Odeabank, İzmir İş İnsanları İle Dış Ticareti Konuştu

Odeabank, İzmir İş İnsanları İle Dış Ticareti Konuştu​

Odeabank, İzmir İş İnsanları İle Dış Ticareti Konuştu

Odeabank, İzmir İş İnsanları İle Dış Ticareti Konuştu

Odeabank, pandemi nedeniyle ihracatçılarla online ortamda gerçekleştirdiği Dış Ticaret Buluşmaları’na bu yıl da tüm hızıyla devam ediyor. Odeabank, Dış Ticaret Buluşmaları’nın 38’inci toplantısında İzmirli iş adamlarıyla bir araya geldi. Buluşmada İzmir’de faaliyet gösteren firmaların yöneticileri ile COVID-19 salgınının dünyada ve Türkiye’de makroekonomik gelişmelere etkileri ve 2021 beklentileri konuşuldu.

TÜRKİYE’NİN genç ve dinamik bankası Odeabank, İzmir Dış Ticaret Buluşmaları’nın 38’incisini İzmirli iş insanları ile gerçekleştirdi. 60’a yakın şirket yöneticisinin katıldığı toplantıda, 2021 yılına dair küresel ekonomik beklentiler ve dış ticaret gelişmeleri konuşuldu. Toplantıda ayrıca COVID-19 salgınına karşı ülkelerin aşılama programında ulaştıkları seviyeler ve aşılama sonucunda oluşacak toplumsal bağışıklığın küresel ekonomiye etkisi de tartışıldı.

Zafer Seyar: “Dış ticaret firmalarına destek olmaya devam ediyoruz”

Odeabank Nakit Yönetimi ve Dış Ticaret Direktörü Ahmet Zafer Seyar, Türkiye ve dünyanın içinde bulunduğu bu zor dönemde sanayici ve ihracatçılara destek olmak için Dış Ticaret Buluşmaları’na devam edeceklerini söyledi. Seyar, her hafta başka bir ilde faaliyet gösteren dış ticaret firmalarıyla yapılan Dış Ticaret Buluşmaları sayısını 100’e tamamlamayı hedeflediklerini bildirdi. Odeabank olarak İzmirli iş insanları ile Dış Ticaret Buluşması’nda bir araya gelmekten mutluluk duyduklarını belirten Seyar, şöyle devam etti: “Salgına rağmen, dış ticareti 2021’de atılım yapacağımız önemli bir alan olarak görüyoruz. 2020’de başlayan ve kısa sürede ülkemizi ve tüm dünyayı etkileyen COVID-19 salgınının ekonomiye etkisini asgari seviyede tutmak amacıyla sanayicilere önemli kolaylıklar sağladık. Bu yıl da sağlamaya devam edeceğiz. Odeabank olarak, Nisan 2020 tarihinden bugüne kadar, dış ticaret ve ihracatı odağımıza koyarak, nakdi ve gayri nakdi olmak üzere müşterilerimize toplamda yaklaşık 11,7 milyar TL’lik kredi kullandırdık. Dış ticaret işlemlerinde toplam ithalat ve ihracat hacmimizi 2021 yılında 3 milyar dolar seviyesine taşımayı hedefliyoruz.

Altınsaç: “2021 küresel ekonomide büyüme bekkliyoruz”

Ekonomist Gizem Öztok Altınsaç, toplantıda 2021 yılına yönelik Türkiye ve küresel ekonomiye dair öngörülerini paylaştı. Altınsaç, dünyada ve Türkiye’de makroekonomik gelişmelere ilişkin değerlendirmesinde şunları söyledi: “2021 yılı, dünyanın COVID-19 salgınına karşı aşılama ile toplu bağışıklığın sağlanmasının önem kazandığı bir yıl olacak. Aşılama programında kaydedilen gelişmeler piyasalara yön veriyor. 2021’de birçok ülke aşı programını uygulamaya başladı. İsrail birinci doz aşılamada neredeyse yüzde 50 oranına ulaşmış durumda. Türkiye de aşılamada gelişmekte olan ülkelere, emsallerine göre iyi gidiyor. 2021 yılının sonuna kadar dünya nüfusunun yüzde 50’sinin aşılanacağını tahmin ediliyor. Türkiye’de de bu yıl sonu ve 2022 birinci çeyreğinde nüfusun büyük çoğunluğunun aşılanacağını düşünüyoruz. Aşılama ile ilgili gelişmelere paralel olarak gelişmiş ülkelerin piyasalara destekleri devam ediyor. Bu da gelişmekte olan ülkelerin ekonomisine olumlu yansıyor. ABD, Japonya ve Avrupa Birliği uyguladıkları maliye ve para politikaları ile 2021’de de ekonomiyi desteklemeyi sürdürecek. Bu yıl yüzde 8 ile en çok büyüyecek olan ülke Çin olacak. Çin’in ardından 2021’de en hızlı büyüyen ekonomi, bu yıl Başkan Biden’in açıkladığı mali genişlemenin onaylanması durumunda yüzde 6 büyümesi beklenen ABD olacak. 2021 yılında Türkiye’nin yüzde 4, Avrupa Birliği’nin de 3,5-4 gibi büyümesi bekleniyor. Geçen yılın sonlarında ekonomi yönetiminde atılan olumlu adımların devam edeceği varsayımı ile ekonomide pozitif gelişmelerin devam edeceğini düşünüyoruz. Türkiye’nin bu dönemde dikkat etmesi ve üzerinde çalışması gereken en önemli konu ise, cari açık ve enflasyondaki yukarı yönlü gidişat olarak gözüküyor.