Podcast

Podcastlerin Yükselişi​

Gündelik hayatın yoğun akışı içinde keyifli vakit geçirmek için birçok insan fırsat buldukça dijital içeriklerle ilgileniyor. İnternet üzerinden ve mobil aplikasyonlardan müzik dinleyen, film izleyen veya kitap okuyan kişiler, son yıllarda büyük bir ilgi gören podcast içeriklerini de takip ediyorlar. Toplu taşımada, yürüyüşte, sporda ya da farklı boş vakitlerde dinlenen ve birçok farklı profilden internet kullanıcısına hitap etmeyi başaran podcast hakkında yoğun bir merak da söz konusu.Podcast’in Türkiye’de yaklaşık yirmi yıllık bir geçmişi bulunuyor ancak popülaritesi özellikle pandemi sürecinde herkesi etkisi altına alan dijitalleşme rüzgarında artmış durumda. Durum böyle olunca podcast’lerin hangi platformlardan nasıl yayınlandığı, dinlenebilecek en iyi podcast önerileri gibi konular da ilgi çekiyor. İçeriğin devamında bu soruların yanıtlarını ve çok daha fazlasını bulabilirsiniz.

Podcast Nedir? Nasıl Dinlenir?

Podcast ne demek?” sorusuna temel olarak “sesli blog” cevabı veriliyor. Podcast yayınları; haber, analiz, röportaj, anı, mizah, spor, kültür, sanat gibi pek çok başlık altında içerikler sunuyor. Dolayısıyla medyanın da benimsediği bir tür olarak ön plana çıkıyor.

Podcast dinlemek günümüzde çok kolay olduğu için bir hayli popüler durumda. Bilgisayarda ya da telefonlarda birbirinden farklı onlarca uygulama üzerinden podcast dinlenebiliyor. En yaygın platformlar arasında Spotify Podcast, Google Podcast, iTunes Podcast ve SoundCloud gibi uygulamalar öne çıkıyor. Ayrıca bütün bu platformlar, mobil uygulamalarında zengin özelliklere sahip oldukları için kullanıcılara çeşitli kolaylıklar sunuyor. Örneğin sevdiğiniz podcast programlarını indirip istediğiniz yerde internete ihtiyaç duymadan dinleyebilir ya da programların akış hızını belirleyebilirsiniz.

Popüler Podcast Yayınları

Podcast dinlemek, özellikle son yıllarda popüler bir alışkanlık haline geldi. Gün içinde habere, bilgiye ulaşmak isteyen ya da eğlenceye ihtiyaç duyan insanlar podcast dinlemeyi tercih ediyorlar. Örneğin, toplu taşıma araçlarındaki vaktini değerlendirmek isteyen bir kişi takip ettiği konuları podcast üzerinden takip edebiliyor.

Gazeteciliğin yeni medyayla beraber form değiştirmesi, gazetecilerin popüler podcast yayınları ile kendini gösteriyor. Ayrıca sosyal bilimlere ilgi duyan insanlar için başlangıç niteliği taşıyacak çokça program bulunuyor. Bu konularda insanlara yardımcı olabilecek psikoloji, sosyoloji, ekonomi ve felsefe temalı yayınlar bir hayli revaçta. Eğlence ve sanat konulu podcast yayınları da popüler olan bir başka kategori. Bu programlar, günün stresini atmak ile birlikte genel kültür gelişimi açısından son derece faydalı olabiliyor. Podcast önerileri arıyorsanız işte birkaç tavsiye:

Nereden Başlasam?: Deneyimli gazeteci Mirgün Cabas ve sosyolog Can Kozanoğlu’nun hazırladığı bilgi dolu bu programda her hafta farklı bir alandan konuk yer alıyor. Programın konusuna dair okuma önerilerinin de paylaşıldığı “Nereden Başlasam?” genel kültürünüzü desteklemek için ideal.

Nasıl Olunur?: Gazeteci Nilay Örnek’in her hafta işinde ustalaşmış bir ismi konuk olarak ağırladığı sohbet programında konuklar medya, sanat ya da edebiyat alanındaki yolculuklarını anlatıyorlar. Örnek ise eğlenceli soruları ile programı renklendiriyor. Bu podcast, özellikle gençlere ilham vermek için faydalı bir rehber niteliği taşıyor.

Zihnimin Kıvrımları: Teknoloji yazarı, gazeteci ve konuşmacı M. Serdar Kuzuloğlu tarafından monolog halinde hazırlanan podcast yayını, felsefe ve düşünce ağırlıklı bir içeriğe sahip. Yayın, çeşitli konular ve değer yargıları üzerinden beyin fırtınası yapmanıza yardımcı oluyor.

Sanatın İncelikleri Hakkında Bir Podcast: Mercado “Taze İlham Sohbetleri”

2015 yılında hayata geçirdiğimiz sanat platformumuz O’Art ile sanatın bütün disiplinlerini herkes için ulaşılabilir kılmayı hedefliyor ve böylece insan ve kültür odaklı bir iletişim modeli benimsiyor. O’Art sponsorluğunda hazırlanan ve sanat içerikli yayınlar üreten Mercado podcast’leri de bunun bir parçası olarak öne çıkıyor. Sanat ve tasarım hakkında içerikler sunan Mercado “Taze İlham Sohbetleri” programını dinleyerek keyifli vakit geçirebilir, sanatın ilham dolu dünyasında kendinize bir yer edinebilirsiniz.​​