Odeabank, Birleşmiş Milletler

Odeabank, Birleşmiş Milletler "Kadının Güçlenmesi Prensipleri" Taahhütnamesini İmzaladı​

Odeabank, Birleşmiş Milletler "Kadının Güçlenmesi Prensipleri" Taahhütnamesini İmzaladı

Odeabank, kadınların ekonomik yaşam içinde eşit şartlarda yer alabilmelerini sağlamak amacıyla güçlenmelerini hedefleyen, Birleşmiş Milletlerin özel sektör girişimi "Kadının Güçlenmesi Prensipleri"ni imzaladı.

Odeabank Genel Müdürü Mert Öncü’nün destek beyanını imzalamasıyla Odeabank’ın, bu prensiplerin bankanın yönetiminden operasyonlarına, genel müdürlük çalışanlarından Türkiye çapındaki şubelerine ve toplumun her kesimine varana kadar her noktada değerlendirilmesi ve gerekli aksiyonların hayata geçirilmesi konusundaki niyetini ortaya koymuş oldu.

2010 yılında Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi (UN Global Compact) ve Birleşmiş Milletler Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ile Kadının Güçlenmesi Birimi (UN Women) ortaklığında oluşturulan WEP, özel sektöre iş yerlerinde, piyasalarda ve toplum genelinde toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması için dikkate almaları gereken önemli noktalar konusunda yol gösteriyor.

Mert Öncü "Çalışanlarımıza eşit fırsatlar sunuyoruz" Odeabank Genel Müdürü Mert Öncü, konu ile ilgili değerlendirmesinde şunları söyledi: “Kadının Güçlenmesi Prensiplerini oluşturan cinsiyet eşitliği Odeabank'ta temel çalışma ilkelerimiz arasında bulunuyor. Bu ilkemize bağlı olarak, kadın ve erkek tüm çalışanlara adil ve eşit şartlarda çalışma imkânı sunuyoruz. Odeabank olarak her türlü ayrımcılığa karşı duruyoruz. Yüzde 58’lik kadın çalışan oranımızla gurur duyuyoruz. Kadın çalışanlarımızı kariyer yolculuklarında her türlü eğitim, mesleki gelişim ve tüm iş süreçlerimizle güçlenmeleri için teşvik edip desteklemeye söz veriyoruz. BM'nin en önemli girişimlerinden Kadının Güçlenmesi Prensiplerine imza atarak cinsiyet eşitliğine önem veren bir banka olmaktan büyük memnuniyet duyuyoruz. Dünyanın en büyük gönüllü kurumsal sosyal sorumluluk girişimine dahil olmak, toplumsal cinsiyet eşitliğine verdiğimiz önemin ve samimiyetimizin kanıtıdır. İmza attığımız küresel prensiplerin Odeabank’ı her alanda daha iyi yerlere taşıyacağına inancımız sonsuzdur."

 

 

AÇEV’den Ode abank çalışanlarına Toplumsal Cinsiyet Eşitliği semineri

 

 

seminerde toplumsal cinsiyet rollerinin küçük yaşlardan itibaren nasıl oluştuğuna dikkat çekilerek, iş hayatında cinsiyete dayalı ayrımcılıkla mücadele için kurum kültürünün eşitlikçi yönde dönüşümüne yönelik atılabilecek adımlara da dikkat çekilecek. Seminer sonrasında Odeabank çalışanlarından oluşturulacak çalışma grupları, Odeabank’ın toplumsal cinsiyet eşitliği alanında atılacak adımların yol haritasını belirleyecek.​​