Mevlut Akyıldız’ın cam altı resim sergisi O’Art’ta

Mevlut Akyıldız’ın cam altı resim sergisi O’Art’ta​

Mevlut Akyıldız’ın cam altı resim sergisi O’Art’ta

İstanbul’un en yeni sanat merkezi O’Art, Mevlut Akyıldız’ın cam altı resimlerinden oluşan ‘Yarım Elma, Gönül Alma’ sergisini sanatseverlerle buluşturuyor. Sergi, 15 Nisan-30 Mayıs tariheri arasında Etiler Odeabank Şubesi üst katında yer alan O’Art’ta izlenebilecek.

Geçtiğimiz ay çağdaş ve modern Türk sanatının temsilcilerinin eserlerinden oluşan karma sergi ile kapılarını açan O’Art, bu kez Mevlut Akyıldız’ın cam altı resim sergisine ev sahipliği yapıyor. Modern Türk sanatının önemli isimlerinden biri olan ve eserlerindeki hiciv ve ironi ile tanınan Mevlut Akyıldız’ın son dönem cam altı çalışmaları, ‘Yarım Elma, Gönül Alma’ sergisiyle izleyicilerle buluşuyor.

Yalnızca cam altı resimleri ile değil tüm disiplinlerdeki çalışmalarında yaşama dair fikirlerini eserlerine yansıtan Mevlut Akyıldız, yaşamdaki gerçekleri, günümüz kaotik dünyasında yaşanmakta olan çelişkileri ve ciddiyete karşın ciddiyetsizlikleri ‘’ güleriz ağlanacak halimize...’’ misali kendisine özgü yorumlarıyla sanatseverler ile paylaşıyor. Sanatçı, yalın ve ironik dili ile yaşamdaki gerçekleri renkli bir masal dünyasına dönüştürerek izleyiciye iletiyor.

Çok eski bir resim geleneği olan cam altı tekniğini, günümüz temaları ile harmanlayan Akyıldız, eserleriyle ilgili olarak “Camın arka yüzüne çizilip, boyanan, kimi zaman renkli, yaldızlı kağıtlarla bezenen cam altı resmi, ‘Şahmaran’, ‘Hz. Ali ve devesi’, ‘Amentü Gemisi’ gibi geleneksel konuları işler. Cam altı resmi, eski dönemlerde dükkanlarda, kahvehanelerde duvarları süsler, uğur getirmesi için gelinlerin çeyizlerinde yer alırdı. Ben aynı tekniği kullanarak, her seferinde çok farklı hikâyelere yer verdim” diye konuştu.

‘Yarım Elma, Gönül Alma’ sergisi 15 Nisan -30 Mayıs tarihleri arasında Etiler Nispetiye’de bulunan Odeabank Şubesinin 2’inci katındaki O’Art’ta izlenebilir. ​​

Mevlut Akyıldız’ın Sanatı Hakkında

Zengin bir yaşam algısıyla hayatı gözlemci bir bakış ile sorgulayarak, sanatçı için en temel malzeme olan insanı tekrar değerlendiren Mevlut Akyıldız, sanat dünyasında farklı bir ekol yaratmıştır. Dün, bugün ayırımı olmaksızın, geniş bir zaman dilimi içinde çalışmalarını sunan sanatçı, yaşamın sıradan karmaşasından ve çelişkilerinden yola çıkarak geçip giden hayatın içindeki farklı güzellikleri, insanların her şeye karşın yine de hayata tutunma çabalarını, insanların gösteriş merakı ve ihtişamı ardındaki sıradanlıklarını kendisine has bir üslupla ve eğlenceli bir resim dili ile anlatıyor.​