TCMB Güvercin Duruşuna Devam Edecek

TCMB Güvercin Duruşuna Devam Edecek​

TCMB Güvercin Duruşuna Devam Edecek

Odeabank'ın Nisan ayı Makroekonomik Değerlendirme Raporu'na göre TCMB, küresel finansal koşullardaki olası sıkılaşmaya, politika faizinde herhangi bir artırıma gitmeksizin güvercin duruşuna ve bekle gör politikasına devam ederek karşılık verecek.

Lübnan merkezli Bank Audi'nin yüzde 100 iştiraki olarak 2012 yılından bu yana Türkiye'de faaliyet gösteren Odeabank'ın Nisan ayı Makroekonomik Değerlendirme Raporu'nda Merkez Bankası'nın (TCMB), küresel finansal koşullardaki olası sıkılaşmaya, faiz koridorunun alt bandı olan politika faizinde herhangi bir artırıma gitmeksizin güvercin duruş ile yanıt vereceği öngörülüyor.

Küresel piyasalardaki gelişmelerin TCMB'nin, faiz koridorunu sadece üst banttan daraltmasına fırsat veren oldukça olumlu bir ortam sağladığına dikkat çekilen raporda, Odeabank Ekonomik Araştırmalar ve Stratejik Planlama Direktörü Ali Kırali, "Küresel para politikalarında son dönemde görülen eğilimleri, kısa vadeli enflasyon görünümünü ve TCMB'nin verdiği mesajları birlikte değerlendirdiğimizde, kısa vadede para politikasında sadeleşme adımlarının kademeli olarak devam edeceği sonucunu çıkarıyoruz. Sadeleşme sürecinin nihai hedefinin faiz koridorunun üst bandını politika faizi haline getirmek olduğu anlaşılıyor" diyor ve sözlerine şöyle devam ediyor:

"Ancak bu nihai hedefe varmak için TCMB'nin, küresel finansal koşullar elverdiğinde, sadece koridorun üst bandını indirmek suretiyle hareket edeceğini, küresel finansal koşullar olumsuz olduğunda ise koridorun alt bandında ve politika faizinde herhangi bir artırıma gitmeyerek sadeleştirmeyi durduracağını öngörüyoruz. Diğer bir ifadeyle küresel para politikalarındaki gelişmelere ve finansal koşullara bağlı olarak TCMB'nin önümüzdeki dönemde, fırsat bulduğunda, faiz koridoru üst bandında kademeli indirimlere devam edeceğini tahmin ediyoruz. Küresel finansal koşulların sıkılaştığı dönemlerde ise TCMB'nin politika faizi ve/veya koridorun alt bandında herhangi bir artırıma gitmeksizin güvercin duruşuna ve bekle gör politikasına devam edeceğini öngörüyoruz."

TCMB Para Politikası Kurulu (PPK), 24 Mart'taki toplantısında, faiz koridorunun üst bandı olan gecelik borç verme faizini 25 baz puan indirerek %10,75'ten %10.50'ye çekmiş, koridorun alt bandını ise %7.25'te bırakmıştı. TCMB'den yapılan açıklamada, yakın dönem küresel oynaklıklarda bir miktar düşüş gözlemlendiği belirtilerek, "Ağustos ayında yayımlanan yol haritasında belirtilen politika araçlarının etkili şekilde kullanılmaya başlanması da geniş bir faiz koridoruna duyulan ihtiyacı bir miktar azaltmıştır. Bu doğrultuda PPK, sadeleşme yönünde ölçülü bir adım atılmasına karar vermiştir" denilmişti.