ilber

İlber Ortaylı İle Cumhuriyetin 100 Yılı: Bir Asırlık Yolculuk Odea Radyo’da!​

Cumhuriyetimizin 100. yılının gurur ve heyecanını yaşadığımız bu anlamlı dönemde birbirinden coşkulu kutlamalara ev sahipliği yaparken, Odeabank da bu asırlık yolculuğumuzu taçlandıracak unutulmaz bir eserle bizleri buluşturdu. Ve ‘İlber Ortaylı ile Cumhuriyetin 100 Yılı’ Podcasti 29 Ekim’de Odea Radyo’da yayınlandı. Odeabank’ın kurduğu ve yayın hayatına yeni başlayan, yayın dünyasına taptaze bir soluk getiren, müziğin ritmini yatırımın stratejisi ile buluşturan Odea Radyo, Türkiye’nin 24 saat yayın yapan ilk ve tek banka radyosu. Bilgilendirici, yaratıcı, ilham verici yayınları ve konuk aldığı uzmanların görüşleri ile farklı konularda geniş ve ilgi çekici bakış açıları sunan Odea Radyo, ünlü tarihçimiz İlber Ortaylı ile Cumhuriyetimizin 100. yılına özel olarak gerçekleştirdiği bu podcast serisiyle de oldukça ses getirdi. Tarih sahnesine çıktığı ilk günden bu yana, büyük başarılara imza atan ve dünyaya örnek olan bir liderin izinde ilerleyen Türkiye’nin yakın tarihinden Osmanlı Dönemi’ne kadar uzanan günleri İlber Hoca ile bu podcastte bir kez daha ele alındı. Cumhuriyetin kilometre taşları, Atatürk’ün misyonu, Türk halkının çabası ve daha pek çok önemli konunun işlendiği bu podcast, Cumhuriyetimizin asırlık serüveninde önemli bir yer edinmeyi başardı.

Bu eşsiz tarihi bir miras niteliğindeki podcast hakkında detaylı bilgi sahibi olmak ve Cumhuriyetimizin 100 yıllık yolculuğuna tanıklık etmek isterseniz yazımızın devamında podcaste dair detayları, İlber Hoca’nın hayatına dair merak edilenleri ve kitaplarını bulabilirsiniz.

İlber Ortaylı Podcast: Cumhuriyetin 100 Yılı, Odea Radyo’da

Geçmişi anlamak ve geleceği şekillendirmek arasında köprüler kurmaya odaklanan vizyonu ile İlber Ortaylı, geçmişi yalnızca anlatan biri olmaktan ziyade bugünü ve yarını anlamak için bir fırsat olarak görüyor. Salt tarih notlarıyla sınırlı kalmayan İlber Hoca, sanat, felsefe, coğrafya, dünya kültürü, edebiyat gibi farklı alanlardaki bilgisi, muhakeme yeteneği ve kendi deneyimlerinden de yaptığı katkılar ile okuyucularını ve dinleyicilerini her zaman daha derin düşünmeye teşvik ediyor. Dolayısıyla, sayın Ortaylı’nın aktardıklarının tamamı, yalnızca bugünkü nesiller için değil, gelecek kuşaklar için de paha biçilmez bir rehber olmayı başarıyor.

Engin bilgi birikimi, entelektüel kişiliği ve ilham veren deneyimleri ile düşünce dünyamıza katkı sağlayan bir öncü olma rolünü sürdüren İlber Hoca, tüm bu birikimlerinden ve deneyimlerinden yola çıkarak Cumhuriyetin 100 Yılı Podcasti’nde yine ilham kaynağı olmayı ve bilinmeyenleri aydınlatmayı başararak bizi unutulmaz bir tarih yolculuğuna çıkarıyor. 29 Ekim’de Odea Radyo’da canlı yayınlandıktan sonra bugün tüm dijital platformlardan erişilebilen bu podcast, tarihin tozlu sayfalarına ve Cumhuriyetimizin geçmişten bugüne olan yolculuğuna tanıklık etmek isteyen herkes için benzersiz bir yapım.

Odebank’ın Cumhuriyetin 100. yılına özel hazırladığı bu podcastte, İlber Hoca Cumhuriyetin ilk adımlarından başlayarak bugüne kadar ülkemizin geçirdiği zorlu süreçleri kendi tanıklık ettiği dönemlerden ve tanıştığı önemli insanlarla olan diyaloglarından da yola çıkarak geniş bir çerçevede ele alıyor. Cumhuriyete giden yolda Osmanlı Dönemi’nden dünya tarihini değiştiren 1. Dünya Savaşı’na, milli bilincin uyanmasından Kurtuluş Savaşı ve sonrasına, Balkanlar’dan İtalya’ya, Rusya’dan Almanya’ya diğer ülkelerin de Türkiye’nin macerasındaki yerine kadar pek çok önemli kilometre taşına değiniyor. Eğitim reformları, ekonomik gelişmeler, Atatürk ve çevresinin girişimleri, Türk milletinin mücadelesi ve daha nice konu bu podcastte aydınlanıyor.

A’dan Z’ye Cumhuriyeti keşfetmek ve hem bir asırlık yolculuğunu öğrenmek hem de ikinci yüzyıla dair yepyeni fikirler edinmek için İlber Ortaylı’nın konuşmalarından oluşan 12 bölümlük Cumhuriyetin 100 yılı podcastini mutlaka dinlemelisiniz. Tarihi bir miras niteliğindeki bu eşsiz içeriği tüm dijital platformlarda dinleyebilirsiniz.

İlber Ortaylı kimdir?

Ülkemizin önde gelen tarihçilerinden biri olan İlber Ortaylı, aynı zamanda başarılı bir yazar ve akademisyen. Oldukça başarılı bir eğitim hayatı geçirmiş olan ve akademik kariyeri ile tam bir rol model görevi üstlenen İlber Hoca, Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi mezunu. Bu fakülte, adını bizzat kurucusu olan Mustafa Kemal Atatürk’ten almış ve bugün Ankara Üniversitesi’nin ‘Fakülte’ olarak kurulan ilk akademik birimi olma özelliğini taşıyor. Ayrıca, Cumhuriyet Türkiyesinin benimsediği misyon ve vizyonun da çok önemli bir parçasını oluşturuyor. İlber Hoca, burada Tarih bölümünü bitirdikten sonra, yüksek lisans eğitimini Chicago Üniversitesi’nde tamamlamış ve yine Ankara Üniversitesi’nde doktora derecesine hak kazanmış. Akademik kariyerini farklı ülkelerde şekillendirmiş olan ve farklı yabancı dilleri de konuşabilen İlber Ortaylı, yıllar boyunca pek çok şehirde ve üniversitede eğitimler vermiş, seminerler düzenlemiş. Bugün ise Galatasaray ve MEF Üniversitesi’nde ders vermeye devam ediyor.

İlber Ortaylı kitapları

Etkileyici eğitim hayatı, akademik başarıları, uluslararası bilinirliği ve daha nice yetkinlikleri ile bugün pek çok mecrada adından övgüyle söz ettiren İlber Ortaylı, başarılı eserleriyle de bilgi ve tecrübelerini aktarmaya devam ediyor. Bugün, 20’den fazla kitabında Osmanlı tarihinin ilk zamanlarından yıkılışına, Atatürk ve dünyasına, Cumhuriyetin ortaya çıkışından yakın tarihimize dair anekdotlara kadar pek çok konuyu okumak mümkün.

‘Bir Ömür Nasıl Yaşanır?’, ‘İnsan Geleceğini Nasıl Kurar?’ ve son kitabı ‘Cumhuriyetin Doğuşu-Kurtuluş ve Kuruluş Yılları’ en çok beğenilen kitapları arasında. Ancak, Sayın Ortaylı’nın tüm kitapları adeta zamansız bir hazine niteliğinde olduğundan, tarihini öğrenmek ve kültürle, sanatla yoğrulmuş bir yaşam sürdürmek isteyen herkes için bulunmaz bir miras. 29 Ekim’de Odeabank’ın kurduğu Odea Radyo’da 100. yılımıza özel olarak gerçekleştirilen ‘İlber Ortaylı ile Cumhuriyetin 100 Yılı’ Podcasti de tüm bu nedenlerden dolayı büyük önem taşıyor.