Odeabank, 2019 Yılını Büyüme ile Tamamladı

Odeabank, 2019 Yılını Büyüme ile Tamamladı​

Odeabank, 2019 Yılını Büyüme ile Tamamladı

Odeabank, 2019 yılında net karını bir önceki yıla göre 4 kat artırarak 71 milyon TL'ye yükseltti. Aktifleri 2019 Aralık sonu itibariyle 32.7 milyar TL, toplam net kredileri 17.1 milyar TL, toplam mevduat büyüklüğü ise 22.1 milyar TL seviyesinde gerçekleşen Odeabank'ta mevduatın krediye dönüşüm oranı yüzde 77 oldu.

Türkiye’nin genç ve dinamik bankası Odeabank, 2019 yılını 71 milyon TL kar ile tamamladı. 2019 yılını büyüme ile kapatan Odeabank, güçlü öz kaynak yapısı ve sağlam bilançosu ile ekonomiye katkı sağlamaya devam etti.

Odeabank’ın 2019 yılında toplam aktifleri 2018 yılsonuna kıyasla yüzde 4 artarak 32.7 milyar TL’ye yükselirken, nakdi kredileri 17.1 milyar TL’ye, gayri nakdi kredileri 3.8 milyar TL ye ulaşmıştı. Müşteri mevduatı ise yüzde 8’lik artışla 22 milyar TL’ye yükseldi. Odeabank’ın 2019 yılı sonu toplam sermaye yeterlilik oranı yüzde 21.7, ana sermaye yeterlilik oranı ise yüzde 14.1 olarak gerçekleşti.

2018 yılında başlattığı yeniden yapılandırma sürecini 2019

Öncü: “2019 Odeabank için hedeflerin gerçekleştiği bir yıl oldu”

Bankanın 2019 yılı finansal sonuçlarını değerlendiren Odeabank Genel Müdürü Mert Öncü, "2019 yapısal ve finansal hedeflerimizin tamamını gerçekleştirdiğimiz, performans göstergelerimiz açısından başarılı bir yıl oldu. 2019 yılını sektörümüz ve bankamız açısından beklentilerin üzerinde pozitif bir tablo ile tamamladık" ifadelerini kullandı.

Mert Öncü, değerlendirmesinde şunları söyledi: “Yıl genelinde dünyada ve Türkiye’de yaşanan küresel gelişmelere rağmen müşteri odaklı çalışma stratejisini başarıyla uygulamaya, verimliliğe ve risk yönetimine her zamankinden daha fazla önem vererek ülkemizin öncelikleri doğrultusunda faaliyet göstermeye devam ettik. Bu süreç içerisinde odağımız öncelikle müşteri memnuniyetini arttırarak devam ettirmek, aynı zamanda aktif kalitemizi korumak oldu. Bu dönemde özellikle dış ticaretin finansmanı, varlık yönetimi ve yatırım ürünlerinde önemli büyüme ve müşteri memnuniyeti yakaladık. Yeni iş stratejileriyle uyumlu olarak ihracata ve üretime dönük yüksek katma değerli sektörlere ve firmalara, geniş ürün yelpazesi ile hizmet vermeye odaklanan Odeabank 2020 yılını da yüksek likidite ve güçlü sermaye yapısıyla güvenle karşılamaktadır. Global finansal dünyadaki gelişmeleri de yakından takip ederek risklerimizi yönetmeye, temkinli ve sürdürülebilir büyüme odaklı stratejimize devam edeceğiz. Hem ticari hem bireysel bankacılıkta müşterilerimizin ihtiyaçlarına yönelik çözümler geliştirmek ve onların hayatını kolaylaştırmak için dijital yatırımlarımızı artıracağız.

Mert Öncü: “2020 yılının sektör açısından olumlu geçmesini bekliyoruz”

Odeabank Genel Müdürü Mert Öncü, Türk bankacılık sektöründeki gelişmelere de değindi: “Alınan makroekonomik tedbirler çerçevesinde 2019’un ikinci yarısından itibaren enflasyonun gerilemesi, bunu takiben TCMB’nin yılın tamamında 12 puan faiz indirimine gitmesi ile faizlerde önemli ölçüde düşüşler yaşandı. Bu durum kredilerde de son çeyrek itibari ile yeniden hızlanmaya yol açtı. 2020 yılında finansal koşullardaki iyileşme ve iç talepteki toparlanma ile; gerek artan hacimler ve işlem adetleri, gerekse aktif kalitesindeki iyileşmeler sonucu karşılıklarının yeterli seviyede olmasının etkisi ile sektörün gelir/gider dengesinde daha olumlu bir sene geçirmesini bekliyoruz.”​​