Odeabank 2014'te özel bankalar arasında 10. sıraya yükseldi

Odeabank 2014'te özel bankalar arasında 10. sıraya yükseldi​

Odeabank 2014'te özel bankalar arasında 10. sıraya yükseldi

2014 yıl sonunda, toplam aktifleri 25.6 milyara ulaşan Odeabank aktif büyüklükte özel bankalar arasında 10. sıraya yükseldi.

Geçtiğimiz yıl sonunda, toplam aktifleri 25.6 milyara, toplam kredileri 18 milyara, toplam mevduatı 21 milyar liraya ulaşan Odeabank, kuruluşundan bu yana geçen iki senede özel bankalar arasında mevduat büyüklüğünde 8. aktif büyüklükte ise 10. sıraya ulaştı.

2012 yılında Türkiye'de kurulan Odeabank, Lübnanlı yatırımcısı Bank Audi Grubu'nun en yeni ve en başarılı yatırımı oldu. Sadece 2. finansal yıl sonunda grubun içerisinde kredilerde en büyük, aktiflerde ise grubun en büyük ikinci bankası olmayı başardı.

2014 yılı sonuçlarını değerlendiren Odeabank Genel Müdürü Hüseyin Özkaya: "Bu durum ülkemizde elde ettiğimiz başarının bir sonucudur. 2012 yılında temellerini attığımız Odeabank, yenilikçi bakış açısı ve dinamizmiyle sektöre yeni bir soluk kazandırdı. 2014'ün ilk yarısında yaşanan daralmaya rağmen 2014 yıl sonunda Odeabank'ın eriştiği finansal sonuçlar Odeabank'ın 49'uncu sıradan girdiği bankacılık liginde, özel bankalar arasında mevduat büyüklüğünde 8., aktif büyüklükte ise 10. sırayı almasını sağladı. Bankacılığın tüm segmentlerinde faaliyet gösteren Odeabank'ın; güçlü ve yatırımına güvenen hissedarı, deneyimli ve motivasyonu yüksek çalışanları, altyapıda kullandığı en son teknoloji, güçlü marka çalışmaları ve verimliliğe verdiği önem, bu sonucun bileşkenlerini oluşturmaktadır." dedi.

Odeabank'ın başarısının arkasında Türkiye ekonomisine olan inancının ve Türkiye ekonomisinin sahip olduğu güçlü dinamikleri ve küresel ekonomik ortamı iyi okumasının yattığını belirten Özkaya, zorlu geçen 2014'e rağmen müşterilerinin her türlü finansal ihtiyaçları için yanında olduğunu ve yatırımlarına devam ettiğini belirtti. "Yıl sonunu 14 şehirde 48 şube ve 1,388 çalışan ile kapadık. Yatırımlarımıza halen devam ediyoruz," diyen Özkaya, Odeabank'ın dağıtım kanallarına şubelerine ek olarak internet bankacılığı, mobil bankacılık, self servis bankacılık, ATM'ler, çağrı merkezi ve sosyal medyayı da ekleyerek Türkiye'nin teknolojiyi en verimli kullanan bankası olduğunu da sözlerine ekledi.

Şube başına mevduatta en büyük banka

Başarılı bir finansal yılı geride bırakan Odeabank, Kurumsal ve Ticari Bankacılık segmentlerinde; enerjiden, gayrimenkul geliştirme sektörüne, demir çelikten iletişime, perakendeden inşaat ve taahhüt sektörüne kadar çeşitli alanlarda müşteri ihtiyaçlarına yönelik gerçekleştirdiği finansmanlar ve dış ticaret işlemleri ile 2014 yılında önemli bir nakit kredi büyüklüğüne ulaştı.

Türkiye'de şube başına mevduatta en büyük bankalardan biri olduklarını söyleyen Özkaya, Bireysel Bankacılık'ta Türkiye'nin en önemli zincir mağazaları ile "Tüketici Finansmanı" anlaşmalarını tamamladıklarını söyledi. "Tüm bu kampanyaların etkisi ile, 2014 yılında kredi müşteri adedimiz tüm yıl boyunca 10 katı artış gösterdi." dedi.

Mobil bankacılıkta Odeabank farkı

Özkaya, aynı zamanda, Direkt Bankacılık tarafında tüm kanallarda aynı kullanıcı deneyimini farklı segmentteki müşterilere sunan bir yapıyı hayata geçirdiğini de sözlerine ekledi. Buna göre, Odeabank'ın 2015 yılında hizmete giren mobil bankacılık aplikasyonu ilk ay 25,000 kişi tarafından indirildi ve 4 milyon TL işlem hacmine ulaştı. Sektöre kazandırdığı yeniliklerle bankacılığı farklı bir noktaya taşıyan Odeabank'ın, aynı zamanda Türkiye'de bir ilki gerçekleştirerek ATM'den çek kabul etmeye başladığını hatırlatan Özkaya: "Tüm bu çalışmalarımız sonucunda 2014 yıl sonunda 500,000 müşteriye ulaştık" dedi.

"Kişiye özel bankacılık"

Odeabank'ın Türkiye'nin her noktasına 'kişiye özel bankacılık' anlayışını ulaştırabilmek için yeni bir adım daha attığını belirten Özkaya, "PTT ile yaptığımız işbirliği ile bugün 48 olan şube sayımız ve 1,388 olan çalışan sayımızı kat be kat artırıyoruz. Artık kredi kullandırmada Türkiye'nin her noktasındaki PTT büroları da Odeabank şubesi gibi hizmet verebiliyor." dedi.

Direkt Bankacılık İşlem Bankacılığı ve İş Çözümleri Genel Müdür Yardımcsı Tayfun Küçük, Ticari Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Erol Sakallıoğlu, Bireysel Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Cem Muratoğlu ve Kurumsal Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Yalçın Avcı'nın da hazır bulunduğu toplantıda, 'Dünyada sıfırdan kurularak bu kadar kısa zamanda kârlılığa imza atmış başka bir bankanın var olmadığı inancında olduğunu söyleyen Özkaya, Odeabank'ın 2015 yılında da büyük başarılara imza atacağına inandığını belirtti.