Odeabank 1 Milyar TL’lik Sermaye Artırımını Başarıyla Tamamladı

Odeabank 1 Milyar TL’lik Sermaye Artırımını Başarıyla Tamamladı​

Odeabank 1 Milyar TL’lik Sermaye Artırımını Başarıyla Tamamladı

Türkiye'nin genç ve yenilikçi bankası Odeabank, BDDK ve diğer düzenleyici kurumların resmi onaylarının ardından 1 milyar TL’lik sermaye artırımını başarıyla gerçekleştirdi.

Odeabank’ın ana hissedarı Lübnan merkezli Bank Audi’nin yanı sıra Uluslararası Finans Kurumu (IFC), IFC Finans Kurumları Büyüme Fonu (IFC FIG Fonu) ve Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’nın (EBRD) da iştirak ettiği sermaye artırımı süreci 27 Haziran’da başlamıştı.

Uluslararası yatırımcıların Türkiye ekonomisinin istikrarına duydukları güvenin teyidi niteliğindeki 1 milyar TL’lik sermaye artırımının tamamlanmasının ardından Bank Audi, sahibi olduğu %75’in üzerinde payla Odeabank’ın ana hissedarı konumunu sürdürüyor.

Sermaye artırımının sağlayacağı ek finansal imkanlar Odeabank’ın, Türkiye'deki reel sektöre sağladığı finansmanı genişletmesine, büyük ölçekli altyapı projelerini fonlamasına ve küçük ve orta ölçekli işletmelerin (KOBİ) ihtiyaç duydukları finansmana daha kolay ulaşmalarını sağlamasına katkıda bulunacak. Odeabank ayrıca, bu sermaye girişi ile şube ağını, dijital bankacılık kanallarını ve teknolojisini güçlendirmeyi hedefliyor.