Semiha Berksoy, Yaşamı ve Sanatının kaynağı olarak “Aşk”la O’Art’da

Semiha Berksoy, Yaşamı ve Sanatının kaynağı olarak “Aşk”la O’Art’da​

Semiha Berksoy, Yaşamı ve Sanatının kaynağı olarak “Aşk”la O’Art’da

Semiha Berksoy üzerine yayınlanmış en kapsamlı kitabın tanıtımı ile paralel olarak gerçekleşecek “Aşk’la, Semiha Berksoy” sergisi Odeabank ve Galerist işbirliği ile 20 Ocak 2017 tarihinde O’Art’da ziyarete açılacak.

Odeabank’ın desteğiyle Galerist Yayınları’ndan çıkan ve Semiha Berksoy’un bilinen tüm yapıtlarını içeren “Semiha Berksoy: Catalogue Raisonné” kitabının tanıtımı ile paralel olarak gerçekleşecek “Aşk’la, Semiha Berksoy” sergisi, sanatçının aşkı farklı biçimlerinde merkeze aldığı resimleri ile daha önce hiç sergilenmemiş desenlerini bir araya getiriyor. Derya Yücel küratörlüğünde 20 Ocak tarihinden itibaren O’Art’da ziyarete açılacak olan sergi, sesin, aryanın, sözün, mizansenin aktığı damardan beslenen resimleri ile Berksoy’un yaşamı ve sanatınının kaynağı olarak aşkın tutkulu dışavurumunu sanatseverlerle paylaşıyor.

Odeabank’ın desteğiyle Galerist Yayınları’ndan çıkan “Semiha Berksoy: Catalogue Raisonné” kitabı Derya Yücel editörlüğünde, Dieter Ronte, Rosa Martinez, Robert Wilson, Ferit Edgü, Levent Çalıkoğlu, Beral Madra, Dikmen Gürun ve Zeliha Berksoy’un metinleri ile zengin bir içerik sunuyor. Semiha Berksoy üzerine yayınlanmış en kapsamlı kitap ve “Aşk’la, Semiha Berksoy” sergisi üzerine gerçekleşecek halka açık konuşmalar da 11 Şubat 2017 Cumartesi tarihinde İlber Ortaylı, Zeliha Berksoy, Bedri Baykam ve Melih Güneş’i, 4 Mart 2017 Cumartesi tarihinde de Derya Yücel, Evrim Altuğ ve Esra Aliçavuşoğlu’nu O’Art’da bir araya getirecek.

2004 yılında kaybettiğimiz, yüksek dramatik soprano, ressam, şair, aktris, performans sanatçısı Semiha Berksoy, sanatın farklı alanları arasında kendiliğinden ve samimi bir ilişki kurmaya yönelik tavrı, yaşama ve yaratma biçimiyle öncü kimliği, hiç eksilmeyen heves ve coşkusu, sanatını sürekli kılma direnci ile benzersiz bir sanatçıdır. Tüm sanatların birliği “Gesamtkunstwerk”in Türkiye’deki erken öncüsü olan Semiha Berksoy, lirik, dramatik ve melankolik resimlerinde göze çarpan özgün figürasyonu, öznel ikonografisi ve özgür biçimi ile öz-yaşamını resimleri aracılığıyla bir mitolojiye dönüştürmüştür. Sanata, operaya, tiyatroya, resme, doğaya, canlılara ve ona ilham veren insanlara karşı beslediği aşk, Semiha Berksoy’un dünyasını yansıtan resimlerinin en belirgin haresi olmuştur.

“Aşk’la, Semiha Berksoy” sergisi 20 Ocak -18 Mart, 2017 tarihleri arasında O’Art’da izlenebilir.

Adres: Odeabank Etiler Şubesi (2.kat), Nispetiye Cad. No:60/A-B Etiler İstanbul 
Sergi Ziyaretleri: Pazartesi - Cumartesi 10:00 - 18:00