NFT Teknolojisi

Dijitalleşen Dünyada NFT Teknolojisi​

Son dönemlerde kripto paraların popülerliğinin artmasıyla beraber, NFT adındaki dijital varlıklar da oldukça dikkat çekiyor. Elinizle tutamadığınız ve hissetmediğiniz ‘NFT’lere olan ilgi gün geçtikçe artıyor. Yatırımcıların ve sanatçıların yanında merak eden birçok kişinin de ilgisini çeken NFT teknolojisine yakından bakalım

NFT Nedir?

NFT (Non-fungible token) kelimesi “takas edilemeyen, benzersiz olan token” anlamına geliyor. NFT, her türden dijital varlığın benzersiz olduğunu ve sahibini belirtiyor. Bitcoin ya da Ethereum gibi dijital varlıkların aynısı üretilebiliyor ve bu dijital varlıklar herhangi bir şeyle takas edilebiliyor. Bir dijital varlıktan istediğiniz kadar satın alabilirsiniz. Satın aldığınız her bir dijital varlık birbirinin aynısı olacak şekilde ortaya çıkarılıyor. Fakat şimdiye kadar üretilen bütün NFT’ler birbirinden farklı ve eşsiz olarak üretiliyor. Bir NFT satın almanız demek o dijital varlığın sadece ama sadece sizde olacağı anlamına geliyor.

NFT'ler Nasıl Yapılır ve Alınır?

Herhangi bir insan, hiçbir teknik bilgiye sahip olmadan NFT oluşturabiliyor. NFT oluşturmak için kripto para dünyasının her bir inceliğini bilmeniz de gerekmiyor. Dijital olan bütün dosyaları bir NFT’ye dönüştürebilirsiniz. Örnek vermek gerekirse, ses dosyalarını, video ya da fotoğrafları NFT’e dönüştürmek oldukça basit sayılıyor. Bunun için öncelikle NFT’sini yapmak istediğiniz dosyayı belirlemeniz gerekiyor. Sonrasında ise oluşturacağınız NFT’yi hangi blok zincirinde yayınlamak istediğinize kadar vermeniz önem arz ediyor. NFT’nizi satışa çıkaracağınız NFT pazarını yani blok zincirini de belirledikten sonra, seçtiğiniz NFT pazarının sitesine giderek oturum açmanız gerekiyor. Sonrasında, NFT’sini oluşturmak istediğiniz dosyayı yükleyebiliyorsunuz. Bu aşamadan sonra size yüklediğiniz dosyanın bir benzerinin ya da kopyasının olup olmadığı soruluyor. İlgili basamağı da geçtikten sonra artık bir NFT sahibi oluyorsunuz.

Popülerliğinin giderek artmasıyla ve değerinin de yükselmesiyle çok sayıda insan aynı zamanda NFT satın almak da istiyor. NFT satın almadan önce araştırmalı ve dikkatlice seçim yapmalısınız. Çünkü popülerliği nedeniyle çok sayıda kişi NFT üretip blok zincirlerinde yayınlıyor. Bunun için sadece değerleneceğini düşündüğünüz NFT dosyalarını satın almanız işin stratejik noktasını oluşturuyor. Diğer yandan NFT satın alımını hangi kripto para birimiyle yapacağınıza karar verip, satın alımı yapmak istediğiniz platformun bu kripto para birimini destekleyip desteklemediğini de kontrol etmeniz gerekiyor.

NFT dosyalarını satın alabilmeniz için birden fazla sayıda platform bulunuyor. Bu platformlar üzerinden istediğiniz gibi NFT satın alabilirsiniz. NFT satışları açık artırma ya da direkt satış yöntemiyle yapılabiliyor. NFT’yi satın aldıktan sonra, NFT kodları sahibinin cüzdanından sizin cüzdanınıza transfer ediliyor.

NFT ve Sanat İlişkisi

Kopyalanamayan ve takas edilemeyen NFT’ler, dijital sanat için de yeni fırsatlar oluşturuyor. Örneğin, Van Gogh’un ‘Sessiz Gece’ isimli tablosu oldukça popüler bulunuyor. Bu tablonun tıpatıp aynısı telefon kılıflarında, t-shirt’lerde, kupalarda ve daha birçok yerde kullanılıyor. Fakat herkes bütün bu fotoğrafların orijinal olmadığını, ‘Sessiz Gece’ isimli tablonun tek bir tane orijinalinin olduğunu biliyor. NFT’ler de dijital sanat eserleri için bu tür bir kolaylık sağlıyor. NFT’si yapılan bir karikatür artık daha fazla kopyalanamıyor. Tabii ki bu söz konusu karikatürün resmini çekip istediğiniz sosyal medya platformunda paylaşabilirsiniz fakat karikatürün sadece tek bir orijinali bulunuyor. İşte bu orijinal versiyonuna sahip olmak için de NFT’sini satın almanız gerekiyor.

Günümüzde NFT’lerin bazı faydaları da bulunuyor. Bunlardan biri de fikri mülkiyet sorunlarını çözmeleri olarak biliniyor. Çünkü dijital ortamda herhangi bir sanat eseri kolaylıkla kopyalanabilirken, eserin NFT sahibi olması eser haklarının da kime ait olduğunu açıkça ortaya koyuyor. Öte yandan NFT’le programlanabilir dijital ürünler olduğundan eser sahibinin bir sonraki satışından alabileceği pay da NFT içerisine kodlanabiliyor. Böylece eğer satış gerçekleşirse, kodlanan miktar eser sahibinin cüzdanına zahmetsizce aktarılabiliyor.

Yakın gelecekte NFT ile ilgili tecrübelerin artmasına bağlı olarak farklı ve yeni iş modellerinin ortaya çıkacağı öngörülüyor. Fiziksel varlıkların dijital hale getirilmesi sayesinde pek çok sektör bu getiriden faydalanacak gibi duruyor. Gündelik yaşamdan sanata pek çok alanda fayda sağlayan NFT’ler yeni bir dünyanın da kapılarını aralıyor.

*Sitemizde yer alan bütün içeriklerimiz yalnızca bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. İçeriklerde yer alan bilgiler hakkında konunun uzmanlarına danışmanızı ve önerileri uygulamadan önce uzman görüşlerinden faydalanmanızı tavsiye ederiz.​​​