesaplar.
  • İlgili kredi kuruluşunun yönetim veya müdürler kurulu başkan ve üyeleri, genel müdür ve yardımcıları ile bunların ana, baba, eş ve velayet altındaki çocuklarına ait mevduat ile diğer hesaplar.
  • 26/9/2004 tarihli ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun 282. maddesindeki suçtan kaynaklanan malvarlığı değerleri kapsamına giren mevduat ile diğer hesaplar.
  • Türkiye'de münhasıran kıyı bankacılığı faaliyeti göstermek üzere kurulan kredi kuruluşlarında bulunan mevduat.
  • Mevduat bankalarının yurt dışı şubelerinde açılan mevduat.
  • Türkiye'de ve yurt dışında kıyı bankacılığı (off-shore) faaliyeti gösteren kredi kuruluşlarında bulunan mevduat.
  • Bankaca kamuya ilan edilen ve Merkez Bankası'na bildirilen azami faiz oranları ile mevduat toplamları en yüksek beş mevduat bankasının ortalama faiz oranları üzerinde verilen aşırı faizler.

Sigortadan Yapılacak Ödemeler

Sigorta kapsamında yapılacak ödemeler, mevduat bankasının faaliyet izninin kaldırılması halinde Türk lirası olarak yapılır. Sigorta kapsamında ödenecek tutar belirlenirken tasarruf mevduatı hesaplarının ana para ve faiz reeskontları toplamı dikkate alınır. Döviz ve altın cinsinden mevduat hesaplarının Türk lirası karşılıkları, mevduat bankasının faaliyet izninin kaldırıldığı tarihteki Merkez Bankası döviz alış kurları ve İstanbul Altın Borsası seans kapanış fiyatı (altın cinsinden hesaplar için) esas alınarak belirlenir.