Mikro İşletmelere ve Yenilenebilir Enerjiye Destek

Mikro İşletmelere ve Yenilenebilir Enerjiye Destek​

Mikro İşletmelere ve Yenilenebilir Enerjiye Destek

Odeabank, Güney Doğu Avrupa ülkelerinin kalkınması için Avrupa Komisyonu’nun finansal desteği ile kurulan EFSE ve GGF fonlarından sağladığı sırasıyla 20 milyon avro ve 11 milyon dolar tutarında krediyle, Türkiye’deki “mikro ve küçük ölçekli işletmeleri” ve “yenilenebilir enerji projelerini” destekleyecek.

Lübnan merkezli Bank Audi’nin Türkiye’deki iştiraki ve Türk bankacılık sektörünün genç oyuncularından Odeabank , Türkiye’deki mikro ve küçük ölçekli işletmelerle (MSE’ler) yenilenebilir enerji kaynaklarından elektrik üretimine yönelik projeleri desteklemek amacıyla, Güneydoğu Avrupa için Avrupa Fonu (EFSE) ile 20 milyon avro, Güney Doğu Avrupa Yeşil Enerji Fonu (GGF) ile de 11 milyon dolarlık kredi anlaşması imzaladı.

Müşteriye özel bankacılık yaklaşımı kapsamında MSE'leri ana faaliyet alanlarından biri olarak gören Odeabank, EFSE ile imzaladığı anlaşmayla sağladığı 20 milyon avro krediyi, Türkiye'deki mikro ve küçük işletmelere kullandıracak.

“Odeabank; EFSE’nin nihai hedef grubu olan mikro ve küçük ölçekli işletmelere yönelik bağlılığıyla, Türkiye'deki bu tür işletmelerin finansman ihtiyaçlarını karşılamamıza ve onlara daha iyi hizmet vermemize yardımcı olacak” diyor EFSE İcra Kurulu Başkanı Monika Beck ve ekliyor: “Odeabank'ı EFSE'nin Türkiye'de işbirliği yaptığı bankalardan biri olarak aramıza almaktan dolayı çok mutluyuz.”

Odeabank, Türkiye’deki mikro ölçekli işletmelerle KOBİ’lere, 14 şehire yayılmış toplam 54 şubesinin yanı sıra postaneler, internet bankacılığı ve mobil bankacılık gibi alternatif kanallarla özel hizmetler sağlıyor.

“EFSE ile imzaladığımız 20 milyon avroluk kredi anlaşmasıyla Türkiye’deki mikro ve küçük ölçekli işletmelere verdiğimiz desteği artırmayı ve çeşitlendirmeyi amaçlıyoruz. Mikro ve küçük işletmelerin Türkiye'deki girişimcilik kültürünün gelişmesi açısından çok önemli olduğuna ve özellikle kadın istihdamına ciddi katkı sağladığına inanıyoruz” diyor Odeabank Finansal Kurumlar ve Yatırım Bankacılığı'ndan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Alpaslan Yurdagül ve sözlerine şöyle devam ediyor: “Odeabank olarak, bu tür işletmelerimiz için de yurtdışından Türkiye'ye fon akışı sağladığımız için çok mutluyuz.”

Yenilenebilir Enerjiye de 11 Milyon ABD doları tutarında Destek

Odeabank, GGF’den sağladığı 11 milyon dolarlık fonu da Türkiye’deki yenilenebilir enerji projelerine finansal destek vermek için kullanacak. Söz konusu kaynakla başta rüzgar, jeotermal ve güneş enerjisi olmak üzere yenilenebilir kaynaklardan elektrik üretimine yönelik projeleri finanse etmeyi planlayan Odeabank böylece, Türkiye’deki enerji tasarrufu çalışmalarına ve karbon emisyonunun düşürülmesine yönelik faaliyetlere de katkıda bulunmuş olacak. Öyle ki GGF ile varılan anlaşma kapsamında Türkiye’deki yenilenebilir enerji projelerine sağlanacak toplam 11 milyon dolarlık finansmanla, 12.100 MWh'ye varan enerji tasarrufu ve karbondioksit (CO2) emisyonlarında 2.640 metrik tonluk düşüş sağlanması hedefleniyor.

“Enerji üretimini ve tüketimini optimize etmek bakımından vaat ettiği potansiyel nedeniyle Türkiye, enerji verimini artırmaya yönelik önlemlerin ve yenilenebilir enerji projelerinin önemli sonuçlar elde ettiği ülkelerden biri. Odeabank’ın yenilenebilir enerji kredilerindeki ve proje finansmanındaki deneyimi, Türkiye’deki pek çok girişimcinin rekabet gücünü arttırırken enerji tasarrufu sağlamak ve doğal kaynakları korumak için finansman bulma şansını da arttırıyor” diyor GGF Güney Avrupa Fonu Başkanı Christopher Knowles.

Türkiye’de faaliyete başladığı 2012 yılından bu yana, yenilenebilir enerji projelerine sağladığı finansmanla, bu alanda bankacılık sektörünün dikkat çeken oyuncularından biri haline gelmeyi başaran Odeabank, bu tür projelere sürdürülebilir kredi sağlamak için çalışmalarına devam ediyor.

“GGF ile imzaladığımız 11 milyon dolarlık anlaşma ve kurduğumuz işbirliği, Odeabank olarak yenilenebilir enerji projelerine yönelik desteğimizi arttırmıştır” diyor Odeabank Finansal Kurumlar ve Yatırım Bankacılığı'ndan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Alpaslan Yurdagül ve ekliyor: “Yenilenebilir enerji kaynaklarının Türkiye'nin toplam enerji üretimi içindeki payının artmasını, yeni finansman kaynakları yaratarak desteklemekten ve Türkiye ekonomisinin sürdürülebilir bir şekilde büyümesine destek olmaktan mutluluk duyuyoruz."

GGF ile yürütülecek işbirliği kapsamında Odeabank personeli, GGF tarafından geliştirilen bir internet hizmeti olan eSave ile takip ve raporlama eğitimi alacak. Bu eğitim sayesinde finansmanı yapılan projelerin enerji verimliliğine ve karbon emisyonuna katkısı ölçülebilecek. GGF’nin asgari uygunluk ölçütü, finanse edilecek projelerin, karbon emisyonlarında ve enerji tüketiminde %20'lik bir azalma sağlamasını gerektiriyor.​