Nasıl Tasarruf Yapılır

Nasıl Tasarruf Yapılır?​

Dünyamız, şu an için yaşama ev sahipliği yapan tek yer olarak biliniyor. Artan nüfus ise beraberinde farklı sorunları getiriyor. Örneğin insanlığın sahip olduğu kısıtlı kaynakların, her geçen gün daha fazla kişiye yetmesi gerekiyor. Kalabalıklaşan dünyada artan ekonomik faaliyetler, sanayileşme ve gelişen teknoloji zaten kısıtlı olan kaynaklara zarar vererek yaşam için tehdit oluşturuyor. Zehirli gazlar, sanayi atıkları, plastikler; havayı, toprağı ve yaşamın kaynağı olan suları hızlı bir şekilde kirletiyor. Petrol ve fosil yakıtlarından elde edilen enerji tüketimi çevresel sorunların temel nedenlerinden biri olarak görülüyor. Tüm bu çevre sorunları ile belirli grup ya da kişilerin değil, herkesin birlikte adım atması ile mücadele edilebileceği ise pek çok platformda dile getiriliyor. Peki, çevre için ne yapabiliriz? Aslında bu sorunun yanıtı çok karmaşık değil, hatta çok basit: “Tasarruf”. Su tasarrufu ve enerji tasarrufu yaparak çevrenin kendini korumasına katkı sağlayabilirsiniz.

Su ve Enerji Tasarrufu Nedir? Nasıl Tasarruf Yapılır?

Suyun sadece insanlar için değil, dünyada yaşayan tüm canlılar için yaşamın temel kaynağı olduğu biliniyor. Üstelik suyun önemi sadece direkt kullanımından gelmiyor. Tarım arazilerinin sulanması ve hayvancılık gibi temel faaliyetler de yeterli suyun bulunmasına bağlı. Dolayısıyla sofralarımıza gelen yemekler de varlığını su kaynaklarına borçlu denebilir. Bu nedenle sağlıklı suya erişim oldukça önemli. Diğer enerji kaynaklarına ise şehirleşmeden sanayi faaliyetlerine kadar neredeyse insanlığın her adımında gerek duyuluyor. İşe giderken kullandığınız aracın çalışmasından telefon kullanımına kadar hemen her şey enerjiyle gerçekleşiyor. Bu açıdan enerji kaynaklarının tükenmesi, azalması ya da kullanılamaz hale gelmesi, insanlığın gelişmesinin önündeki en büyük engellerden biri olarak görülüyor.

Peki, kaynaklarımızı nasıl koruyacağız? “Evde ya da iş yerinde tasarruf nasıl yapılır?” sorusunun yanıtı “Nasıl birikim yapılır?” sorusunun cevabından çok da farklı değil. “Birikim nasıl yapılır?” denildiğinde akla gelen ilk şey, daha az harcamak ve yatırım yapmak oluyor. Benzer şekilde, çevreye katkı sağlamak ve geleceğimizi güvenceye almak için de su ve enerji tasarrufu yapmak gerekiyor. Kaynakları gereksiz yere kullanmamak, aşırı tüketimden vazgeçmek, yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelmek; yani sürdürülebilirliği sağlamak, çözümün adı oluyor.

Tasarruf Yöntemleri Nelerdir?

Suyu ya da elektriği tasarruflu kullanmak bireylerin izleyebileceği en basit ama en etkili yöntemlerin başında geliyor. Bu kapsamda günlük hayatınızda dikkat edeceğiniz birçok şey çevrenin ihtiyacı olan nefesi almasına katkı sağlıyor. İş yerinde ya da evde tasarruf yöntemleri:

  • İş yerinde ya da evde kişisel hijyenin önemi büyük. Ancak lavaboda ellerinizi yıkarken veya dişlerinizi fırçalarken musluktan akan suyu ihtiyacınıza göre ayarlamak kişisel temizlik için bir engel değil. Dolayısıyla lavaboda su kullanımında özenli davranarak su tasarrufu yapabilirsiniz.
  • Su kaçıran veya damlatan musluk ya da klozetler hakkında görevli kişilere bilgi vermek de su tasarrufu yapmanın basit ama en etkili yollarından biri. Böylece gizli su kaçaklarının engellenmesine yardımcı olarak çevre için büyük bir adım atabilirsiniz. Sızıntıların su tüketiminin önemli bir kısmını oluşturduğunu aklınızdan çıkarmayın.
  • Su tüketiminin en çok arttığı diğer bir faaliyet ise bulaşık yıkamak. Örneğin iş yerinde her kullanım sonrasında yıkanan cam bardaklar yerine, termos kullanabilirsiniz. Ayrıca evdeyken bulaşıkları makineye koymadan önce uzun uzun sudan geçirmek de su tüketimini katlıyor. Bu basit noktalara dikkat ederek bile su kaynakları için etkili bir adım atabilirsiniz.
  • Çalışma masanızda ya da çalışma odanızda aydınlatma için kullandığınız lambaların ekonomik ve düşük kilovatlı lambalar olmasına dikkat edin. Lambaları gereksiz olduğunda kapatmayı unutmayın. Böylece aydınlatma nedeniyle harcanan enerjiden önemli oranda tasarruf edebilirsiniz.
  • Masa başında değilken bilgisayarınızı aktif durumdan uyku moduna alabilir ve enerji tüketimini azaltabilirsiniz.
  • Enerji tasarrufu için ısı kaçağına neden olan yerleri belirleyin. Isının kaçmasını sağlayan çatlak ya da deliklerin kapanmasını sağlayarak daha az enerji ile ısınabilirsiniz.
  • Pilli gereçleriniz için tek kullanımlık piller yerine şarj edilebilir pilleri seçebilirsiniz. Böylece atık pil nedeniyle doğaya vereceğiniz zarar azalırken enerjiden de tasarruf edebilirsiniz.
  • Akaryakıt tüketimine dikkat etmek de enerji kaynaklarının korunması için oldukça önemli. Her yere bireysel aracınızla gitmek yerine toplu taşıma araçlarını kullanabilirsiniz. Ayrıca bisiklet kullanmak ya da yürümek de kısa mesafelerde hem keyifli hem de çevre dostu bir çözüm oluyor.

*Odeabank olarak sürdürülebilirliğe ve çevreye önem veriyoruz. Sürdürülebilirlik ve çevre konularında hazırladığımız yazılarla farkındalık yaratmayı arzuluyoruz. Sitemizde yer alan tüm içerikler bilgilendirme amaçlı hazırlanmıştır. İçeriklerdeki bilgiler konusunda konunun uzmanlarına danışmanızı ve önerileri uygulamadan evvel bir uzman görüşü almanızı tavsiye ederiz.​​​