Odeabank’ın sanat platformu O’Art olarak; bu senenin ikinci sergimizi sanatçı Özge Topçu’nun mekana özgü yerleştirmesi ’Hazne/Chamber’ ile, dijital sanat ile mekâna özgü enstalasyonu bir araya getiren eş zamanlı sergi etkinliğini Senkron kapsamında gerçekleştiriyoruz.

Begüm Güney küratörlüğünde Nuru Osmaniye Mahzeni'nde uygulanan dijital yerleştirme, 15 Nisan – 30 Mayıs 2022 tarihleri arasında deneyimlenebilir. Sanatçının suyun hafızasından ilham aldığı çalışması ‘Hazne/Chamber’ adlı mekana özgü dijital yerleştirmesi, üst boyutlu geometrik formların ve bu formların iz düşümlerinin görsellerini mimariyle etkileşime geçirmesinin yanında suyun ve su moleküllerinin ses frekanslarıyla oluşturdukları cymatic motiflerini de hacimlendirerek yüksek boyut geometrisindeki heykellere dönüştürüyor.

Çalışmaya, Senkron sayfasından da bakabilirsiniz.

​​​

‘Hazne’, suyun hafızasından ilham alan bir çalışma. İstanbul’ da yer alan kutsal bir mekanın temelinde, mekanın mimari planının bir uzantısı olarak derine inen, suyun toplandığı ve dağıtıldığı bir sarnıç alanında gerçek fotoğraf çekimleriyle, zahiri olarak üretilmiş bir heykeli birleştiriyor. Hazne, kelime kökeninin de verdiği ilhamla, suyun hafızasını bir hazine olarak kabul ediyor.

Yapıt, sanatçının önceki işlerinde sıklıkla yer alan, üst boyutlu geometrik formların ve bu formların iz düşümlerinin görsellerini mimariyle etkileşime geçirmesinin yanında bu sefer daha mikro bir elementin, suyun ve su moleküllerinin ses frekanslarıyla oluşturdukları cymatic motiflerini de hacimlendirerek yüksek boyut geometrisindeki heykellere dönüştürüyor.

Su molekülünün üçgen yapısının (H2O) kapalı bir form oluşturmasıyla oluşan 20 yüzlü (ikozahedron) yapısı ve bu yapının izdüşümleri ile farklı açıdan görünen halleriyle mekanla ve seyircinin deneyimiyle etkileşime geçen sanal bir yerleştirme gerçekleştiriliyor. Ikozahedron (20 Yüzlü) aynı zamanda Platon katılarında, suyun sembolu olarak kabul ediliyor.

Ses tasarımında, sudan ilham alınarak melodi oluşturan el yapımı çanlar ile mekandan kaydedilen organik sesler kombine ediliyor. Ses tasarımı, Omni Ferah Feza tarafından gerçekleştiriliyor.

O'Art Program

Hazne / Chamber
Özge Topçu, 2022
Mekana Özgü Dijital Yerleştirme /
Site Specific Digital Installation

Özge TOPÇU

Özge Topçu, 1987 Kırklareli doğumlu. Lizbon' da yaşıyor ve çalışıyor. Mimariyle paslaşan büyük ölçekli enstalasyonlarıyla tanınan sanatçı, şehir dinamiği ve mekan üzerine çalışıyor. Tarih, mimari unsurlar, ve pozitif bilimlerden esinleniyor.

2018 yılında Ulster Bank tarafından düzenlenen Birleşik Krallık'ın ikinci büyük sanat ödülü olan "The MAC International Art Prize" a aday gösterilen sanatçı, 2018 yılında Art Night London etkinliğine davet ederek en büyük ölçekli projesi Agora, yı gerçekleştirdi. 2018 Yılında Faruk Sade Sanat Fonu' nun kazananı olan sanatçı, 2019 Yılında İstanbul' da Pilot Galeri, de 'Flat Earth/ W Axis' adlı kişisel sergisini gerçekleştirdi. 2019 Yılında Portekiz' deki Gülbenkian Sanat Müzesi tarafından en iyi uluslararası sanatçı ödülünü alarak AIR 351 misafir sanatçı programına davet edildi. 2019 Yılında Hollanda Konsolosluğu tarafından fonlanan 'Geleceğın Rol Model Kadınları' ödülüne Beral Madra'dan aldı. 2015 yılına kadar İstanbul' da yaşayan sanatçı, Yıldız Teknik Sanat ve Tasarım Fakültesinden birincilikle mezun oldu ve yüksek lisansına Almanya Burggiebichenstein Kunsthochschule' de devam etti. 2015' te Siemens Sanat Ödülü, 2014 yılında Rotary Prize İstanbul başarı ödülüne layık görüldü. İstanbul, Berlin, Londra, Amsterdam, San Fransisco' da çok sayıda karma sergiye katılan sanatçının sergilerinden bazıları: Undisciplined, Kreuzberg Pavillion, Berlin, House of Wisdom, Framer Framed, Amsterdam, Artnight London 2018, New Covent GM, Londra, 2018 The MAC Art Prize, Metropolitan Art Centre, Belfast, Flat Earth W Axis, Pilot Gallery, Istanbul, Red Bull Art Around Moda 2016, Ince Ayarlı ve Çoğul Kuad Gallery, Rotary Art Prize Sergisi, Elgiz Muzesi bulunmaktadır.

www.ozgetopcu.com