Odeabank Kârlı ve Hızlı Büyümeye Devam Ediyor

Odeabank Kârlı ve Hızlı Büyümeye Devam Ediyor​

Odeabank Kârlı ve Hızlı Büyümeye Devam Ediyor

Odeabank dünyayı ve Türkiye’yi etkileyen Covid-19 pandemisi koşullarına rağmen 2020 yılının ilk yarısında elde ettiği sonuçlarla sürdürülebilir büyüme performansını devam ettirdi.

TÜRKİYE’NİN genç ve dinamik bankası Odeabank, Covid -19 pandemisi döneminde piyasalarda yaşanan belirsizlik ve dalgalanmalara rağmen 2020 yılının ilk yarısında 65 milyon TL net kar elde etti. 2020 yılının 6 aylık döneminde Odeabank’ın aktifleri 35.9 milyar TL’ye yükselirken, mevduatları 21.7 milyar TL, toplam nakdi kredileri ise 19.3 milyar TL’ye, toplam gayrinakdi kredileri ise 4.9 milyar TL’ye ulaştı. Zorlu pandemi sürecinde, nakdi ve gayrinakdi kredilerini 2.1 milyar TL arttırarak ülkemiz ekonomisine katkı sağlamaya devam etti. Sektörün en yüksek sermaye yeterlilik rasyolarından birine sahip olan Odeabank, 2020 yılının ilk yarısında da % 20.4 toplam sermaye yeterlilik oranına ulaştı.

Mert Öncü: “Türkiye ekonomisine katkı sağlamaya devam edeceğiz”

Yılın ilk yarısına ilişkin finansal sonuçların, bankanın performans göstergelerindeki hızlı ve sağlıklı büyümeyi ortaya koyduğunu belirten Odeabank Genel Müdürü Mert Öncü, konuya ilişkin yaptığı açıklamada şunları söyledi; "2020 yılının ilk yarısı, tüm dünyayı etkileyen Covid-19 salgınına rağmen performans göstergelerimiz açısından başarılı bir dönem oldu. Covid-19 salgını nedeniyle dünyada ve ülkemizde yaşanan belirsizliklere karşın sürdürülebilir bir şekilde büyümeye devam ediyoruz. Yılın ilk yarısında elde etmiş olduğumuz finansal başarılar müşterilerimizin bize duymuş olduğu güvenin sonucudur.”

Öncü, değerlendirmesinin devamında şunları söyledi: “Dünyada ve Türkiye’de yaşanan küresel Covid-19 salgını sürecinde odağımız öncelikle müşterilerimize güvenli ve hızlı bir şekilde hizmet vermek ve aynı zamanda çalışanlarımızın sağlık ve güvenliğini sağlamak oldu. Şubelerimizden kesintisiz sürdürdüğümüz hizmetimizin yanı sıra, bireysel müşterilerimizin finansal işlemlerini şubeye gitmeden, evden daha rahat ve hızlı yapabilmeleri amacıyla Odeabank Yakından Bankacılık adıyla yeni bir bankacılık anlayışını devreye aldık. Müşterilerimize bu dönemde bir bankadan beklediği tüm hizmetleri, uzman ve deneyimli finansal danışmanlarımız tarafından dijital kanallar üzerinden sunduk. Bu zorlu dönemde ihracatçılarımızın da yanında olmaya devam ettik. İhracata ve üretime dönük yüksek katma değerli sektörlere ve firmalara, geniş ürün yelpazemiz ve uzmanlığımızla hizmet vermeyi sürdürüyoruz. Odeabank olarak önümüzdeki dönemde de Türkiye ekonomisine katkı sağlamaya devam edeceğiz.

‘Dış ticaret bizim çok önem verdiğimiz bir segment’

Pandemi sürecinde ihracat yapan firmalara destek vererek Türkiye’nin sürdürülebilir büyümesine katkı sağladıklarını belirten Öncü, Covid -19 etkisi altında geçirilen 2020 yılının 6 aylık döneminde, dış ticaret işlemlerinde aracılık etmek için yaklaşık 1,5 milyar TL gayri nakdi, dış ticaret finansmanı ve işletme sermayesi ihtiyaçlarının finansmanı için de 2,8 milyar TL nakit kredi kullanımı olmak üzere müşterilerine toplamda yaklaşık 4,3 milyar TL kredi kullandırdıklarını açıkladı. Dış ticaretin Odeabank için yüksek önem verdikleri bir segment olduğunu vurgulayan Öncü, “Ülkemizin öncelikleri ve bankamızın stratejileriyle de uyumlu olarak dış ticaretin finansmanına katkı sağlayarak ticari kredilerde büyümeye odaklanmış durumdayız. Türkiye’nin, özellikle daha hızlı büyümekte olan Avrupa dışındaki yakın coğrafyalarda da dış ticaret hacim büyümesine katkı veren önemli bir dış ticaret bankası olmak istiyoruz. İhracatın finansmanına yönelik sunduğumuz kredilerle ve ihracat sektöründeki etkinliğimizle Türk ihracatçısına önümüzde günlerde de rahat nefes aldırmak için çalışıyoruz” dedi.

‘Başarılarımız ile gurur duyuyoruz’

Odeabank’ın bankacılık sektöründe göstermiş olduğu performans nedeniyle bağımsız marka değerleme kuruluşu Brand Finance’ın 2020 ‘Türkiye’nin En Değerli ve Güçlü Markaları’ listesine girdiğini hatırlatan Öncü, Türkiye’nin en genç özel mevduat bankası olarak, başarılarının Brand Finance tarafından da teyit edilmiş olmasından dolayı mutlu olduklarını belirtti. Öncü: “Bankacılık sektörünün genç ve yenilikçi oyuncusu olarak, kişiye özel bankacılık hizmetlerimiz, teknolojik yatırımlarımız ve kaliteli insan kaynağımız ile geçmiş yıllarda olduğu gibi 2020 yılının ikinci çeyreğinde de pek çok başarıya imza attık. Bunların içinde güçlenen markamızın bir takdiri olarak, Brand Finance’ın 2020 ‘Türkiye’nin En Değerli ve Güçlü Markaları’ listesine 57. sıradan girdik. Bankalar arasındaki sıralamada ise Türkiye’nin en değerli 12. bankası olduk. Bu başarıyı bize inanan müşterilerimizin, yatırımcılarımızla birlikte Odeabank'a duydukları güven, bankamız için büyük önem taşımakta ve bizi yüreklendirmektedir” dedi.