Odeabank ve Proparco’dan “enerji” işbirliği...

Odeabank ve Proparco’dan “enerji” işbirliği...​

Odeabank ve Proparco’dan “enerji” işbirliği...

Odeabank, Fransız Kalkınma Ajansı (AFD) ile toplam 20 milyon Euro kredi anlaşmasına imza attı. Kredi, yenilenebilir enerjinin gelişmesini sağlayacak ve enerji verimliliğini artıracak projeler için kullandırılacak.

Türk bankacılık sektörünün en genç ve yenilikçi oyuncusu Odeabank, Fransız Kalkınma Ajansı'nın özel sektör temsilcisi Proparco ile 20 milyon Euro kredi anlaşmasına imza attı. 8 yıl vadeli, 2 yıl geri ödemesiz kredinin tamamı, yenilenebilir enerjinin gelişmesini sağlayacak ve enerji verimliliğini artıracak projeler kapsamında kullandırılacak.

Enerji verimliliğine büyük yatırım

Kredi anlaşmasını değerlendiren Odeabank Genel Müdürü Hüseyin Özkaya; "Uluslararası önemi yadsınamaz bir kuruluş olan Fransız Kalkınma Ajansı ile imzaladığımız bu anlaşma, Odeabank'a duyulan güvenin önemli bir göstergesidir. Ekim 2012 tarihinde faaliyete başlamış bir Banka olarak, bu kadar kısa sürede bu güveni yaratabilmek gurur verici" dedi. Kredinin, bireyleri yaşam alanlarında enerji verimliliği sağlanması konusunda teşvik etmekte önemli bir rol üstlendiğini belirten Özkaya; "Kredi ile yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği yatırımlarını destekleyeceğiz. Bu çerçevede gerek ekonomiye gerekse çevreye olumlu bir katkı sunmayı amaçlıyoruz" dedi.

Proparco'dan yapılan açıklamada ise kredinin, Türkiye'de enerji verimliliği artışı ve enerji arzı çeşitliliği için yapılan çalışmalara katkı sağlayacağı vurgulanarak "Yenilenebilir enerji projelerinin uzun vadeli finansman imkanları ile desteklenmesini çok önemsiyoruz. Bu çerçevede sektörün hızlı ve önemli oyuncusu Odeabank üzerinden enerji sektörüne kaynak aktardığımız için gurur duyuyoruz" denildi.

Türk Bankacılık Sektöründe 15 yıl aradan sonra verilen ilk ticari bankacılık lisansıyla 2 Ekim 2012'de faaliyetlerine başlayan Odeabank, yaklaşık 18 ay gibi kısa bir sürede 18.9 milyar TL varlık büyüklüğüne ulaşarak sektörün önemli bankaları arasında yerini aldı. Odeabank, Lübnan menşeili ana hissedar Bank Audi'nin sağladığı güçlü sermaye desteği ve büyüme stratejisi çerçevesinde kurumsal, ticari, KOBİ ve bireysel müşterilerine Türkiye çapında 44 şubesi ve 1.266 çalışanıyla farklı bir bankacılık deneyimi sunuyor.