Bilgisayar Güvenliği​

Genel Bilgiler

İnternet tarayıcınız güncel mi?

İnternet kullanımlarınızda güvenliğinizi arttırmak ve İnternet Şubesinde sorunsuz işlem yapabilmek için Microsoft Internet Explorer, Google Chrome, Mozilla Firefox, Apple Safari, Opera, Yandex gibi internet tarayıcılarının güncel versiyonlarını kullanmanızı, eğer kullanmıyorsanız yazılımcı firma resmi sitelerinden ücretsiz olarak güncellemenizi tavsiye ederiz. Tarayıcıların güncel versiyonlarını indirmek için isimlerinin üzerine tıklayınız.

Güvenlik Sertifikası

İnternet Şubesi sunucu sertifikaları, 256 bit SSL özelliğine sahip olan "Symantec® Secure Site Extended Validation (EV) SSL" ; sertifikalarını kullanmaktadır.

Extended Validation (EV) SSL Sertifikası sayesinde, İnternet Şubesi girişinizde tarayıcınızın adres satırı alanında girdiğiniz sitenin güvenilir bir site olduğuna dair yönlendirmeye ulaşabilirsiniz. Burada "Odea Bank A.S." içeriği gördüğünüze dikkat etmeniz gerekmektedir.

Güvenliğiniz için dikkat etmeniz gerekenler:

  • Tanımadığınız kişiler tarafından gönderilen mesaj veya e-postalardaki word, excel gibi dokümanları veya herhangi bir uygulama (exe) dosyalarını açmayınız. Size bir web adresi paylaşmaları durumunda tarayıcınız üzerinden ek active-x, java izinleri gibi izin tanımlarını kontrol etmenizi öneririz.
  • VPN programlarının kullanıldığı veya bilgisayarda DNS ayarlarının değiştirildiği durumlarda İnternet Bankacılığı kullanımında güvenlik seviyesi düşmektedir. Güvenmediğiniz DNS ayarları ile işlem yapmamanızı öneriyoruz.
  • Bilgisayarınızı korumak için 3 farklı programa ihtiyacınız vardır. Bir anti-virüs yazılımı , bir casus program tarayıcı ve bir güvenlik duvarı. Bazı programlar tüm bu içeriği tek başına sağlayabilirken, bazı programlar sadece birini sunabilmektedir. İlgili programların ücretli ve ücretsiz versiyonları bulunmaktadır.
  • Odeabank İnternet Şubesi girişlerinizi internet tarayıcınızın adres alanına http://www.odeabank.com.tr adresini el ile yazarak yapın.