Odeabank, Mersinli İş İnsanları ile Dış Ticarette Fırsatları Konuştu

Odeabank, Mersinli İş İnsanları ile Dış Ticarette Fırsatları Konuştu​

Odeabank, Mersinli İş İnsanları ile Dış Ticarette Fırsatları Konuştu

Odeabank, COVID-19 pandemisinin başladığı günden bu yana dijital platform üzerinden düzenlediği Dış Ticaret Buluşmaları’nın 40. toplantısında Mersinli iş insanları ile bir araya geldi. Dijital ortamda gerçekleşen buluşmada, COVID-19 salgınının dünyada ve Türkiye’de makroekonomik gelişmelere etkileriyle birlikte dış ticaret ve 2021 beklentileri tartışıldı.

TÜRKİYE’NİN genç ve dinamik bankası Odeabank, Dış Ticaret Buluşmaları serisinin kırkıncı toplantısını Mersinli iş insanları ile gerçekleştirdi. 50’nin üzerinde şirket yöneticisinin katıldığı video konferansta, 2021 yılına dair küresel ekonomik beklentiler, emtia, gıda ve dış ticaret alanında yaşanacak gelişmeler konuşuldu. Dijital buluşmada ayrıca COVID-19 salgınına karşı ülkelerin aşılama programında ulaştıkları seviyeler ve aşılama sonucunda oluşacak toplumsal bağışıklığın küresel ekonomiye etkisi de tartışıldı.

Ahmet Zafer Seyar: “Ülkemizin ihracat seferberliğine katkıda bulunuyoruz”

Odeabank Nakit Yönetimi ve Dış Ticaret Direktörü Ahmet Zafer Seyar, Türkiye ve dünyanın içinde bulunduğu bu zor dönemde sanayici ve ihracatçılara destek olmak için çalışmaya devam edeceklerini söyledi. Türkiye’nin önemli bir dış ticaret merkezi olan Mersinli iş insanları ile bir araya gelmekten mutluluk duyduklarını belirten Seyar şöyle devam etti: “Salgına rağmen, dış ticareti 2021’de atılım yapacağımız önemli bir alan olarak görüyoruz. 2020’de başlayan ve kısa sürede hem ülkemizi hem dünyayı etkileyen COVID-19 salgınının ekonomiye etkisini asgari seviyede tutmak amacıyla sanayicilerimize nakit ve gayrinakit kredilerde önemli kolaylıklar sağladık, bu yıl da sağlamaya devam edeceğiz. Odeabank olarak Türkiye’de reel sektörü daha güçlü bir şekilde desteklemeye yönelik yeni finansman olanakları üretmeyi sürdüreceğiz. Dış ticaret işlemlerinde toplam ithalat ve ihracat hacmimizi 2021 yılında 3 milyar dolar seviyesine taşımayı hedefliyoruz. Özellikle ülkemizin ihracat seferberliğine yakın zamanda açıklayacağımız yeni projelerle katkı sağlamaya devam edeceğiz. Bu kapsamda Mart ayı içinde Dış ticaret ve Nakit Yönetimi Uzman hattını devreye alacağız.

Gizem Öztok Altınsaç: “Çin ve ABD’de ticaretin canlanması, dünya ekonomisinin büyümesini destekliyor”

Altınsaç dünyada ve Türkiye’de makroekonomik gelişmelere ilişkin değerlendirmesinde şunları söyledi: “2021 yılı, dünyanın COVID-19 salgınına karşı aşılama ile toplu bağışıklığın sağlanmasının önem kazandığı bir yıl olacak. Tüm dünya toplu bağışıklığın kazanılması için aşılamaya büyük önem veriyor. ABD’de aşılama çalışması hızla ilerliyor; yüzde 35’lere ulaşmış durumda. Türkiye’de de aşılama yüzde 12’lere kadar ulaştı. ABD’nin bu aşılama hızıyla toplu bağışıklığa haziran ayında erişmesi öngörülüyor. Türkiye ise devam eden aşılama çalışmaları sonucu 2021’in sonuna doğru toplu bağışıklığa erişmesi bekleniyor. Dünya ekonomisi yıl başından bu yana oldukça iyi gidiyor. Çin’de ve ABD’de ticaretin canlanması dünya ekonomisinin büyümesini destekliyor. Avrupa’da da ekonominin iyi gitmesi, Türkiye’nin ihracatını olumlu yönde etkiliyor. Küresel ekonomide yaşanan canlanma gıda ve emtia fiyatlarında artışa neden oldu. Bu da global tarafta enflasyon beklentisini artırdı. Global tarafta enflasyon beklentisinin artması, ABD’nin 10 yıllık tahvil faizlerinin yükselmesine yol açtı. Bu durum da Türkiye’de ve gelişmekte olan ülkelerde döviz kurunda volatiliteye neden oldu. Küresel gelişmelere paralel olarak enflasyon artışı nedeniyle zorlu geçmesi beklenen birinci çeyrekten sonra, Türkiye ekonomisinin temmuz ayından sonra güçlü bir büyüme patikasına gireceğini düşünüyoruz. 2021 yılının temmuz ayından itibaren enflasyonda düşüşün başlayacağını öngörüyoruz. Enflasyon ile mücadelenin yanı sıra fiyat istikrarı da önemli. Ekonominin istikrara kavuşmasında enflasyon ile mücadele dışında, yapısal bazı reformlara da ihtiyaç var. Enflasyon ile mücadelede olumlu neticelerin alınması durumunda, Eylül ayı ile faizlerde indirim yaşanmasını bekliyoruz.