odea

Yeni yılda yeni başlangıçlar yapmak: Hayatı yaşamak​

Yeni bir yıla girmemize çok az kaldı… Her gün aslında yeni bir başlangıç olsa da yeni yıl, yeni başlangıçlar konusunda daha fazla motive olmamızı sağlıyor. Tıpkı yeni bir deftere yazı yazmaya başlar gibi yeni yılın yeni sayfalarını hepimiz en güzel şekilde doldurmak, kendimizin en iyi versiyonuna ulaşmak istiyoruz.

Siz de bu ilham verici zamanı değerlendirmek ve yeni yılda taze bir başlangıç yaparak kendinizi geliştirmeye yönelik adımlar atmak istiyorsanız işte motivasyonunuzu canlandıracak öneriler:

Geçmişi değerlendirerek yol haritası çıkarın

Yeni bir başlangıç yapmak demek, geçmişi tamamen unutmak demek değil. Hedeflerinize daha çok yaklaşmak için önceki senelerdeki tecrübelerinizden ders çıkarın ve gelecek seneye daha hazırlıklı olabilmek için yol haritanızı belirleyin. Sizi aşağı çeken, geride tutan ne varsa onları düzeltmek için geçmişin öğretilerinden faydalanın.

Net hedefler koyarak gelişiminizi takip edin

Hedefiniz ne olursa olsun ulaşacağınız, varacağınız noktayı belirlemediğiniz sürece, ne kadar ilerlerseniz ilerleyin tatmin olmayabilirsiniz. Kendinize net bir hedef koyun, nereye ulaşmanız gerektiğini bilin. Hatta bu hedefleri, ulaşması daha kolay, küçük parçalara bölün ve elde ettiğiniz tüm başarılarınızı kutlamayı ihmal etmeyin.

Kişisel gelişiminize odaklanın

Daha çok kitap okumak, daha fazla seyahat etmek, meditasyon yapmaya başlamak… Kişisel gelişim sizin için ne ifade ediyorsa o konuda da hedeflerinizi belirleyerek, mümkünse birden fazla alanda kendinizi geliştirmeye odaklanın. Bu alanlarda eğitimler alın, kurslara, seminerlere katılın, kişisel gelişiminize yatırım yapın. Online eğitim platformlarından faydalanarak bilgi ve becerilerinizi geliştirin.

Yeniliğin gücünü keşfedin

Yenilik, bizi gelişmeye, öğrenmeye ve büyümeye davet eden, içimizdeki keşfetme arzusunu canlandıran önemli bir güç. Bu güç, hem bireysel hem de toplumsal düzeyde ilerlemeyi teşvik eder ve hayatımızı daha zengin, anlamlı ve tatmin edici kılmaya yardımcı olur. Yeniliğin gücünü keşfederek öğrenme ve deneyimleme süreçlerinize ivme kazandırın.

Başkalarının iyiliği için de çalışın

Güzel bir yıl geçirmek demek sadece kendi hedeflerinize odaklanmanız demek değil. İnandığınız, amacına saygı duyduğunuz bir derneğin çalışmalarına katılabilir, gönüllü eğitimler verebilir, başkalarının iyiliği ve gelişimi için de adımlar atabilirsiniz.

Daha da ilerisini düşünün ve yatırım yapın

Yatırım her zaman maddi alanda olmak zorunda değil. Örneğin kötü alışkanlıklarınızdan kurtularak sağlığınıza, sevdiklerinize daha fazla zaman ayırarak ilişkilerinize yatırım yapabilirsiniz. Yaşamın her alanına yatırım yapmak için çaba harcayabilirsiniz. Bu yatırımların her biri sizi daha ileriye taşıyacaktır.

Yeni keşiflere açık olun

Yeni olan her zaman güzeldir. Konfor alanınızdan çıkarak yeni deneyimlere şans verin. Bu yeni deneyim; daha önce hiç denemediğiniz bir şeyi denemek de olabilir, sevmediğiniz bir yazarın kitaplarını okumak ya da hiç gitmediğiniz, hep hayalini kurduğunuz bir yere seyahat etmek de olabilir. “Yeni” tanımının altını kendinize en uygun şekilde doldurarak size ilham vermesini sağlayın.

Küçük şeylerle mutlu olun

Önemli olan sadece hedefler koyup onlara ulaşmak değil; aynı zamanda o hedeflerin dışında kalan her şeyi de yaşama dahil etmek ve değerini bilmek. Attığınız her adım, sizi ileriye götüren her gelişme, karşınıza çıkan her güzel sürpriz, bütün yeni deneyimler oldukça kıymetli. Bunların farkına varın ve küçük şeylerle mutlu olmayı bilin. Mutluluk, zaten çoğu zaman farkına varmadığımız o küçük anlarda gizli.

Bu adımları takip ederek yeni yılda yepyeni başlangıçlar yapmak için ihtiyaç duyduğunuz ilham ve motivasyonu bulabilir, hem kendi yaşantınıza hem de başkalarının hayatlarına iyilik dolu dokunuşlar ekleyebilirsiniz.