Şefika Kutluer'in Sihirli Flütünden Meşhur Tangolar

Şefika Kutluer'in Sihirli Flütünden Meşhur Tangolar​

Şefika Kutluer'in Sihirli Flütünden Meşhur Tangolar

Dünyaca ünlü flüt sanatçımız Şefika Kutluer, “Virtuosi di Praga” (Prag Virtüözleri) Orkestrası eşliğinde, Odeabank sponsorluğunda Türkiye’nin en köklü eğitim kurumlarından Sağlık ve Eğitim Vakfı’na (SEV) bağlı okulların burs fonu yararına, 21 Aralık akşamı, Zorlu Performans Sanatları Merkezi Turkcell Sahnesi’nde konser verdi.

“Sihirli flüt”, “Türkiye’nin incisi”, “ Flütün Prima Donnası”, “Zengin, etkileyici ve kışkırtıcı”, “Dikenler arasında öne çıkan gül” ve “Büyüleyici ve keyif verici” gibi ifadelerle anılan dünyaca ünlü flüt sanatçımız Şefika Kutluer, eğitim yararına sahneye çıktı. Ünlü sanatçının, Türkiye’de bir buçuk asrı geride bırakan Üsküdar Amerikan Lisesi, İzmir Amerikan Koleji ve Tarsus Amerikan Koleji ile Özel SEV Lisesi’nin bağlı olduğu Sağlık ve Eğitim Vakfı’nın (SEV) burs fonu yararına verdiği konser, sanat ve kültür alanındaki projelere verdiği destekle dikkat çelen Odeabank’ın katkılarıyla gerçekleşti.

SİHİRLİ FLÜTLE TANGO ESİNTİSİ

Kutluer’in dünya piyasasındaki en sevilen albümlerinden olan ve sevilen tango melodilerinin senfoni orkestrası eşliğinde dünyada ilk defa flüt ile seslendirildiği TANGO GOES SYMPHONY’deki eserler, Kutluer’in flütü ile İstanbullu sanatseverlerle buluştu. Çek Cumhuriyeti’nden gelen “Virtuosi di Praga” (Prag Virtüözleri) Orkestrası eşliğinde verilen konserin şefi, tango aranjelerini de yapmış olan Peter Breiner’di. Breiner’in piyano da çaldığı konserde; Astor Piazzola, Rodriguez ve Canaro gibi ünlü bestecilerin La Cumparsita, Libertango, Milonga ve Adios Nonino gibi klasikleşen tangoları seslendirildi. Ankara Devlet Opera ve Balesi dansçıları Sanem Subaygil ve Ayhan Uluş Aytan da dans performansı sergilediler. Konserde ayrıca, Amerika’da yaşayan Meksikalı besteci Jose Elizondo’nun Kutluer için bestelediği “ŞEFIKA’S MENUETTO” isimli eseri ile “Autumn in Buenos Aires” isimli tangosu da seslendirildi. Her iki eser de Kutluer’in ikinci Latin çalışması olan ve bu sene dünya piyasasındaki 17. albümü olarak yayınlanan “Latin Romance”de yer alıyor.

SENFONİ VE TANGO BULUŞMASI

TANGO GOES SYMPHONY tango gibi halkın çok severek dinlediği popülerleşmiş eserleri klasik müzikle buluşturmak, bu eserleri senfonik orkestra eşliğinde, flüt için aranje ederek klasik müzik dinleyici kitlesini arttırmak ve bu önemli tangoları da klasikleştirerek ölümsüzleştirmek düşüncesi ile yaratıldı. Şefika Kutluer ve uzun yıllardır birlikte projeler gerçekleştirdiği aranjör Peter Breiner, titizlikle seçtikleri tangoları klasik formda aranje ederek Razumovsky Orkestrası eşliğinde kaydettiler. Uzun ve özverili çalışmaları sonucunda, “Tango Goes Symphony” adlı albüm yaratılmış oldu. Tango Goes Symphony, yayınlandığı günden itibaren, başta Japonya ve Amerika olmak üzere bütün dünyada satış sıralamalarında hep üst seviyelerde bulunmaktadır.

Bugüne kadar 150’nin üzerinde albüm kaydı gerçekleştiren ve birçok film müziğine de imza atan Peter Breiner’ın “Beatles Go Baroque” albümü satış rekorları kırıyor.

SEV - Sağlık ve Eğitim Vakfı hakkında;

Sağlık ve Eğitim Vakfı (SEV); Üsküdar Amerikan Lisesi, İzmir Amerikan Koleji, Tarsus Amerikan Koleji ve Talas Amerikan Ortaokulu mezunları tarafından, 1968 yılında kuruldu. Gelişen Türkiye’ye hizmet ilkesini temel alan vakıf, gelişen ve değişen dünyada, uluslararası eğitim standartlarını benimseyerek, akademik düzeyi ve sosyal bilinciyle fark yaratan bireyler yetiştiren, köklü eğitim kurumlarını geliştirmek ve sürekliliğini sağlamak amacıyla çalışmaktadır.

Üsküdar Amerikan Lisesi, İzmir Amerikan Koleji, Tarsus Amerikan Koleji, Özel SEV Lisesi ve Özel Üsküdar SEV İlköğretim, İzmir Özel SEV İlköğretim, Tarsus Özel SEV İlköğretim Okulları’nı çatısı altında toplamaktadır. Eğitim kurumlarının yanı sıra Gaziantep’te bulunan, 135 yıldır bölge halkına hizmet veren SEV Amerikan Hastanesi ile büyük çoğunluğun Redhouse Yayınevi adıyla bildiği ve 154 yıllık sözlükçülük geleneğinin yanı sıra birçok farklı alanda eser yayımlamakta olan SEV Yayıncılık da Sağlık ve Eğitim Vakfı’na (SEV) bağlı diğer kurumlardır.​​