"Modern ve Çağdaş"

O'Art ülkemizin önde gelen çağdaş ve modern sanatçılarının eserlerinden oluşan karma bir sergi ile açılıyor.

Sergi 19 Şubat - 29 Mart 2015 tarihleri arasında gezilebilir.​​

​​​​​​
O'Art Program İkililer 01

2010 105x150 cm c-print Sanatçının ve Galeri Zilberman’ın izniyle.

Ahmet Elhan

1959’da İzmir’de doğdu. Marmara Üniversitesi Grafik Tasarımı Bölümü’nden sonra Dokuz Eylül Üniversitesi’nde Sinema-TV okudu.
1997 yılından itibaren yurtiçi ve yurtdışında karma ve ikili sergilere katıldı, kişisel sergiler düzenledi.

Çağdaş Türk fotoğrafının en önemli isimlerinden biri olan Elhan, fotoğraflarında kendi söylemini ve ışığını oluşturmuş ender sanatçılardan b​iridir.

İstanbul Modern ve Zayed Ulusal Müzesi koleksiyonlarında eserleri bulunmaktadır.

O'Art Program Sufi

2009 120x150 cm tuval üzerine karışık teknik

Balkan Naci İslimyeli

1947’de Adapazarı’nda doğdu. Devlet Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksekokulu Resim Bölümü’nü birincilikle bitirdikten sonra aynı kurumda asistanlık yapmaya başladı. Avusturya Hükümeti bursu ile Salzburg’da litografi çalışmaları yaptı. Daha sonra, İtalyan Hükümeti’nin bursu ile Floransa Güzel Sanatlar Akademisi Resim Bölümü’nde, takip eden yıllarda New York’ta çağdaş sanat üzerine çalışmalar yaptı. Fulbright bursunu kazanarak N.Y.U. Güzel Sanatlar Fakültesi’nde çalışmalarını sürdürdü. Bu çalışmalar sırasında önce Resim Bölümü doçenti oldu, daha sonra profesörlüğe yükseltildi.

“Suç”,“Söz”,”Suret”,”Déjà vu” ve “Matah” adlı beş sanat kitabı hazırladı. Dost, Oluşum, Yazı, Gösteri, Argos, Kitaplık gibi dergilerde şiir ve öyküleri yayınlanan İslimyeli, çeşitli sinema filmlerinde sanat yönetmenliği de yaptı. Marmara Üniversitesi’nde Balkan Naci İslimyeli Atölyesi’ni yönetti. Maltepe Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde ‘Sanat ve Tasarım’, ‘İletişim ve Çağdaş Sanat’, ‘Görsel Çözümleme Yöntemleri’, ‘Deneysel Sanat Atölyesi’, ‘Görsel Gösterge Bilim’ konulu, uygulamalı dersler verdi. Bilgi Üniversitesi’nde Resim Atölyesi’ni de yöneten İslimyeli, halen Işık Üniversitesi Görsel Sanatlar Bölümü Resim Atölyesi’nde öğretim üyeliğine devam etmektedir.

1973 yılından beri çeşitli karma sergilere katılan ve kişisel sergiler açan İslimyeli, resim sanatının kendisi için taşıdığı anlamı şöyle anlatıyor: “Resim bana her zaman en büyüleyici alan gibi göründü. Hayatımı ileride ele geçirecek altın dengenin, yoğunluk ve yalınlığın anahtarı resim sanatındaydı. Zamana yayılmayan, izlerken unutulmayan, algı ve ilgi sınırlarını zorlamayan, çıplak, sade bir yoğunlukla karşımızda duran tek bir yüzeyin içine yuvalanmış o dünya beni ateş gibi sarmıştı. Resmin o arınmış ruhunu sonradan tanıştığım tüm malzemeler ve teknolojilerle sanat üretirken de hep saklı tuttum.”

O'Art Program İsimsiz

2013 84x57x7 cm tuval üzerine karışık teknik

Bubi

1956’ta İstanbul’da doğdu.
İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Psikoloji ve Antropoloji bölümlerini bitirdi.
Sanat alanında kendi kendini yetiştiren Bubi, 1979 yılından beri kişisel sergiler açmakta ve karma sergilere katılmaktadır. Bubi, çalışmalarını İstanbul’daki atölyesinde sürdürmektedir.

DAHA FAZLASINI GÖSTER
O'Art Program Queens of Hearts

2010 150x220 cm tuval üzerine karışık teknik

Burhan Doğançay

Uluslararası üne sahip olan Burhan Doğançay (1929-2013), Türk çağdaş sanatının öncülerindendir. Duvarlardan ilham alarak yaptığı resimler ve özellikle kolaj ve trompe l’oeil tekniklerini ustaca kullanmasıyla tanınır.

Doğançay’ın zamanın akışına şahit eden kahramanları olan duvarlar; sosyal, politik ve ekonomik değişimlerin yansımasını gösterirken, ayrıca dış etkenlerin ve insanların bıraktığı izleri de taşır. Hiçbir sanatçı Burhan Doğançay kadar şehir duvarlarına odaklanmamıştır.

Doğançay, aralarında 1995’te kendisine sunulan T.C. Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü de dahil olmak üzere pek çok ödüle layık görülmüştür. Eserleri, New York’ta Guggenheim, Metropolitan Museum of Art ve MoMA; Londra’da British Museum; Viyana’da MuMoK; Münih’te Pinakothek der Moderne; Paris’te Centre Georges Pompidou olmak üzere dünyanın en önemli müzelerinin daimi koleksiyonlarında yer almakta ve ilaveten kitaplar yayınlanmaktadır.

Doğançay eserlerinden geniş bir seçki ise 2004 yılında açılan Türkiye’nin ilk çağdaş sanat müzesi olan Doğançay Müzesi’nde görülebilir (www.dogancaymuseum.org).

Burhan Doğançay, çalışmalarını New York ve Turgutreis’teki atölyelerinde, Ocak 2013 tarihindeki vefatına kadar sürdürmüştür.

O'Art Program Sisyphos II, e.4/6

2013 52x15x94 cm bronz

Cem Sağbil

1958’de Zonguldak’da doğdu. İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’nde İç Dekorasyon ve Endüstriyel Tasarım dalında üniversite eğitimi gördü, daha sonra Stuttgart Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde Seramik ve Heykel dalında eğitim almaya başladı ve eğitimini Prof. G. Spanulo eşliğinde tamamladı.

Çini ve yağlıboya resim, ağaç, seramik, metal vb. malzemelerin yanı sıra ağırlıklı olarak bronz heykel çalışmalarına başladı ve İzmir’de Bronzhane adında Sanat Bronz döküm atölyesini kurdu. Sanat Kurumu tarafından verilen “Yılın Sanatçısı” ödülünü aldı.

1987 yılından beri pek çok kişisel sergi açan ve karma sergilere katılan Sağbil’in Ankara, İstanbul, Çanakkale, İzmir, Stuttgart, Böblingen ve Paris’te meydan heykelleri bulunmaktadır

O'Art Program Günbatımında İstanbul

2013 120x150 cm tuval üzerine karışık teknik

Devrim Erbil

1937’de Uşak’ta doğdu. İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Resim Bölümü’ne girdi. Galeride Halil Dikmen’in, atölyede Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun öğrencisi oldu. İlerleyen yıllarda “Soyutçu 7’ler” grubunu kurdu. İstanbul Güzel Sanatlar Akademisi Yüksek Resim Bölümü`nü bitirdi ve Akademi`ye asistan oldu. Bedri Rahmi Eyüboğlu, Cemal Tollu ve Cevat Dereli atölyelerinde görev aldı. Tülay Tura, Altan Gürman, Adnan Çoker ve Sarkis’le “Mavi Grup”u kurdu. İspanya Hükümeti’nin verdiği sanat bursunu kazanarak gittiği Madrid ve Barcelona’da başladığı meslek araştırma ve incelemelerine Paris ve Londra’da devam etti.

Türkiye Çağdaş Ressamlar Derneği Başkanlığı görevinde de bulunan Erbil, İ.D.G.S. Akademisi’nden doçentlik unvanı aldı ve ilerleyen yıllarda Görsel Sanatçılar Derneği Başkanlığı yaptı.

İstanbul Resim Heykel Müzesi Müdürlüğü görevinde de bulunan Erbil, takip eden yıllarda İ.D.G.S. Akademisi’nde profösörlüğe yükseldi. Sırasıyla Mimar Sinan Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü Başkanlığı, Yıldız Üniversitesi Güzel Sanatlar Bölümü Başkanlığı, Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekan Yardımcılığı görevlerinde bulundu.

1991’de Devlet Sanatçısı unvanı ile onurlandırılan Erbil, yurtdışında pek çok karma sergi açtı. Türk sanatını tanıtan sergilerin komiserliğini yaptı (İskenderiye, Belgrad, Sofya, Kuveyt). Sanat üzerine konferanslar verdi, yazılar yayınladı.

Sanatçının eserleri İstanbul-Ankara-İzmir Resim ve Heykel Müzelerinde, Bükreş Modern Sanatlar Müzesi’nde, Banja Luka Umnetnicka Galerija’da, Ben and Abby Grey Foundation Koleksiyonu’nda, Ankara Milli Kütüphane Koleksiyonu’nda, yurtiçi ve yurtdışında resmi kurumlarda ve özel koleksiyonlarda bulunmaktadır.

Erbil, ulusal ve uluslararası pekçok ödül ile de onurlandırılmıştır.

O'Art Program Gökkubbeye Yazılanlar

2012 47x35 cm tuval üzerine yağlıboya ve akrilik

Ergin İnan

1943’te Malatya’da doğdu. İstanbul Devlet Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksekokulu Resim Bölümü’nde öğrenim gördü ve aynı bölümde asistan olarak göreve başladı. Kral Schlamminger ve Helmut Hungerberg’in öğrencisi oldu. Salzburg’a giderek Prof. Emilio Vedova ile çalıştı. Federal Alman Hükümeti’nce verilen “Alman Akademik Mübadele Bursu”nu kazanarak Münih Güzel Sanatlar Akademisi’nde Prof. Rudi Tröger ve Prof. Max Zimmerman ile çalıştı. Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü’ne profesör olarak atandı.

1968 yılından günümüze kadar çok sayıda karma sergiye katılan ve kişisel sergi açan sanatçı, İstanbul dışında Berlin’de de sergiler açtı.

Sanatçının yapıtlarının bulunduğu kalıcı koleksiyonlar arasında, Ankara ve İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Müzeleri, Dahlem Museum-Berlin, Haus der Kunst - Munich, Kunstverein - Frechen, Modern Art Museum - Cleveland, Bradford Museum, British Museum - Londra, Fredrikstad Modern Art Museum - Belçika müzeleri bulunmaktadır.

Sanatçının eserleri Contemporary İstanbul 2008 kapsamında da Casa Dell’Arte Galeri ortaklığında sergilenmiştir.

İnan, ulusal ve uluslararası pek çok ödül ile de onurlandırılmıştır.

O'Art Program Kızıldeniz’i Geçerken

1990 116x180 cm tuval üzerine yağlıboya

Güngör Taner

1941’de İstanbul’da doğdu.
İ.D.G.S.A. Nurullah Berk Atölyesi’nden mezun oldu. Daha sonra Salzburg’a giderek Corneille ile çalıştı.

Taner, 1967 yılından beri pek çok karma sergiye katılmış ve kişisel sergiler açmıştır.

Bugüne kadar pek çok ödülle onurlandırılan Taner, sanat çalışmalarının yanı sıra, Mimar Sinan Üniversitesi’ndeki öğretim üyeliği görevine devam etmektedir.

O'Art Program Kültür İmleri

2014 120x195 cm tuval üzerine akrilik

Halil Akdeniz

1944’te Antalya’da doğdu.
Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü Resim-İş Bölümü’nü bitirdi. Devlet yurtdışı ihtisas sınavı bursunu kazanarak Almanya’ya gitti. Berlin Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’nde (bugünkü Berlin Güzel Sanatlar Üniversitesi) lisans ve uzmanlık öğrenimi gördü. İzmir Ege Üniversitesi ve İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi’nde master, sanatta yeterlilik ve doktora dereceleri aldı. Sırasıyla yardımcı doçent, doçent ve profesör oldu. Çeşitli üniversitlerde öğretim üyesi olarak çalıştı; Ege, Dokuz Eylül ve Bilkent üniversitelerinde Resim ve Güzel Sanatlar bölümlerini kurdu. 1996-2001 yılları arasında T.C.Bonn ve Berlin Büyükelçiliği Kültür Müşavirliği ve 2001’de Kültür Bakanlığı Bakanlık Müşavirliği görevlerinde bulundu.

2001-2005 yılları arasında Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde öğretim üyesi olarak çalıştı. Türkiye’de ilk kez sanat bilimini kurarak Anadolu Üniversitesi’nde (2003) ve Işık Üniversitesi’nde (2008) Sanat Kuramı ve Eleştiri yüksek lisans programlarını açtı. Halen İstanbul’da Işık Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Görsel Sanatlar Bölüm Başkanlığı ve Sosyal Bilimler Enstitüsü Sanat Bilimi Ana Bilim Dalı Başkanlığı görevlerini sürdürmektedir.

Halil Akdeniz, Çağdaş Türk Sanatı alanında eserleri ve araştırma yazıları ile tanınır. Son dönem çalışmalarına kaynaklık eden, 1978’li ve 1980’li yıllarda “İzmir Körfez Kirlenmesi ile İlgili Görsel Değerlendirmeler vb.” dizileri ile başlayan, yaşadığı çevrelerdeki fiziki çevre sorunlarıyla ilgili bilimsel araştırmalarla desteklenen sanat çözümlemeleri, “İzmir Efes-Ören Görsel Notlar” dizisi ile devam ederek Anadolu’nun değişik kültür bölgelerini kapsayan çalışma dizilerinde “Anadolu Uygarlıkları-Kültürlerarası”, “Anadolu Uygarlıkları-Kültürçevresi”, “Anadolu Uygarlıkları- Kültür Logoları” ve “Anadolu Uygarlıkları-Kültür Bakiyeleri” üzerine yoğunlaşır. Bu süreçte ortaya çıkan, sanat ve sanat dışı öğelerin kullanıldığı çağdaş yorum ve sanatsal çözümleri içeren eserleri, birçok ulusal ve uluslararası sergi, bienal, trienal, sanat fuarları ve müze sergilerinde yer aldı. Birçok ulusal ve uluslararası yarışmada ödüle değer görülen Akdeniz, başarıları ve Türk sanatına katkıları dolayısıyla Cumhurbaşkanlığı’nca Devlet Sanatçısı unvanı ile onurlandırıldı. T.C. Cumhurbaşkanlığı Köşkü Yeni Binası, “İç Mekanları Sanatsal Değerlendirme Projesi”ne sanatçı olarak seçildi ve kütüphane duvarına “Anadolu Uygarlıkları-Kültürlerarası” çalışmasını gerçekleştirdi. Eserleri yurtiçi-yurtdışı müze ve koleksiyonlarda yer alan Akdeniz’in, Türk Sanatı ve sanatçılar üzerine yayınlanmış iki kitabı ve katalog yazıları ile birlikte çok sayıda bilimsel yayın, araştırma, bildiri ve makaleleri bulunmaktadır.

O'Art Program İsimsiz

2012 149x179 cm tuval üzerine yağlıboya Bülent Uztürk koleksiyonundan.

Kemal Önsoy

1954’te Eğridir’de doğdu.
İstanbul Devlet Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksekokulu’ndan mezun olduktan sonra atölyesini New York’a taşıyan sanatçı, Türkiye’nin başlıca kentlerinde kişisel sergiler açtı, karma sergilere katıldı. Geçtiğimiz yıllarda Uluslararası Sao Paulo Bienali, Uluslararası Venedik Bienali ve Uluslararası İstanbul Bienali’ne davet edilen Kemal Önsoy’un Merkez Bankası Çağdaş Türk Sanatı Koleksiyonu’nun yanı sıra, çok sayıda özel koleksiyonda eserleri bulunmaktadır.

Önsoy, aynı zamanda Kopenhag Charlottenborg Sergi Merkezi’nde yer alan Ben Bir Başkasıdır ve Londra Sotheby’s’de yer alan The Turkish Sale sergilerine katıldı. Kemal Önsoy, çalışmalarını halen İstanbul’daki atölyesinde sürdürmektedir

O'Art Program Ağaç

2013 40x75x135 cm ahşap ve der

Koray Ariş

1944’te Adana’da doğdu.
İstanbul Güzel Sanatlar Akademisi Heykel Bölümü Şadi Çalık Atölyesi’nde eğitim gördü. Mezun olduktan sonra Roma’ya giderek heykeltıraş Emilio Greco Atölyesi’nde çalıştı ve takip eden yıllarda Roma’da kendi kurduğu atölyesinde heykel çalışmalarını sürdürdü. Roma’da açtığı ilk kişisel sergisini takiben eserleri, aralarında Floransa, Belgrad ve Budapeşte’nin de bulunduğu pek çok Avrupa kentinde sergilendi.

Türkiye’ye döndükten sonra, mezun olduğu Güzel Sanatlar Akademisi’nde öğretim görevlisi oldu ve daha sonra bu görevinden ayrılarak İstanbul Çatalca’da kendi atölyesini kurdu. Eserleri İtalya, Fransa, Belçika, Macaristan, Sırbistan, Mısır ve Türkiye’de birçok karma sergi ve bienalde yer alan Ariş’in, 2001 yılında “Anadolu Ateşi” için tasarlarladığı masklar, gösteri ile birlikte onlarca farklı ülkeyi gezdi.

Bugüne kadar pek çok kişisel sergi açan Ariş, çalışmalarını İstanbul’da sürdürmektedir

O'Art Program Dervişler Serisi, e.5/5

2006 100x200 cm fotoğraf

Mehmet Günyeli

1965’te İstanbul Kadıköy’de doğdu.

Saint Joseph Lisesi’nden sonra Siyasal Bilimler Fakültesi’nde eğitimini tamamladı. 1980’li yıllarda fotoğrafa başladı. Yurtiçinde ve yurtdışında sergilere katıldı, saydam gösteriler yaptı, çeşitli ödüller kazandı. Özellikle küresel rekabette kendi öz kültürlerini koruyabilen, dünyanın birçok ülkesine giderek Yeryüzünün Renkleri adını verdiği fotoğraf projesini yaptı.

Fotoğrafları yurtiçinde ve yurtdışında çeşitli gazete ve dergilerde yayınlandı. Kültürel anlamda küreselleşmeye muhalif duruşuyla tanınmaktadır. Son yıllarda fotoğraf çalışmalarını çağdaş ve kavramsal temalar üzerinde yoğunlaştırdı. “Viva Cuba Libre”, “Hindistan”, “Dervişler” ve “Kader Denizi” isimli 4 fotoğraf kitabı yayınlamıştır. İstanbul Modern, Elgiz Çağdaş Sanat Müzesi, Borusan Contemporary ve Houston Museum of Fine Arts koleksiyonlarında eserleri bulunmaktadır.

O'Art Program Yeşil Köpek

2012 200x160 cm tuval üzerine yağlıboya

Mehmet Uygun

1964’te Elazığ’da doğdu.
Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü’nü bitirdikten sonra, aynı üniversitede Sosyal Bilimler Enstitüsü Resim Ana Sanat Dalı’nda yüksek lisans yaptı. Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde Sanatta Yeterlilik aldıktan sonra, gene aynı üniversitenin Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü’nde öğretim görevlisi olarak çalıştı.

1987 yılından beri karma sergilere katılan ve kişisel sergilerini açan Uygun’un pek çok kurum tarafından verilen başarı ve birincilik ödülleri bulunmaktadır. Uygun, çalışmalarına İstanbul’da devam etmektedir.

O'Art Program Güneş Herkesi Aydınlatır

2013 52x40x40 cm metal kaynak, antistatik boya

Meriç Hızal

1943’te İstanbul’da doğdu.
İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Yüksek Heykel Bölümü’nden mezun olduktan sonra Ecole Nationale Supérieur Des Beaux Arts, Paris ve Corso Superiore Di Disegno, Fondatsione Di Antonio Ratti, Como, İtalya’da sanat eğitimine devam etti. Türkiye’ye döndükten sonra, Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölümü’nde profesörlük unvanını aldı.

1975’ten beri yurtiçi ve yurtdışında pek çok uygulamalı sempozyuma ve karma sergiye katılan, kişisel sergiler açan Hızal, ayrıca yurtiçi ve yurtdışındaki bienallerde de bulunmuştur. Hızal’ın yapıtları Türkiye ve aralarında Fransa, Lübnan, (eski) Yugoslavya, İsrail, Japonya ve Yunanistan’ın da bulunduğu pek çok ülkenin kamusal alanlarında sergilenmektedir. Hızal, ölümsüz eserleri ile bugüne kadar pek çok kurum tarafından ödüle layık görülmüştür. Mimar Sinan Üniversitesi’nden emekli olan Hızal, halen FMV Işık Üniversitesi ve Doğuş Üniversitesi’nde öğretim üyesi olarak görevini sürdürmektedir.

O'Art Program İsimsiz (triptik)

2014 100x100cm 3 adet karışık teknik

Mithat Şen

1957’de İstanbul’da doğdu.
DTGSYO Resim Bölümü’nü bitirdikten bir yıl sonra ilk kişisel sergisini açtı.

1982 yılından beri kişisel sergiler açan ve karma sergilere katılan Şen, 1990 yılında 44. Venedik Bienali’ne de katılmıştır. Şen, soyut organik biçim şemaları üzerinde, gerçeklikle gerçek dışı olanın ilişkilerini, kendine özgü bir teknik düzeyinde yansıtmakta, insan bedeninin yapısından kaynaklanan bir bütünlüğü, görsel organizmanın da yapısal karakteri olarak değerlendirmektedir.

Sanatçının 1987 ve öncesinde gerçekleştirdiği siyah-beyaz yapıtlarında kullandığı hareketli imgeler sonradan geliştirdiği bedene, daha doğrusu TORSO’ya benzeyen imgelerin öncüsü niteliğindedir. Başlangıçta açık ve hareketli olan bu imgeler hızla gelişerek kapalı ve durağan birer kalıp imgeye dönüşmüştür. 1988’de önce gül pembesi, kavuniçi ya da gri-mavi gibi pastel renklerle betimlediği bedenleri 1989’dan başlayarak canlı kırmızı, yeşil, mavi ve morlarla vermiş, her kompozisyonunda bu renklerden yalnızca ikisini ve onların tonlarını kullanmıştır. Bu imgeleri kimi zaman tek olarak yalın ya da eklemlendirilmiş biçimde, kimi zaman da birimler halinde çoğaltarak uygulamış, 1990’ların başında da tuvali eşit kare ve katlarına bölerek tek bir imgeyi parçalara ayırmıştır. Tuval üzerine akrilikle uyguladığı resimlerinde geliştirdiği bu anlatım dilini ipek baskılarında da (elek baskı) kullanmaktadır.

O'Art Program Appasionata

2007 78x12x4,5 cm ahşap ve mermer

Müfide Aksoy

1954’te İstanbul’da doğdu.
İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Yüksek Heykel Bölümü’nde Prof. Hüseyin Gezer ve Doç. Namık Denizhan atölyelerinde eğitim gördü.

Halen İstanbul Kültür Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nde öğretim görevlisi olan sanatçı, aynı zamanda İstanbul Pangaltı’daki atölyesinde heykel çalışmalarına devam etmektedir.

2012 yılında İstanbul Kültür Üniversitesi Yayınları’ndan çıkan “Biçimin Serüveni” adlı kitabın da sahibi olan Aksoy, 1972 yılından beri karma sergilere katılmış ve kişisel sergiler açmıştır.

O'Art Program İsimsiz

2014 226x50x35 cm paslanmaz metal

Osman Dinç

948’de Denizli’de doğdu.
Gazi Eğitim Enstitüsü Resim İş Bölümü’nden mezun olduktan sonra Savaştepe Öğretmen Okulu’nda resim öğretmenliği yaptı. Daha sonra sanat eğitimi için gittiği Fransa’da Paris Güzel Sanatlar Akademisi’ne giren ve mezun olan Dinç, Türkiye’ye dönerek 2 yıl Bursa Eğitim Enstitüsü’nde görev yapmıştır. Sanat yaşamında Paris’te devam etme kararı alan Dinç, 1977’den beri Paris’te yaşamakta ve L’Ecole Nationale Superieure d’Art de Bourges’da öğretim üyeliği görevini sürdürmektedir.

1977 yılından beri Türkiye’de ve yurtdışında pek çok kişisel sergi açan ve karma sergilere katılan Dinç’in eserleri aralarında Fond Nationale d’Art Contemporian, Paris Belediyesi, Fondation Cartier, Jouy-En-Josas, Ankara Devlet Resim Heykel Müzesi ve İstanbul Modern olmak üzere pek çok kurumsal koleksiyonda yer almıştır.

Dinç’in yapıtları ve sanatçı dehası pek çok kurum tarafından ödüle layık görülmüştür. Osman Dinç, demiri, taşı, camı ve daha birçok malzemeyi kullanarak yaptığı, farklı birçok pratikten beslenen üretimlerinde maddeyi biçimlendirmekle ilgili bir tatmin aramaz ; sanatçının kaygısı maddeyi uysallaştırmak ya da ehlileştirmek değildir.

Dinç, formlara olan aşkına rağmen, sanatın biçimciliğine bilinçli olarak sırt çevirmiştir; heykelle kurduğu ilişkinin, öncesinde fotoğrafla oldugu gibi, yaşamı ve canlılığı mümkün kılan maddeden yana olacağını taahhüt eder. Bu doğrultuda, Dinç’in sanatı, 1960’ların sonunda güncel sanatın temsili sorgulamak ve sanat eserinin gerçekle kurduğu ilişkiyi güçlendirmek niyetiyle çıktığı yol ile kesişir.

Dinç’e göre, malzemenin zenginliği, farklı alemleri ve alanları buluşturuyor olmasında saklıdır. Sanat ve bilim, sanat ve teknik, doğa ve kültür, duyu ve düşünce, nesne ve vasıtaları arasındakı diyaloğu mümkün kılan bir zenginliktir bu. Sanatçının, malzemenin kendisine olan bu ilgisi, eserin anlamına yaratım sürecini, hareket ve zamanı dahil ederek, sanatta uzun süre hâkim olmuş seyirlik yapıtın dayattığı otoriteden bağımsızlaşmasını mümkün kılar.

O'Art Program Fragmanlar

2014 113x93 cm tuval üzeri yağlıboya

Utku Varlık

1942’de Bolu’da doğdu.
Sanatsal eğitimine Güzel Sanatlar Akademisi Resim Bölümü Bedri Rahmi Eyüboğlu ve Sabri Berkel atölyelerinde başlayan Varlık, eğitimine oyma baskı (gravür) ve taş baskı (litografi) atölyelerinde devam etmiştir. Daha sonra Paris´e giden Varlık, Güzel Sanatlar Ulusal Yüksekokulu´nda George Dayez’le ve Cachan Atölyesi´nde taş baskı çalışmıştır. Sanat çalışmalarına halen Paris´te devam etmektedir.

İlk önceleri dışavurumcu anlatımla figürlerini biçimlendiren Varlık, 1960 ve 1970´lerde dönemin politik yaşamından etkilenerek yaptığı resimlerinde de bu anlatım biçimini kullanmıştır. Sanatçı özellikle 1975´ten sonra dışavurumcu anlatımdan uzaklaşmış ve düşsel bir anlatım biçimine yönelmiştir. Sanatçı için figür, sürekli ve asal olan doğanın yaşayan öğelerinden biridir ve yansımasını doğada bulur. Varlık, 1965 yılından beri pek çok karma sergiye katılmış ve kişisel sergi açmıştır. Sanatçının eserleri, aralarında Bibliotheque Nationale de Paris, Ville de Paris, Ben and Abey Gray Foundation, MME Alix de Rothschild, Musee de la Resistance Et de la Deportation A Lyon, İstanbul ve Ankara Güzel Sanatlar Galerisi, İstanbul Modern Müzesi’nin de olduğu pek çok koleksiyonda yer almaktadır.

O'Art Program Karmaşa

2014 150x190 cm tuval üzerine akrilik

Yusuf Taktak

1951’de Afyonkarahisar Bolvadin’de doğdu.
İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’nden mezun olduktan sonra eğitimini Avusturya Salzburg Yaz Akademisi’nde sürdürdü. İstanbul Resim ve Heykel Müzesi Arşiv Bölümü’nde ve İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’nde ve Yeditepe Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak çalıştı.

Halen Yıldız Üniversitesi Sanat Tasarım Fakültesi’nde öğretim görevlisi olarak çalışmaya devam eden Taktak, 1973 yılından beri pek çok karma sergiye katılmış ve kişisel sergi açmıştır.

O'Art Program The Capital, arture XX (171)

1973 43x110cm kâğıt üzerine karışık teknik Bülent Uztürk koleksiyonundan.

Yüksel Arslan

1933’te İstanbul’da doğdu.
İstanbul Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü’nde okudu. Arslan, 1961’de 15 resmini bir galeride sergilemek üzere Paris’e gitti ve orada yaşamaya başladı. Eserlerinin her birine ayrı bir isim vermek yerine “art” (sanat) sözcüğüyle Fransızca’da kullanılan “ure” ekini (“peinture” ya da “écriture” sözcüklerinde olduğu gibi) birleştirerek onlara “arture” (artür) adını verdi; yağlıboya ya da suluboya kullanmak yerine, bitkileri, taşları, toprağı, kimi zaman yağı, kanı, idrarı karıştırarak kendi renklerini buldu.

1964’te artürleri, Paris’teki Galeri Charpentier tarafından düzenlenen ve Gerçeküstücülük tarihinin en önemli sergilerinden biri sayılan “Gerçeküstücülüğün Kökenleri, Tarihi ve İlişkileri” sergisinde izlendi. 1968 arifesinde sergiler açmak için geldiği Türkiye’de iki yıl kaldı. 1969’da yeniden Paris’e döndü; Marx, Engels ve Lenin okumalarına ağırlık verdi.

1975 yılında “Kapital”i resme döktüğü dizisini tamamladı. Bu, Arslan’ın kitap haline gelen ilk dizisi oldu. 1980’li yıllarda “Etkiler”, “Oto-Artürler” ve “İnsan” dizileri de kitaplaştırıldı. Eserleri Paris’in yanı sıra, aralarında Sarcelles, Rennes ve Nice’in de bulunduğu çeşitli Fransız kentleri ile Viyana Modern Sanatlar Müzesi ve Prag Milli Galerisi’nde sergilendi.

“İnsan” dizisinin son cildi 1999’da yayımlandı. Arslan, çalışmalarına Paris’teki atölyesinde devam etmektedir.

​​​​ ​​​​ ​​​​ ​​​​ ​​​​ ​​​​ ​​​​ ​​​​ ​​​​ ​​​​ ​​​​ ​​​​ ​​​​ ​​​​ ​​​​ ​​​​ ​​​​ ​​​​ ​​​​ ​​​​ ​​​​​​​​​​​​​
​​