Döviz Dönüşümlü Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat Hesabı​

Döviz ve altın cinsinden birikimlerini Türk lirası vadeli mevduat hesabına dönüştürmek isteyen müşterilerimiz için Odeabank sunar: Döviz Dönüşümlü Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat Hesabı!

Kur Korumalı Dönüşümlü TL Vadeli Mevduat Hesabı ile birikimleriniz için %0 stopaj imkanıyla faiz getirisi elde ederken, kurdaki dalgalanmalara karşı koruma imkânı sağlarsınız.

MÜŞTERİ OL

Genel Bilgiler

Döviz Dönüşümlü Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat Hesabı Özellikleri

 • Kur Korumalı Dönüşümlü TL Vadeli Mevduat Hesabı ile birikimlerinizi döviz kurundaki dalgalanmalara karşı korurken vade sonunda faiz getirisi elde edersiniz.
 • Kur Korumalı Dönüşümlü TL Vadeli Mevduat hesabı; dolar, euro ve sterlin cinsinden döviz veya altın cinsinden birikimlerinizin TL'ye dönüştürülerek ilgili döviz kuru veya altın fiyatına endeksli olarak açılabilmektedir.
 • Vade başında döviz veya altın cinsinden birikimleriniz TCMB tarafından saat 10:00, 11:00, 12:00, 13:00, 14:00 ve 15:00’da ilan edilen ve işlemin yapıldığı an itibarıyla geçerli olan döviz kuru veya altın fiyatı üzerinden hesabın dönüşüm kuru/fiyatı olarak Türk lirasına dönüştürülmektedir.
 • Vade sonunda ise, TCMB tarafından saat 11:00’da ilan edilen döviz kuru veya altın fiyatı hesabın vade sonu kuru/fiyatı olacaktır.
 • Kur/Fiyat değişimine göre hesaplanacak kur/fiyat farkı getirisi için vade başındaki “dönüşüm kuru/fiyatı” ve vade sonundaki “vade sonu kuru/fiyatı” geçerli olacaktır:
  • Vade sonu kuru/fiyatı > dönüşüm kuru/fiyatı ve vade sonunda elde edeceğiniz faiz tutarı > kurdaki/fiyattaki değişim farkı tutarı ise, sadece faiz getirisi elde edersiniz.
  • Vade sonu kuru/fiyatı > dönüşüm kuru/fiyatı ve vade sonunda elde edeceğiniz faiz tutarı < kurdaki/fiyattaki değişim farkı tutarı ise, faiz getirisi + kur/fiyat farkı getirisi elde edersiniz.
  • Vade sonu kuru/fiyatı < dönüşüm kuru/fiyatı ise sadece faiz getirisi elde edersiniz.
 • Vade sonunda, aynı gün içinde talep edersenniz hesabınızın yenilenmesi mümkün olacak, vade tarihinden sonraki bir günde hesabınızın yenilenebilmesi mümkün olmayacaktır.
 • TCMB tarafından aynı gün saat 11:00’da açıklanan döviz kuru veya altın fiyatı hesabınızın yenileme kuru/fiyatı olacaktır. Bu durumda yukarıda yer alan aynı hesaplama yöntemleri, yenileme kuru/fiyatı ile yenilenen hesabın bir sonraki vade gününde saat 11:00’da açıklanacak vade sonu kuru/fiyatı arasında geçerli olacaktır.
 • Hesabınızı ilk açılışta dönüşümü yapılan döviz veya altın miktarı kadar yenileyebilirsiniz. Bu durumda, yenilemenin olduğu gün sadece faiz getirisi elde edilmesi durumunda faiz tutarı yenilenen hesabın bakiyesine eklenemeyecektir.
 • Kur Korumalı Dönüşümlü TL Vadeli Mevduat hesabınızın vade süresi 3, 6 ve 12 aydır. Vade sonu tatil gününe denk gelirse vade sonu en yakın iş günü olarak belirlenecektir.
 • Ürüne özel belirtilen tüm vadelerde uygulanacak stopaj oranı sıfır (0) olacaktır.
 • Hesap açma alt limiti 1.000 TL’dir.
 • Vade süresi içinde kısmi çekim veya para yatırma YAPILAMAZ.
 • Hesabınızın vadesinden önce kapatılması halinde faiz veya kur farkı desteğinden yararlanılamayacak, ayrıca hesabın kapatıldığı tarihte saat 11:00’da açıklanan döviz alış kurunun/altın fiyatının hesabın açıldığı/yenilendiği tarihte geçerli olan döviz alış kurundan/altın fiyatından düşük olması durumunda hesap bakiyeniz döviz kurundaki/altın fiyatındaki değişim oranına denk gelen tutar kadar azalacaktır.
 • Kur Korumalı Dönüşümlü TL Vadeli Mevduat hesabından, sadece yurt içi yerleşik müşterilerimiz yararlanabilir.
 • Kur Korumalı Dönüşümlü TL Vadeli Mevduat hesabınızı tüm şubelerimizden ve mobil uygulama/İnternet Bankacılığı kanallarımızdan açabilirsiniz.

Kur Korumalı Dönüşümlü TL Hesabı Nasıl Açılır?

Odeabank müşterisiyseniz Kur Korumalı Dönüşümlü TL Vadeli Mevduat Hesabınızı şubenizden açabilirsiniz. Odeabank müşterisi değilseniz Görüntülü Görüşme ile anında müşterimiz olabilirsiniz.

Dövizden Dönüşümlü Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat Hesabı Faiz Oranları

Vade Faiz Oranı
3 Ay %38,50
6 Ay %38,50
12 Ay %38,50

Döviz Dönüşümlü Kur Korumalı Mevduat Hesabı Örnek Hesaplamalar

Örnek Anapara (TL) Vade (Gün) Faiz Oranı Vade Başı Kuru Vade Sonu Kuru Kur Değişim Vade Tarihinde Faiz Getirisi Vade Tarihinde Hesaplanan Kur Farkı Vade Sonunda Gerçekleşen Durum Vade Sonu Toplam Bakiye
1 100.000 92 30,00% 10,00 9,00 10% 6.301,37  0,00 Vade sonu kur, vade başı kurdan daha küçük olduğu için kur farkı ödemesi yapılmaz, sadece faiz
getirisi elde edilir.
106.301,37
2 100.000 92 30,00% 10,00 11,00 10% 6.301,37  10.000,00 Faiz getirisi kur farkı getirisinden daha küçük olduğu için hem faiz hem de kur farkı-faiz getirisi kadar kur farkı getirisi elde edilir. 110.000,00
3 100.000 92 30,00% 10,00 10,25 2.50% 6.301,37  2.500,00​  Faiz getirisi kur farkı getirisinden daha büyük olduğu için sadece faiz getirisi elde edilir. 106.301,37