Şimdi 2021​

Şimdi 2021’de, bugün küresel salgının sebep olduğu sürreal akışın yarattığı ‘yeni gerçekliğin’, sanatçının hissi ve düşünsel kavrayışını nasıl etkilediğini göreceğiz. Sanatın doğası gereği üstlendiği, bu yeni gerçekliğin yerini almak değil, sosyolojik değişimler içerisindeki çelişkileri; farklı ruh halleri ve düşünce biçimleri ile ifade etmektir. Çünkü zamanına tanıklık eden sanatçının kurduğu her tür ilişki, daima - ‘şimdi’ ile ilintilenir.

Sanatın, düşünsellik üzerine yapılandığı günden bugüne dek, kendini anlatmanın farklı biçimlerini aramaktadır. Bu arayışı tartışacak, zorlu bir kısıtlamayla oluşturulan seçkisiyle sergi, günümüz sanatında yeniyi yaratmanın olanaklarını/olanaksızlığını sorgularken, yaratımdaki arayışı sembolize eden beyaza övgüde bulunuyor. Tekil bir renk tonu üzerinden gerçekleştirilen seçkinin altında yatan bu bilinçli indirgeme, ‘yeni normal’ travmatik koşulları içinde süren yeniye ulaşma gayretine eleştirisi ince bir ironi taşıyor.

Fiziksel olarak bir araya gelmenin mümkün olmadığı bu günlerde ‘ŞİMDİ 2021’, O’art’ın mekan ve sanal ortam arasında yapılandırılan dijital sergisi, yeni yılın ilk sergisi olarak izlenebilir.