Özge Topçu “Hazne/Chamber”​

Odeabank’ın sanat platformu O’art olarak; bu senenin ikinci sergimizi sanatçı Özge Topçu’nun mekana özgü yerleştirmesi ’Hazne/Chamber’ ile, dijital sanat ile mekâna özgü enstalasyonu bir araya getiren eş zamanlı sergi etkinliğini Senkron kapsamında gerçekleştiriyoruz.

Begüm Güney küratörlüğünde Nuru Osmaniye Mahzeni'nde uygulanan dijital yerleştirme, 15 Nisan – 30 Mayıs 2022 tarihleri arasında deneyimlenebilir. Sanatçının suyun hafızasından ilham aldığı çalışması ‘Hazne/Chamber’ adlı mekana özgü dijital yerleştirmesi, üst boyutlu geometrik formların ve bu formların iz düşümlerinin görsellerini mimariyle etkileşime geçirmesinin yanında suyun ve su moleküllerinin ses frekanslarıyla oluşturdukları cymatic motiflerini de hacimlendirerek yüksek boyut geometrisindeki heykellere dönüştürüyor.

‘Hazne’, suyun hafızasından ilham alan bir çalışma. İstanbul’ da yer alan kutsal bir mekanın temelinde, mekanın mimari planının bir uzantısı olarak derine inen, suyun toplandığı ve dağıtıldığı bir sarnıç alanında gerçek fotoğraf çekimleriyle, zahiri olarak üretilmiş bir heykeli birleştiriyor. Hazne, kelime kökeninin de verdiği ilhamla, suyun hafızasını bir hazine olarak kabul ediyor.

Yapıt, sanatçının önceki işlerinde sıklıkla yer alan, üst boyutlu geometrik formların ve bu formların iz düşümlerinin görsellerini mimariyle etkileşime geçirmesinin yanında bu sefer daha mikro bir elementin, suyun ve su moleküllerinin ses frekanslarıyla oluşturdukları cymatic motiflerini de hacimlendirerek yüksek boyut geometrisindeki heykellere dönüştürüyor.

Su molekülünün üçgen yapısının (H2O) kapalı bir form oluşturmasıyla oluşan 20 yüzlü (ikozahedron) yapısı ve bu yapının izdüşümleri ile farklı açıdan görünen halleriyle mekanla ve seyircinin deneyimiyle etkileşime geçen sanal bir yerleştirme gerçekleştiriliyor. Ikozahedron (20 Yüzlü) aynı zamanda Platon katılarında, suyun sembolu olarak kabul ediliyor.

Ses tasarımında, sudan ilham alınarak melodi oluşturan el yapımı çanlar ile mekandan kaydedilen organik sesler kombine ediliyor. Ses tasarımı, Omni Ferah Feza tarafından gerçekleştiriliyor.