Tatil

Yaz Tatili için Birikim Yapmanın Yolları​

Yoğun bir tempo ile çalıştığınız zamanları artık geride bırakmanın huzuru ile yaz tatilini düşlemeniz elbette ki hakkınız. Yalnız bu noktada dikkat etmeniz gereken en önemli hususlardan biri de tatil için birikim yapmak. Yapacağınız tasarruf ve birikimleri yaz tatili için kullanabilir, isterseniz farklı alanlarda da değerlendirebilirsiniz. Aynı zamanda bütçe yönetimi ile kişisel bütçe planlamaları yapmanız, hayatınızın belirli bir düzene girmesine olanak tanırken maddi açıdan da sizlere yeni kapılar açar. Özellikle yaz tatilinizde bütçe yönetimi yapmanız, güzel bir tatil geçirmeniz için belki de en önemli unsurlardan biri.

Tüm bu bahsedilen tasarruf önlemleri, birikim ve bütçe yönetimi yapmanız konusunda bizlere yol gösterir. Nasıl mı? Gelin birlikte bu yazımızda, yaz tatilini erken bir vakitte planlamanın avantajlarına ve tatil öncesi birikim yapmanın yollarına değinelim.

1. Kampanyaların sıkı takipçisi olmaya ne dersiniz?

Son dönemlerde hemen hemen tüm seyahat acenteleri, kendi bünyesinde çeşitli kampanyalar düzenliyor. Sizler de erkenden tatiliniz için bütçenizi bir düzene sokmak gayreti içerisinde iseniz kampanyaların sıkı bir takipçisi olabilirsiniz. Böylelikle erken rezervasyon fırsatlarıyla bütçenizi zorlamadan tasarruf yapma imkanına sahip olursunuz.

2. Evde yapacağınız basit tasarruf planlarınız olsun.

Bu zamana kadar neye ne kadar bütçe ayırdığınızı hiç düşündünüz mü? Ev giderleriniz için yaptığınız alışverişlere mi, marketten yapmış olduğunuz alışveriş giderlerine mi, yoksa sosyal aktiviteleriniz için yapmış olduğunuz masraflara mı para harcıyorsunuz? Hangi kategori için para harcıyor olursanız olun ufak çaplı tasarruf önlemleri sayesinde aileniz veya arkadaşlarınızla birlikte huzurlu bir tatil fırsatından yararlanabilirsiniz. Şimdi gelin sizlere bu konu başlığı altında birkaç tüyo verelim:

  • Teknolojik aletlerinizi (bilgisayar, cep telefonu vs.) kullanmadığınız vakitlerde prizden çekebilirsiniz.
  • Tasarruflu ampuller sayesinde düşük güç tüketimi ile yüksek bir aydınlatma performansı elde edebilirsiniz.
  • Kombinizi tamamen kapatmak yerine minimum seviyede tutmaya özen gösterebilirsiniz.
  • Çamaşır ve bulaşık makinesini tam dolu iken çalıştırmaya özen gösterebilirsiniz.
  • Alışverişe çıkmadan önce liste hazırlayabilir, böylece ihtiyacınız olan ürünleri satın alabilirsiniz.
  • Evde hazırlayacağınız küçük bir hazırlıkla yemeklerinizi dışarı çıkarken yanınızda götürebilirsiniz.

3. Birikim Yapmaya özen gösterebilirsiniz.

Tasarruf yaparken her fırsatta ufak da olsa birikiminizin üzerine yapacağınız eklemeler sayesinde hedeflerinize ulaşabilirsiniz. Örneğin tatil hedefinizi ele alalım, Oksijen Hesap’ın gündüz vadesiz gece vadeli yapısı ile günlük tasarruflarınızı birikimlerinize ekleyerek takip edebilirsiniz. Böylece tasarruflarınızı birikime dönüştürürken değer katarsınız, bütçenizi günlük olarak planlarsınız. Oksijen Hesap’ın tanışmaya değer faizi ile gün içinde birikimlerinizi özgürce kullanırken, gün sonunda gecelik mevduat hesabında otomatik olarak değerlendirir, vade bozulma endişesi yaşamadan, TL, USD ve EUR para birimlerinde birikim yapmanın ayrıcalığını yaşayabilirsiniz.

4. Tahmini rakamlar belirlemeye özen gösterebilirsiniz. Böylece birikim tavsiyeleri kapsamında kendinize yeni bir yol çizebilirsiniz.

Tatil planınızı planlarken yurt içinde mi yoksa yurt dışında mı olacağınıza önceden karar verebilirsiniz. Erkenden kafanızda oluşturacağınız bir plan ile hareket etme eğilimindeki olasılıklar paralellik gösterecek olup krizleri fırsata dönüştürme şansı elde edebilirsiniz.

*Sitemizde yer alan bütün içeriklerimiz yalnızca bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. İçeriklerde yer alan bilgiler hakkında konunun uzmanlarına danışmanızı ve önerileri uygulamadan önce uzman görüşlerinden faydalanmanızı tavsiye ederiz.