Odeabank, Konyalı İş İnsanları İle Dış Ticareti Konuştu

Odeabank, Konyalı İş İnsanları İle Dış Ticareti Konuştu​

Odeabank, Konyalı İş İnsanları İle Dış Ticareti Konuştu

Odeabank, COVID-19 pandemisinin başladığı günden bu yana dijital platform üzerinden düzenlediği Dış Ticaret Buluşmaları’nın 37’inci toplantısında Konyalı iş insanları ile bir araya geldi. Dijital ortamda gerçekleşen buluşmada, COVID-19 salgınının dünyada ve Türkiye’de makroekonomik gelişmelere etkileriyle birlikte, tarım sektörü ve 2021 beklentileri tartışıldı.

TÜRKİYE’NİN genç ve dinamik bankası Odeabank, Dış Ticaret Buluşmaları serisinin 37’inci ve 2021 yılının üçüncü toplantısını Konyalı iş insanları ile gerçekleştirdi. 55’in üzerinde şirket yöneticisinin katıldığı video konferansta, 2021 yılına dair küresel ekonomik beklentiler, tarım, gıda ve dış ticaret alanında yaşanacak gelişmeler konuşuldu. Dijital buluşmada ayrıca COVID-19 salgınına karşı ülkelerin aşılama programında ulaştıkları seviyeler ve aşılama sonucunda oluşacak toplumsal bağışıklığın küresel ekonomiye etkisi de tartışıldı.

Ahmet Zafer Seyar: “Ülkemizin ihracat seferberliğine katkıda bulunuyoruz”

Odeabank Nakit Yönetimi ve Dış Ticaret Direktörü Ahmet Zafer Seyar, Türkiye ve dünyanın içinde bulunduğu bu zor dönemde sanayici ve ihracatçılara destek olmak için çalışmaya devam edeceklerini söyledi. Son yıllarda ihracatta hızlı bir ivme yakalayan ve dünyanın 170 ülkesine ihracat yapan Konyalı iş insanları ile bir araya gelmekten mutluluk duyduklarını belirten Seyar, şöyle devam etti: “Salgına rağmen, dış ticareti 2021’de atılım yapacağımız önemli bir alan olarak görüyoruz. 2020’de başlayan ve kısa sürede hem ülkemizi hem dünyayı etkileyen COVID-19 salgınının ekonomiye etkisini asgari seviyede tutmak amacıyla sanayicilere önemli kolaylıklar sağladık. Bu yıl da sağlamaya devam edeceğiz. Odeabank olarak dış ticaret ve ihracatı odağımıza koyarak, nakdi ve gayri nakdi olmak üzere müşterilerimize bugüne kadar toplamda yaklaşık 11,7 milyar TL’lik kredi kullandırdık. Odeabank olarak Türkiye’de reel sektörü daha güçlü bir şekilde desteklemeye yönelik yeni finansman olanakları üretmeye devam edeceğiz. Dış ticaret işlemlerinde toplam ithalat ve ihracat hacmimizi 2021 yılında 3 milyar dolar seviyesine taşımayı hedefliyoruz. Özellikle ülkemizin ihracat seferberliğine yakın zamanda açıklayacağımız yeni projelerle katkı sağlamaya devam edeceğiz.”

Gizem Öztok Altınsaç: “ 2021’de dünya ekonomisi toparlanmaya devam edecek ”

Video konferansta konuşan Ekonomist Gizem Öztok Altınsaç, 2021 yılına yönelik Türkiye ve küresel ekonomiye dair öngörülerini paylaştı. Altınsaç, dünyada ve Türkiye’de makroekonomik gelişmelere ilişkin değerlendirmesinde şunları söyledi: 2021 yılı, dünyanın COVID-19 salgınına karşı aşılama ile toplu bağışıklığın sağlanmasının önem kazandığı bir yıl olacak. Küresel piyasalar 2021’de de COVID-19 ile mücadelede önemli bir faktör olan aşılamaya odaklanmış durumdalar. 2021’de birçok ülke aşı programını uygulamaya başladı. Bu gelişmenin de dünya ekonomisine ve ticaretine 2021’in üçüncü çeyreğinde olumlu yansımasını bekliyoruz. Bu arada ABD, Japonya ve Avrupa Birliği uyguladıkları maliye ve para politikaları ile 2021’de de ekonomiyi desteklemeyi sürdürecek. ABD’de Biden yönetimi ekonomiyi desteklemek amacıyla 2 trilyon dolarlık bir paket açıkladı. Açıklanan bu desteğin neticesi olarak ABD ekonomisine ivme kazandıracağı ve büyüme olarak yansıyacağı tahmin ediliyor. Bunun da dünya ticaretine olumlu yansıması bekleniyor. 2021’de Çin’in yüzde 9, ABD’nin yüzde 6-7 büyüme kaydetmesi bekleniyor. Avrupa Birliği’nin ise büyüme tarafında diğer ülkelerin biraz gerisinde kalacağı ve 3,5-4 gibi bir büyüme kaydedeceği tahmin ediliyor. Küresel gelişmelere paralel olarak enflasyon artışı nedeniyle zorlu geçmesi beklenen birinci çeyrekten sonra, Türkiye ekonomisinin de temmuz ayından sonra güçlü bir büyüme patikasına gireceğini düşünüyoruz. 2021 yılında ise, geçen yılın sonlarında ekonomi yönetiminde atılan olumlu adımların devam edeceği varsayımı ile yüzde 4’lük bir büyümeyi yakalayacağımızı düşünüyoruz. Türkiye’nin bu dönemde dikkat etmesi ve üzerinde çalışması gereken en önemli konu ise, enflasyondaki gidişat olarak gözüküyor.” ​