Odeabank’tan Dış Ticarete Uzun Vadeli Finansman Desteği

Odeabank’tan Dış Ticarete Uzun Vadeli Finansman Desteği​

Odeabank’tan Dış Ticarete Uzun Vadeli Finansman Desteği

Türkiye’nin dinamik ve yenilikçi bankası Odeabank, dış ticaretin önünü açan yepyeni bir anlaşmaya imza attı. Suudi İhracat Programı’nın (SEP) bağlı bulunduğu Suudi Yatırım Fonu ile anlaşma sağlayan Odeabank, Suudi Arabistan’dan ithalat yapan firmalara 3 yıla kadar kredi desteği sağlayacak.

Geçtiğimiz yıl dünyanın saygın finans kuruluşları IFC ve EBRD’nin de katılımıyla 1 milyar TL sermaye artıran Odeabank, sermaye artışından elde edilen geliri KOBİ’lerin fonlanmasında kullanacağını duyurmuştu. 7 Mart Salı Günü, Odeabank Genel Müdürlüğünde Suudi Yatırım Fonu ile anlaşma imzalayan Odeabank, Suudi Arabistan’dan ithalat yapan firmalara, garantör sıfatıyla uzun vadeli kredi desteği sağlayacak.

Suudi Arabistan’dan petrol dışı malların ihracatını teşvik etmek için kurulan Suudi İhracat Programı’nın bağlı bulunduğu Suudi Yatırım Fonu adına SEP Genel Direktörü, Ahmed Al-Ghannam, Odeabank adına Finansal Kurumlar ve Yatırım Bankacılığı Genel Müdür Yardımcı Alpaslan Yurdagül’ün katıldığı imza protokolü çerçevesince Odeabank, Suudi Arabistan’dan petrol dışı ve petrol türevi ürün ithalatı yapan müşterilerine ithal ettikleri ürün tipine göre 3 yıla kadar vadelerle kredi olanağı sunacak. Odeabank, kredi programı kapsamında garantör sıfatı ile müşterilerine aracılık hizmeti verecek.

İmza töreni sonrasında açıklama yapan Odeabank Finansal Kurumlar ve Yatırım Bankacılığı Genel Müdür Yardımcı Alpaslan Yurdagül; “SEP Kredisi ham petrol ürünleri dışındaki ve toplam değerinde minimum yüzde 25 Suudi katma değeri olan Suudi Arabistan kaynaklı mallara verilmektedir. Bu kredi ile Suudi Arabistan’dan ithalat yapacak müşterilerimize kolaylık sağlayabileceğimiz ve SEP çerçevesinde ilgili ürünler altında finansman yaratabilecek olmamızdan dolayı memnuniyet duyuyoruz.” diye konuştu.