Konut Kredisi​

Hayalinizdeki eve kavuşmak için daha fazla beklemeyin!

Ev sahibi olmak, daha güzel bir eve taşınmak, ya da yatırım amacıyla konut satın almak... Amacınız ne olursa olsun, uzman kadromuz ve avantajlı koşullarımızla mutlaka tanışın.

Uzun vade, düşük taksit seçeneklerimiz ve bütçenize uygun ödeme planlarımızla konut ödemelerinizi kolaylaştıran çözümler sunuyoruz.

MÜŞTERİ OL

Genel Bilgiler

Ürünler

Odea Mortgage

120 aya varan uzun vadelerde konut kredisi kullanabilirsiniz.

İndirimli Mortgage

Kredi kullandırımı sırasında ek komisyon ödeyerek faiz oranınızı ve taksit tutarlarınızı düşürmek istiyorsanız İndirimli Mortgage tam size göre!

Ödeme Planını Kendin Belirle Mortgage

Mortgage ödeme planınızı, bütçenize uygun şekilde kendiniz belirleyebilirsiniz. Ödemek istediğiniz taksit tutarlarını gelir planınıza göre belirleyerek, taksit ödemelerinizi rahatça gerçekleştirebilirsiniz.

Merdiven Mortgage

Mortgage ödemeleriniz düşükten başlasın, her yıl istediğim oranda artsın istiyorsanız Merdiven Mortgage size göre! Yıllar itibarıyla gelirinizde artış bekliyorsanız ya da mevcut diğer borçlarınız bir süre sonra bitecekse Merdiven Mortgage kullanabilir, kira öder gibi ev sahibi olabilirsiniz.

Transfer Mortgage

Mevcut konut kredinizin faiz oranı, güncel piyasa faiz oranından daha mı yüksek? Kredinizi daha uygun faiz oranı ve ödeme seçenekleriyle Odeabank'a getirebilirsiniz.

Ara Ödemeli Mortgage

Belirleyeceğiniz aylarda taksit tutarına ekstra ödeme yapmak istiyorsanız Ara Ödemeli Mortgage tam size göre! Belirli aylarda ikramiye alan ücretli çalışanlar, gelirinde bazı aylar artış olan serbest meslek sahiplerine uygun bir seçenek olan Ara Ödemeli Mortgage ile ana paranızı eşit taksitli planlardan daha önce bitirebilir, daha az faiz ödeyebilirsiniz.

"Ödemeye Geç Başla" Mortgage

Hayalinizdeki eve hemen sahip olmak, ve taksit ödemelerinize geç başlayabilmek elinizde. 3 aya varan taksit erteleme imkanı ile, Ödemeye Geç Başla Mortgage, konut alımı sonrasındaki nakit sıkışıklığını hafifletir...

Masraflar Dahil Konut Kredisi

Kredi kullandırım masraflarınızı da konut kredinize dahil edebilir, böylece kredinizi ilave nakit ihtiyacı olmadan rahat rahat kullanabilirsiniz.

Konut kredinize ilişkin Kredi Tahsis Ücreti, Ekspertiz Ücreti, Taşınır ve Taşınmaz Rehin Tesis Ücreti, zorunlu deprem sigortası (DASK) ve diğer sigorta masraflarınızı da ödeme planınıza dahil ederek kredi vadesine yayabilir, kolayca ödeyebilirsiniz.

Ev Değiştirenlere Mortgage

Hayalinizdeki evi buldunuz ancak şu anki evinizin satılmasını mı bekliyorsunuz? Ev Değiştirenlere Mortgage tam size göre!

Ödeme planınıza, mevcut konutunuzun satışıyla ilişkili bir ara ödeme ekleyerek istediğiniz eve hemen sahip olabilirsiniz. Yeni satın alacağınız konuta ve sahip olduğunuz ikinci bir konuta ipotek koyulur, ev satışıyla ilgili yapılan ödemeler için erken ödeme ücreti alınmaz.

Konut Finansmanı

Mortgage nedir?

 • Konut alımları amacıyla tüketicilere kullandırılan krediler,
 • Sahip olunan konutun ipoteğiyle verilen tüketici kredileri,
 • Konut inşası aşamasında verilen konut kredileri,
 • Konutların finansal kiralama yoluyla tüketicilere kiralanması,
 • Mevcut kredilerin yeniden finansmanı, konut finansmanı kapsamındadır.

Ticari amaçla kullanılacak gayrimenkuller Konut Finansmanı Yasası kapsamında değildir.

Konut Finansmanı Yasası kapsamındaki krediler, diğer tüketici kredilerine göre neden avantajlıdır?

Konut finansmanı kapsamındaki krediler, Banka ve Sigorta Muameleleri Vergisi (BSMV)'den muaftır. BSMV, kredilerin faiz tutarı üzerinden %15 oranında alınan bir vergi olduğu için Konut Finansmanı Yasası kapsamındaki kredilerin faiz yükü %15 oranında daha düşüktür.

Erken ödeme komisyonu hangi durumda alınır?

Sabit faizli konut finansmanı kredilerinde, erken ödenen tutarın %2'sine kadar erken ödeme komisyonu tahsil edilmektedir. Erken ödeme komisyonu, kalan vadesi 36 ayı aşmayan krediler için erken ödeme tutarının %1'i, kalan vadesi 36 ayı aşan krediler için ise %2'si oranında alınmaktadır.

Değişken faizli konut finansmanı kredilerinden erken ödeme ücreti alınmaz.

Faiz seçenekleri nelerdir?

Konut finansmanı kapsamındaki kredilerin faiz türü:

1. Sabit

2. Değişken

3. Karma (sabit ve değişken) olabilir.

Faiz tipi sabit olan sözleşmelerde kredi açılışında belirlenen faiz oranı, müşteri ve konut finansmanı kuruluşunun karşılıklı mutabakatı sağlanmadan değiştirilemez. Değişken faizli kredilerin faiz oranıysa sözleşme aşamasında belirlenen dönemlerde (örneğin 3 ayda ya da 6 ayda bir) TÜFE'ye endeksli olarak dalgalanacaktır. Faiz oranının değişmesi sonucunda kredi taksitleri de artış ya da azalış gösterebilir.

"Refinansman" ne demektir?

Resmi Gazete'nin 29 Eylül 2007 tarih ve 26658 sayını nüshasında yayımlanan" Konut Finansmanı Kapsamındaki Kredilerin Yeniden Finansmanına İlişkin Usul Ve Esaslar Hakkında Yönetmelik"e göre yeniden finansman:

 • Kredi faiz oranında değişiklik yapılması,
 • Kredinin vadesinde değişiklik yapılması,
 • Konut finansmanı sözleşmesinde belirtilen faiz türünde değişiklik yapılması,
 • Aynı ev teminat gösterilerek birden fazla konut kredisi alınmışsa bunların tek konut kredisiyle birleştirilmesi,
 • Konut finansmanı kuruluşunda değişiklik yapılması,
 • Konut finansmanı sözleşmesinde belirtilen para biriminde değişiklik yapılması nedeniyle konut finansmanı kuruluşu ve tüketicinin mutabakatı ile yapılacak değişiklikleri kapsar.

Konut finansmanı kredisi taksitleri ödenemezse ne olur?

Kredi borçlusunun taksitini ödememesi durumunda, konut finansmanı kuruluşu 5 iş günü içinde iadeli taahhütlü posta yoluyla borçluya bildirimde bulunmakla yükümlüdür.

Konut finansmanı kuruluşu, geri ödemelerin yapılamaması halinde, kalan borcun tümünün ödenmesini talep etme hakkını saklı tutabilir. Ancak, konut finansmanı kapsamındaki kredilerde, borcun tamamının geri çağırılması ancak birbirini izleyen en az iki taksitin ödenmemesi halinde mümkün olabilir.

Yıllık maliyet oranı ne demektir?

Yıllık Maliyet Oranı, kredinin müşteriye kredi faizi, kamusal yükümlülükler (vergi) ve tüm masraflar dahil toplam maliyetidir. Kredi kullandırım anında ödenmesi gereken Kredi Tahsis Ücreti, Taşınır ve Taşınmaz Rehin Tesis Ücreti, Ekspertiz Ücreti ve Sigorta Masrafları gibi tüm masraflar faiz oranına dahil edilerek yıllık bazdaki maliyet oranı hesaplanır.

Kredi taksitleri nasıl ödenir?

Kredi taksit ödemelerinizi aşağıdaki yollardan kolayca yapabilirsiniz:

 • İnternet Şubesi
 • Odea Uygulaması
 • İletişim Merkezi (444 8 444)
 • Herhangi bir banka hesabından EFT/havale
 • Akbank ATM'leri ve PTT Şubeleri

*Akbank ATM'leri ve PTT Şubelerinden ödeme yapabilmek için TC Kimlik No ve kredi hesabına ait IBAN No bilgileri gereklidir. PTT şubelerinden kredi ödemeleri BSMV dahil 18,26 TL ile Akbank ATM'lerinden kredi ödemeleri 17,50 TL+BSMV olarak ücretlendirilir. Akbank ATM'lerinden "Odeabank Ödemeleri" adımı seçilerek ödeme yapılabilir.

Ev Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Evin bulunduğu semt ve konumu yatırım için uygun mu?

Konutun şehir merkezine yakınlığı, çevredeki merkezlere toplu taşıma araçlarıyla ulaşımı evin değerini belirleyen önemli etkenlerdendir. Buna ek olarak çevredeki mevcut konut ve iş yeri yapılanması, okul, hastane, alışveriş merkezi gibi yerlere kolay erişebilme imkanı olması da konutun değerini artıracak unsurlar arasında yer alır.

Ev depreme dayanıklı mı?

Satın alacağınız konutun güvenilir bir inşaat firması tarafından inşa edilmiş olması, bu konuda içinizi rahatlatacaktır. Zeminin yapısı, binadaki kat sayısı, inşaat kalitesi, binanın yaşı gibi faktörleri değerlendirebilir, ayrıca site, apartman yönetimi veya belediyeden bu konuda bilgi alabilirsiniz.

Tapunun niteliği nedir?

Konut kredisi, arsa tapusu karşılığında kullandırılamamaktadır. Kredili satın almak istediğiniz konutun, "kat mülkiyet" ya da "kat irtifak" tapusu olması gerekir. Tapunun niteliği mesken olmalıdır. İş yeri ipoteğiyle konut finansmanı kapsamında kredi verilememektedir.

İnşaata ilişkin diğer kritik noktalar nelerdir?

Zemin etüdünün yapılmış olması, binanın Deprem Yönetmeliği'ne uygun inşa edilmiş olması gibi temel konulara ek olarak, inşaatta kullanılan malzemelerin kalitesi, binanın ısı ve ses yalıtımının yapılmış olması, evin iç tasarımı, eğer ev site içinde ise peyzaj, incelenmesi gereken unsurlar arasında yer almaktadır.

Evin fiyatı ne seviyede?

Ekspertiz raporunda beyan edilen değer ile satış fiyatının uyumlu olması, çevredeki benzer konut fiyatlarıyla karşılaştırıldığında satış bedelinin makul olması gerekmektedir. Fiyat karşılaştırmasında, metrekare fiyatını baz almak da akıllıca bir seçenek olabilir. Metrekare fiyatlarını karşılaştırırken, brüt/net ayrımına dikkat etmek gereklidir. Ayrıca evin projeye uyumlu olarak inşa edilmiş olması, orijinal mimari tasarımda yer almayan yeni bir eklenti, farklı alan kullanımı gibi uygulamaların yapılmamış olması gerekmektedir.

Evin konumu ihtiyaçlarınızı ne ölçüde karşılıyor?

Evin konumunun, sizin ve aile bireylerinin iş veya okullarına ulaşımını kolaylaştırması iyi olacaktır.

Güvenliğe ekstra önem veriyorsanız;

Evin site içinde yer alması beklentilerinizi büyük oranda karşılayacaktır. Açık ya da kapalı otoparkların bulunması, çocuk oyun alanları ve temel alışveriş ihtiyaçlarının yakın mesafede karşılanabiliyor olması da yeni evinizdeki yaşamınızı olumlu etkileyecektir.

Proje aşamasında olan ya da tamamlanmamış bir konut alıyorsanız;

İnşaat firmasının güvenilir olması kritiktir. Firmanın daha önce tamamladığı projeler var ise incelemek ve önceden firma hakkında kısa da olsa araştırma yapmak, hayatınızın bu önemli kararını alırken içinizi rahatlatacaktır.

Evinizi satmak istediğinizde hızlı bir şekilde alıcı bulunabilir mi?

Evin konumu, iç yerleşimi, oda sayısı, yatırım amacıyla satın alınabilecek bir semtte yer alması, kolay kiralanabilir olması, site içindee olup olmaması, bina yaşı, toplu taşıma araçlarına yakınlığı gibi unsurlar satışın kolay olması üzerinde etkilidir.

Beklenmedik masraflara karşı dikkatli olun!

Satın alacağınız evin geçmiş dönemlere ait elektrik, su, doğal gaz ya da aidat gibi ödenmemiş borçları olmadığından emin olmalısınız. Ayrıca, özellikle belirli bir yaşın üzerindeki binalardaki su, ısıtma ve elektrik tesisatının durumu ve satın alacağınız evde tadilat gereksinimi olup olmaması da, evin fiyatı ile birlikte değerlendirilmelidir.

Kredi başvurusu nasıl yapılır?

Konut Kredisi başvurunuzu hızlı şekilde başlatmak için şubemize telefonla ulaşabilir, nüfus cüzdanınızı faks ya da e-mail ile müşteri temsilcinizle paylaşarak ön değerlendirme sürecini başlatabilirsiniz.

İpotek ve ekspertiz işlemleri, şubelerimizin olmadığı şehirlerde de bankamızca yaptırılabilmektedir. Kredi başvurunuzu tamamlamak, sözleşme öncesi bilgi formunuzu incelemek üzere teslim almak ve sonrasında kredi sözleşmenizi ve ödeme planınızı imzalamak için ise gerekli belgelerle birlikte şubemize gelmeniz gerekir.

 • Kimlik Belgesi (TC kimlik numarası bulunan Nüfus Cüzdanı, Sürücü Belgesi ya da Pasaport)
 • Başvuru sahibi adına, son 3 aya ait bir adet doğal gaz, elektrik, telefon ya da su faturası
 • Gelir Belgesi
 • Satın alınacak konuta ait tapu fotokopisi

Serbest Meslek Sahipleri/Ticaret Erbabı:

 • Son yıla ait vergi levhası, bilanço ve gelir tablosu/işletme hesap özeti
 • Ticaret Sicil Gazetesi/Oda Kayıt Belgesi

Şirket Ortağı Olan Kişiler:

 • Son yıla ait Vergi Levhası, onaylı bilanço ve gelir tabloları/işletme hesap özeti,
 • Ticaret Sicil Gazetesi/Oda Kayıt Belgesi

Ücretli Çalışanlar:

Maaş bordrosu veya maaş yazısı ve şirket imza sirküleri

Emekliler:

Emekli maaşı hesap cüzdanı veya emekli maaşının yatırıldığı banka hesabı bilgisini içeren yazı

Ücretli Çalışanlar:

Maaş bordrosu veya maaş yazısı ve şirket imza sirküleri

Emekliler:

Emekli maaşı hesap cüzdanı veya emekli maaşının yatırıldığı banka hesabı bilgisini içeren yazı

Gayrimenkul Geliri Beyan Edenler:

Gelire konu tapu belgesi ve ilgili kira kontratı

Menkul Geliri Elde Edenler:

Faiz gelirini gösteren hesap cüzdanı.

Ek bilgiler

 • Kredi başvurunuz şubemize ulaştıktan sonra, şubemizce ekspertiz işlemleri başlatılır. Böylece, satın almak istediğiniz konutun değer tespiti yapılır.
 • Bütçenize en uygun ödeme planını deneyimli satış temsilcilerimizle birlikte oluşturursunuz.
 • Kredinizin onaylanmasının ardından, sözleşme bilgilerinizi incelemelisiniz.
 • Tapu işlemlerinin yapılması ve ipotek tesisinin ardından, kredi kullandırımı gerçekleşmektedir.
 • Mevzuat gereği, satın alınacak konutun ekspertiz değerinin en fazla %80'ine kadar Konut Kredisi kullandırılabilir.
 • 18 yaşından büyük, gelirini belgeleyebilen bireylere kullandırılır.
 • Kredi konusu konut ipotek alınmaktadır.
 • 120 aya kadar Konut Kredisi kullanılabilir. 10 yıldan uzun vadeli kredi talepleri de müşteri özelinde değerlendirilmektedir. Ancak 120 ayın üzerindeki vadelerde, taksit tutarı anlamlı oranda düşmemekte ve vade boyunca toplam geri ödeme tutarı yükselmektedir. Bu nedenle müşterilerimize maksimum 120 ay vadeli kredi kullanmalarını öneriyoruz.
 • Satın alınacak konut için müşterilerimizin Konut Sigortası ve kanunen zorunlu olan Zorunlu Deprem Sigortası (DASK) yaptırması gerekir.

Sıkça Sorulan Sorular

Konut kredisi başvurumu nereden yapabilirim?

Kredi taksitimi nasıl ödeyebilirim?

Kredi hesabımın IBAN'ını nereden öğrenebilirim?

Ödeme planıma nereden ulaşabilirim?