Magicscape O’Art’ta sanatseverlerle buluştu

Magicscape O’Art’ta sanatseverlerle buluştu​

Magicscape O’Art’ta sanatseverlerle buluştu

Slovenya Ulusal Günü kapsamında, O'Art'ta açılan 'Magicscape' sergisinde Türk ve Sloven sanatçılar biraraya geldi. Slovenya Cumhuriyeti İstanbul Fahri Baş Konsolosu Başar Arıoğlu'nun Slovenya-Türkiye ilişkilerinde sanatı da ortaya çıkartmak amacıyla liderlik ettiği serginin açılışında tüm sanatçılar 'dostluk' mesajı verdi. Sergi, Türkiye'den sonra Slovenya'da da izleyici ile buluşacak.

O'Art, 25 Haziran Slovenya Ulusal Günü kapsamında, iki ülkeyi sanatla buluşturdu. Slovenya Cumhuriyeti İstanbul Fahri Baş Konsolosu Başar Arıoğlu'nun girişimiyle düzenlenen, Slovenya-Türkiye ilişkilerine sanat odağından bakan sergide, 6 sanatçı, 'manzaranın büyüsünü' tasvir etti. Eva Petrič, Klemen Brun, Jože Šubic, Başak Avcı, Gül Ilgaz ve İrfan Önürmen'in eserlerinin yer aldığı sergi, iş, sanat ve cemiyet dünyasından isimlerin katıldığı bir davet ile kapılarını açtı. Açılış davetine Slovenya Cumhuriyeti Büyükelçisi Igor Jukic, Slovenya Cumhuriyeti İstanbul Fahri Baş Konsolosu Başar Arıoğlu, Beşiktaş Belediye Başkanı Av. Murat Hazinedar'ın yanı sıra, iş adamı Emre Kurttepeli ve eşi Maide Kurttepeli, iş adamı Levent Çetinyılmaz, avukat Murat Aksu gibi isimler katıldı.

Slovenyalı sanatçı ve küratör Joze Subic, sergi hakkındaki görüşlerini; 'Günümüzde İstanbul, Doğu ve Batı çağdaş sanatının iç içe geçtiği önemli bir merkezdir. Sanatın sınırları olmamalıdır, sanatçı olarak bizler bunu arzularız. Bizler başkalarıyla tanışmayı severiz. Bu sergi sayesinde Türk ve Slovenyalı sanatçılar olarak yollarımız kesişti ve bu sayede yeni bir enerji ve yeni tanışıklıklar doğdu.' dile getirdi; serginin Türk küratörü ve sanatçı Başak Avcı sergiyi: "Tarihsel çerçeveden bakıldığında Osmanlı'nın sınırlarının uzandığı coğrafyalardan sanatçılarla birlikte bir sergi ortaya koymak mutluluk verici. Bu sergi bağlamında 'Magicscape' ifadesi, zaman ekseninde mecazi olarak ileri geri seyahat etmemizi sağlayan görünmez, hayali yolları anlatmaktadır.'' şeklinde özetleyerek, sanatçıların, ulusların siyasi ve kültürel yaşamını düşünerek epik ve kentsel beraberliğini ve farklılıklarını çevreleyen bir bakış sunmaya çalıştığını ifade etti.

Sergide, farklı disiplinlerden çeşitli malzemele ve tekniklerin kullanıldığı eserler, 26 Haziran tarihine kadar Nispetiye Caddesi No:60/A-B Etiler adresindeki Odeabank Etiler Şubesi'nin 2'nci katında yer alan O'Art'da Pazartesi – Cumartesi günleri 10:00 ile 18:00 saatleri arasında ziyaret edilebilir. Serginin ikinci etabı Ekim ayında Slovenya'da düzenlenecek.