Denizli İş İnsanları Dış Ticaret Buluşması

Denizli İş İnsanları Dış Ticaret Buluşması​

Denizli İş İnsanları Dış Ticaret Buluşması

Odeabank, Dış Ticaret Buluşmaları serisinin 2021 yılındaki ikinci toplantısında Denizlili iş insanları ile dijital platform üzerinden bir araya geldi. Denizli Dış Ticaret Buluşması’nda, COVID-19 salgınının dünyada ve Türkiye’de makroekonomik gelişmelere etkileriyle birlikte, 2021 beklentileri tartışıldı.

TÜRKİYE’NİN genç ve dinamik bankası Odeabank, 2021 yılının ikinci Dış Ticaret Buluşması’nı Denizlili iş insanları ile gerçekleştirdi. Denizli Ticaret Odası’nın katkılarıyla düzenlenen toplantıya 60’a yakın şirket yöneticisi katıldı. Toplantıda, 2021 yılına dair küresel ekonomik beklentiler ve dış ticaret alanında yaşanacak gelişmeler konuşuldu. Toplantıda ayrıca COVID-19 salgınına karşı ülkelerin aşılama programında ulaştıkları seviyeler ve aşılama sonucunda oluşacak toplumsal bağışıklığın küresel ekonomiye etkisi de tartışıldı.

Zafer Seyar: “Ülkemizin ihracat seferberliğine katkıda bulunuyoruz”

Odeabank Nakit Yönetimi ve Dış Ticaret Direktörü Ahmet Zafer Seyar, Türkiye ve dünyanın içinde bulunduğu bu zor dönemde sanayici ve ihracatçılara destek olmak için çalışmaya devam edeceklerini söyledi. Odeabank olarak 3,5 milyar dolarlık ihracatı ile Türkiye’nin 8’inci önemli ihracat merkezi olan Denizlili iş insanları ile Dış Ticaret Buluşması’nda bir araya gelmekten mutluluk duyduklarını belirten Seyar, şöyle devam etti: “Salgına rağmen, dış ticareti 2021’de atılım yapacağımız önemli bir alan olarak görüyoruz. 2020’de başlayan ve kısa sürede ülkemizi ve tüm dünyayı etkileyen COVID-19 salgınının ekonomiye etkisini asgari seviyede tutmak amacıyla sanayicilere önemli kolaylıklar sağladık. Bu yıl da sağlamaya devam edeceğiz. Odeabank olarak, Nisan 2020 tarihinden bugüne kadar, dış ticaret ve ihracatı odağımıza koyarak, nakdi ve gayri nakdi olmak üzere müşterilerimize toplamda yaklaşık 11,7 milyar TL’lik kredi kullandırdık. Odeabank olarak Türkiye’de reel sektörü daha güçlü bir şekilde desteklemeye yönelik yeni finansman olanakları üretmeye devam edeceğiz. Dış Ticaret işlemlerinde toplam ithalat ve ihracat hacmimizi 2021 yılında 3 milyar dolar seviyesine taşımayı hedefliyoruz. Özellikle ülkemizin ihracat seferberliğine yakın zamanda açıklayacağımız yeni projelerle katkı sağlamaya devam edeceğiz.

Altınsaç: “2021 tüm ülkelerin büyüme kaydedeceği bir yıl olacak”

Video konferansta konuşan Ekonomist Gizem Öztok Altınsaç, 2021 yılına yönelik Türkiye ve küresel ekonomiye dair öngörülerini paylaştı. Altınsaç, dünyada ve Türkiye’de makroekonomik gelişmelere ilişkin değerlendirmesinde şunları söyledi: “2021 yılı, dünyanın COVID-19 salgınına karşı aşılama ile toplu bağışıklığın sağlanmasının önem kazandığı bir yıl olacak. 2021’de birçok ülke aşı programını uygulamaya başladı. Küresel piyasalar 2021’de de COVID-19 ile mücadelede önemli bir faktör olan aşılamaya odaklanmış durumdalar. 2021 yılının sonuna kadar dünya nüfusunun yüzde 50’sinin aşılanacağını tahmin ediliyor. Bu gelişmenin de dünya ekonomisine büyüme olarak 2021’in 3’üncü çeyreğinde daha net yansımasını bekliyoruz. Bu arada ABD, Japonya ve Avrupa Birliği uyguladıkları maliye ve para politikaları ile 2021’de de ekonomiyi desteklemeyi sürdürecek. Bu desteklerin de etkisiyle 2021’de Çin’in yüzde 8, Türkiye’nin yüzde 4,5, Avrupa Birliği’nin de 3,5-4 gibi bir büyümesi bekleniyor. Gelişmiş ülkelerin mali ve parasal genişlemesi, 2020’nin son çeyreğinde gelişmekte olan ülkelere sermaye girişi olarak yansıdı. 2020 yılının kasım ayından bu yana Türkiye’ye de döviz girişi başladı. 2021’de daha fazla parasal genişleme taraftarı olan Biden ve demokratların hem temsilciler meclisinde hem de senatoda çoğunluğu kazanması ardından, ABD’den 1.9trl dolarlık yeni mali paketin geleceğini görüyoruz. Bunun da gelişmekte olan ülkelere 2021 yılının 1. çeyreğinden sonra olumlu yansıması söz konusu. Enflasyon artışı nedeniyle zorlu geçmesi beklenen birinci çeyrekten sonra, Türkiye ekonomisinin temmuz ayından sonra güçlü bir büyüme patikasına gireceğini düşünüyoruz.