Odeabank’ın Eşit Masallar oyunu deprem bölgesinde çocuklarla buluştu

Odeabank’ın Eşit Masallar oyunu deprem bölgesinde çocuklarla buluştu​

Odeabank’ın kadın erkek eşitliği kavramına dikkat çekmek amacıyla hayata geçirdiği Eşit Masallar tiyatro oyunu deprem bölgesindeki çocuklarla buluştu.​

Odeabank'ın Eşit Masallar oyunu deprem bölgesinde çocuklarla buluştu

Kadınların ve çocukların güçlendirilmesi için sosyal fayda faaliyetlerini sürdüren Odeabank’ın kadın-erkek eşitliği kavramına dikkat çekmek amacıyla hayata geçirdiği Eşit Masallar projesinin tiyatro oyunu, deprem bölgesindeki çocuklarla buluştu. Eşit Masallar, Hatay, Gaziantep, Adıyaman ve Kahramanmaraş’ta 4000 çocuğa sahnelendi.

Odeabank’ın kadın-erkek eşitliği kavramına dikkat çekmek amacıyla dünya klasiği masalları eşitlikçi bir bakış açısıyla yeniden yorumladığı Eşit Masallar projesi, minik tiyatroseverler ve ebeveynleri ile buluşmayı sürdürüyor. Deprem bölgesi turnesini gerçekleştiren oyun, bölgedeki çocuklarla bir araya geldi.

Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu'nun deprem sonrası süreçte, kadınlar, çocuklar, yaşlılar ve engelliler için şiddetten arınmış güvenli alanlar oluşturmak amacıyla hayata geçirdiği, kurumlar arası yüksek koordinasyon ile birlikte temel ihtiyaçların karşılandığı, kadınların ve kız çocuklarının cinsel sağlık ve üreme sağlığı hizmetlerine ulaşımlarının kolaylaştırıldığı ve her yaş grubuna yönelik psikososyal desteğin sağlandığı Mor Yerleşke projesine destek vererek İskenderun ve Malatya’daki 2 konteyner kente yerleşke bağışında bulunan Odeabank, Eşit Masallar oyununu İskenderun konteyner kentteki miniklerle de buluşturdu. Mor Yerleşke'yi ziyaret ederek çocuklar ve kadınlar için sağlanan destekleri yerinde inceleyen ve yetkililerden bilgi alan Odeabank Genel Müdürü Mert Öncü: “Depremin üzerinden bir süre geçmiş olsa da, uzmanların da belirttiği gibi çocukların üzerindeki psikolojik etkisinin bir süre daha devam edeceğinin farkındayız. Dolayısıyla onların sosyal ve psikolojik gelişimlerine destek veren her projeye ihtiyaç var. Çocukların biraz olsun yüzlerini güldürebilmek ve onları hayal dünyalarında kısa bir yolculuğa çıkarmak istedik. Bölgedeki çocukların mutluluğunu görmenin yeri çok ayrı. Bu anlamlı projede emeği geçen Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu ekibine, tiyatro ekibimize ve bizi ağırlayan yetkililer ile tüm bölge halkına teşekkür ederiz.” dedi.

Aynı isimli kitap projesinden uyarlanan oyunda; Sindirella, Rapunzel, Pamuk Kalpli Prens ve Yedi Cüceler, Kırmızı Başlıklı Kız ve Kurbağa Prens, yeni bir macerada bir araya geliyor. Beş masalın kahramanlarının aynı sahnede buluştuğu oyunda, yeniden yorumlanan hikâyelerle toplumsal cinsiyet eşitliği, doğa ve çevre konularına dikkat çekiliyor. Yazar Müge Mor Hercihan tarafından sahneye uyarlanan ve yönetmenliğini Deniz Yeşil Mavi’nin yaptığı Eşit Masallar oyununda Büşra Ayata, Zeynep İpek, Merve Kaytuka, Beril Korkmaz, Oktay Kılınç, İlteriş Bakırhan, Bedirhan Malçok ve Oben Onur rol alıyor.