Yumuşak Disiplin​

O’art olarak Eylül ayına burs verdiğimiz genç sanatçılar ile “merhaba” diyoruz.

O’art olarak Türkiye’de dijital sanata katkı sunmak ve yeni medya sanatçılarını desteklemek misyonuyla geçtiğimiz yıl, 10. yıl özel projemiz olan Piksel I O’art Yeni Medya Misafir Sanatçı Programı kapsamında, 10 sanatçıya toplam 1 milyon TL eser üretim desteği verdik.

Destek alan sanatçılar Beyza Dilem Topdal, Birce Özkan, Ceren Su Çelik, Eda Şarman, Gözde Betülay Yorulmaz, Habat Bayram, Haluk Miraç Aykın, İmelda Kuyumcu, Naz Nar ve Yekateryna Grygorenko 3 aylık bir eğitim programı olan Piksel. | O’art Yeni Medya Misafir Sanatçı Programı kapsamında sanatçı, küratör, sanat profesyonelleri ve koleksiyonerler ile bir araya gelip çalıştı. Genç sanatçılar Yeni Medya ve dijital sanat alanında mentörlükler aldı. Bunun yanı sıra Masterclass programı ile yeni medya sanatı üretiminde kullanılan yazılım ve donanımlara dair çeşitli eğitimler gördü.

Şimdi ise programdan mezun olan genç sanatçılarla “Yumuşak Disiplin” sergisinde buluşuyoruz. Ekmel Ertan ve eser sahibi sanatçıların küratörlüğüyle hazırlanan sergide sanatçılar, teknolojiyle bedenlerimizin, zihnimizin ve toplumsal varlığımızın nasıl bir dönüşüme maruz kaldığını sorguluyor.

Küratör Ekmel Ertan sergiyi şu sözlerle özetliyor: “Dijital bize sorgulama zamanı ve fırsatı vermeden bedenimizin ve zihnimizin derinliklerine doğru ilerliyor. İnsan iki ayağı üzerine kalktığından itibaren teknoloji ile bedensel kapasitelerini arttırıyor. Yarattığımız teknoloji ile dünyayı değiştirdik. Bu sergiyi ortaya çıkaran kolektif araştırma ve üretim sürecinde, teknolojinin bu dünyayı değiştirme gücünü ‘nesneyi disipline etmek’ diye kodladık. Nesneleri, doğayı ve şeyleri ‘disipline ediyor’ her teknoloji. Hatta teknolojinin ‘nesneleştirdiği’ bireylere dönüştüğümüz ölçüde kendimizi de bu kategoride sayabiliriz. ‘Yumuşak Disiplin’ tam da teknolojinin ve özellikle dijital teknolojilerin kendi rızamızla bizi kendi disiplinine sokmasını ele alıyor. ‘Yumuşak Disiplin’ teknolojiyle bedenlerimizin, zihnimizin ve toplumsal varlığımızın nasıl bir dönüşüme maruz kaldığını sorguluyor. Failliği teknolojinin ve esasen teknoljiyi failleştirenlerin elinden alarak demokratik ve eşitlikçi bir teknoloji anlayışını geliştirmenin mümkünatı üzerine sorular soruyor.”

6 Eylül - 6 Ekim

Alan Kadıköy