blog

CI & Bienal: Sanat Fuarları ve Sergi Gezerken Nelere Dikkat Edilmeli?​

Yepyeni dünyalar keşfetmek, sıra dışı bakış açıları kazanmak, ruhunuza seslenmek, başkalarının iç dünyasına doğru yolculuk yapmak, yaratıcılığınızı geliştirmek, renklerin, sembollerin bin bir türüne şahit olmak, kısacası kendinizi sanatla beslemek istediğinizde şüphesiz ki sergiler gözünüzde daha da önemli bir yerde konumlanıyordur. Peki, sergileri, sanat fuarlarını gezerken, bu küçük yolculuğunuzdan daha fazla verim almak istemez misiniz? Sizi içine çeken o eserlerin arasında gezerken, ‘acaba sanatçı burada ne anlatmak istemiş’ diye düşünürken, o kapıdan içeri girdikten sonra sanat dünyasında daha anlamlı bir deneyim geçirmek için birtakım hususları göz önünde bulundurabilirsiniz. İşte sanat fuarları ve sergi gezerken dikkat edilmesi gerekenler:

Önceden araştırma yapın

Kendinizi sanat dünyasıyla buluşturmadan önce dikkat etmeniz gereken en önemli hususlardan biri ilgi alanlarınızla, zevklerinizle uyuşan temaları bulmanız. Bunun için de tabii ki öncesinde kendinizi iyi tanımanız gerekiyor. Sanatın hangi dalı ilginizi çekiyor, nasıl çalışmalardan hoşlanıyorsunuz, ne tür eserleri görmek istersiniz, bu tür sorulara cevap verin ve sonrasında yaklaşan sanat etkinliklerini araştırmaya başlayın. Yaz sezonunun bitmesi ve hemen hemen herkesin kendi şehrine dönmesi ile özellikle sonbahar aylarında pek çok sanat etkinliği bulmak mümkün. Dolayısıyla tercih edebileceğiniz çok fazla seçenek olabilir. Sanat fuarlarının varsa web sitelerine ya da sergilerin biletlerinin satıldığı sitelere, ilgili sanatçıların sosyal medya hesaplarına mutlaka göz atın. Detayları inceleyin, konusunu anlayın, sizin ilginizi çekip çekmediğinden emin olun ve sonrasında gitmek istediğiniz fuarları, katılmak istediğiniz sergileri not alın. En yakın tarihten en uzak tarihe göre sıralarsanız, planınızı daha kolay yapabilirsiniz.

Zamanınızı planlayın

Katılmak istediğiniz etkinlikleri belirledikten sonra, sizin için en uygun tarihleri seçmeye özen gösterin. Sanat, aceleye gelmez. Eğer o gün, öncesinde veya sonrasında, önemli bir işiniz varsa farklı bir gün veya seansı seçmenizde fayda var. Aksi halde sergiyi, fuarı gezerken, eserleri incelerken acele etmek zorunda kalacağınız için gördüklerinizi anlayacak, yorumlayacak ve paylaşacak zamanınız kalmayabilir. Daha keyifli ve verimli bir sanat yolculuğu istiyorsanız, takviminizi gözden geçirmenizde fayda var. Katılmak istediğiniz etkinlikler sayıca fazla ise ajandanızda ekstra birkaç düzenleme daha yapmak isteyebilirsiniz. Mümkünse kendinizi en rahat hissedeceğiniz ve zamanın sizi sıkıştırmayacağı bir tarih seçin. Böylece, eserleri incelemek için bir tur daha atmaya her zaman vaktiniz kalır. :)

Rahat giysiler ve ayakkabı tercih edin

Sanat fuarlarını ve sergileri ziyaret ettiğinizde uzun süre ayakta durmanız ve yürümeniz gerekeceğini unutmayın. Elbette ki zaman zaman bir köşede dinlenebilir, oturup soluklanabilirsiniz ancak genel olarak ayakta ve hareket halinde olacağınızdan dolayı özellikle ayakkabı seçimi konusunda dikkatli davranmanızda fayda var. Ayağınızı sıkmayan, yumuşak tabanlı ve konforlu bir yürüyüşü destekleyen ayakkabılar tercih edebilirsiniz, hem ses çıkarmaması hem de ayaklarınızı rahatsız etmemesi için topuklu ayakkabıları tercih etmemenizde fayda var. Aynı şekilde kıyafetlerinizin de hareketlerinizi kısıtlamayan, yürürken sizi rahat ettiren türden olmasına özen gösterin. Eserlere çarpmamak, bir yere takılmamak ve kendinize ekstra yük yaparak dikkatinizi dağıtmamak için çantanızın da hafif olmasına dikkat edebilirsiniz.

Alandaki kuralları mutlaka okuyun

Sergi veya fuar alanına girmeden önce genellikle girişte yer alan kuralları mutlaka okuyun. Ziyaretçilerin deneyimini en üst düzeyde tutabilmek ve eserleri koruyabilmek açısından belirlenen bu kurallar hem sizin hem diğer sanat severlerin hem de elbette ki sanatın ve sanatçının yararına. Kısık sesle konuşmak, fotoğraf çekmemek veya flaşsız çekim yapmak, eserlere dokunmamak, küçük çocukları yanlarında bir yetişkin olmadan bırakmamak, girilmesi yasak bölümler gibi çeşitli kurallar yer alıyor olabilir. Ayrıca, bazı sergi ve fuarlarda sizi nereden gezmeye başlamanız konusunda yönlendiren talimatlar da bulunabilir. Tüm bunlara dikkat etmeniz hem sanat deneyiminizi iyileştirecek hem de ortamdaki düzen ve uyumun korunmasına yardımcı olacaktır.

Sakin ve yavaş hareket edin

Yukarıda da belirttiğimiz gibi sanat aceleye gelmez. Zamanınızı uygun bir şekilde planladıktan sonra eserleri incelerken sakin ve yavaş davranmanızda fayda var. Böylece, tüm çalışmaları derinlikle inceleyebilir, detaylarına hakim olabilir, birbiriyle karşılaştırma fırsatı bulabilir, gördüklerinizi yorumlayabilir, siz de hangi duyguları uyandırdığı üzerine düşünebilirsiniz. Eğer bir arkadaş grubu ile birlikte hareket ediyorsanız, bu konuya bir açıklık getirdiğinizden emin olun. Eserleri incelerken birilerinin sürekli sizi bölmesi veya başka yöne çekiştirmesi hem sizin hem de diğer ziyaretçiler açısından pek iyi olmayacaktır. Sanata, sanatçıya hak ettiği değeri ve özeni göstermek için de sakince gezmek ve her bir eserin üzerine tek tek yoğunlaşmak en doğru yaklaşım olacaktır.

Fotoğraf çekerken hassas davranın

Eğer fotoğraf çekilmemesi gerektiğini belirten bir kural yoksa ve gördüklerinizi hatırlamak veya başkaları ile de paylaşmak için ölümsüzleştirmek istiyorsanız hassas davranmanızda fayda var. Hem eserlere zarar vermemek hem de diğer ziyaretçileri rahatsız etmemek adına telefonunuzun veya fotoğraf makinenizin flaşını kapatabilir, fotoğraf çekme sesini etkisiz hale getirebilirsiniz.

Notlar alın

Mümkünse ziyaret edeceğiniz sergi ve fuar alanına gitmeden önce küçük bir not defteri ve kalem alın. Deneyiminizi çok daha anlamlı hale getirmek için eserler hakkında notlar alabilir, düşüncelerinizi yazıya aktararak daha somut ve kalıcı hale getirebilirsiniz. Bu notlar, daha sonrası için de ilham verici olabilir. Dilediğiniz zaman notlarınıza göz atarak gördüğünüz, sizde iz bırakan eserler hakkında daha fazla yorum yapabilirsiniz. Ayrıca, deneyiminizi başkalarıyla paylaşırken de anlatımınızı notlarınızla destekleyebilirsiniz. Böylece, sanatın yaratıcı yönüne siz de dahil olabilir ve yalnızca eserleri görmekten bir adım daha öteye geçebilirsiniz.

Sorular sorun

Eğer ziyaretiniz esnasında sanatçıları görme şansınız varsa, bunu mutlaka değerlendirin. Eserleri hakkında sorular sorabilir, aradığınız ilhamı onların cevaplarında bulabilirsiniz. Öte yandan sergi ve fuar sorumlularına da sorularınızı yönlendirebilir, daha detaylı bakış açıları ve iç görü geliştirebilirsiniz. Bir söyleşi, oturum ve benzeri etkinlik varsa bunlara da katılmanız sanatı ve sanatçıyı çok daha iyi anlamanıza yardımcı olabilir, ayrıca size de düşündüklerinizi, hissettiklerinizi paylaşma fırsatı sunarak deneyiminizi zenginleştirmenize destek olur.

Bir tur daha atın

En başta da belirttiğimiz gibi kendiniz için en uygun zamanda ziyaretinizi gerçekleştirdiğinizde, bir tur daha atacak vaktinizin kalması muhtemel. Böylece, en çok ilginizi çeken eserleri bir kez daha inceleyebilir, zihninizi kurcalayan yerler varsa geri dönüp bir daha bakabilir, gözden kaçan bir yer olup olmadığını yakalama fırsatı bulabilirsiniz. Ayrıca, aynı sanat zevkini bir kez daha yaşar, zengin ve unutulmaz bir deneyimi iyice pekiştirmiş olursunuz.

Geri bildirimde bulunun

Ziyaretinizi tamamladıktan sonra mutlaka geri bildirimde bulunun. İster deneyimlerinizi aktarmak, ister sanatçılara teşekkür etmek, isterseniz de daha iyi bir sanat deneyimi için öneride bulunmak adına yazılı veya sözlü olarak yorumlarınızı paylaşın. Bunun için alandaki görevli kişilerle konuşabilir veya ziyaret defterine yazı yazabilirsiniz.