Odeabank 3.çeyrek itibariyle sektörün üzerinde büyüdü!

Odeabank 3.çeyrek itibariyle sektörün üzerinde büyüdü!​

Odeabank 3.çeyrek itibariyle sektörün üzerinde büyüdü!

Odeabank 3.çeyrek itibariyle, geçtiğimiz yılın son dönemine göre aktiflerini %28, mevduatlarını %24, kredilerini ise %21 artırarak sektörün üzerinde büyüdü…

Lübnan merkezli Bank Audi’nin Türkiye’deki iştiraki ve Türk bankacılık sektörünün genç oyuncularından Odeabank, yılın
3. çeyreği itibariyle, geçtiğimiz yılın son dönemine göre, aktiflerini %28 artırarak 32.8 milyar TL’ye yükseltti. Aynı dönemde mevduatlarını %24 artırarak 26.2 milyar liraya çıkartan Odeabank, bu dönemde kullandırdığı kredilerde de yüzde 21’lik artış kaydederek toplamda 21,9 milyar liralık kredi hacmine ulaştı. Sektörün üzerinde bir büyüme performansı ortaya koyan Odeabank, iç ve dış piyasalardaki belirsizliğe karşın Türkiye ekonomisinin büyümesine katkı sağlamayı sürdürdü ve yılın ilk dokuz aylık dönemini 36,7 milyon TL net kâr ile tamamladı.

Türk bankacılık sektöründe 15 yıl aradan sonra sıfırdan lisans alan ilk banka olan ve 2012 yılı itibariyle faaliyete geçen Odeabank, döviz kurunda yaşanan dalgalanmalara ve ABD Merkez Bankası’nın (FED) faiz artıracağına yönelik beklentiler nedeniyle küresel piyasalarda devam eden belirsizliğe karşın, yılın ilk dokuz aylık döneminde, mevduat ve kredilerde sektörün üzerinde bir büyüme performansı ortaya koyarak, Türkiye ekonomisine katkı sağlamayı sürdürdü. Odeabank sıfırdan kurulan bir banka olarak, süregelen yüksek yatırım harcamalarına rağmen üçüncü yılın üçüncü çeyreğini 36,7 milyon TL net kâr ile tamamladı.

Lübnan merkezli Bank Audi’nin Türkiye’deki iştiraki ve Türk bankacılık sektörünün genç oyuncularından Odeabank, yılın 3. çeyreği itibariyle geçtiğimiz yılın son dönemine göre aktiflerini %28 artırarak 32.8 milyar liraya yükseltti. Aynı dönemde mevduatlarını %24 artırarak 26.2 milyar liraya çıkartan Odeabank, bu dönemde kullandırdığı kredilerde de yüzde 21’lik artış kaydetti ve 21.9 milyar liralık kredi hacmine ulaştı.

Banka’nın yılın ilk dokuz ayındaki finansal sonuçlarını değerlendiren Odeabank Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdürü Hüseyin Özkaya, “Hem yurtiçindeki hem de yurtdışındaki ekonomik belirsizliklere rağmen ana performans göstergelerimizde elde ettiğimiz büyüme bizi mutlu ediyor. Özellikle mevduat ve kredilerde sektörün üzerinde bir büyüme performansı ortaya koymamız, ekonomimize sağladığımız katkıyı göstermesi bakımından dikkat çekici. Bu yılın kalan döneminde de müşterilerimize desteğimizi artırmayı ve bir yandan da performans göstergelerimizi daha da iyileştirmeyi hedefliyoruz” dedi.

‘SEKTÖRÜN ÜZERİNDE KÂRLI BÜYÜDÜK’

Türkiye ekonomisindeki büyümenin görece güçlü kalsa da bankacılık sektöründeki büyümenin daha yavaş kaldığına dikkat çeken Özkaya, “Yılın üçüncü çeyreğinde Türk bankacılık sektöründe toplam krediler 2015 ikinci çeyreğine göre %5,2 artışla 1,44 trilyon TL’ye, mevduatlar ise %7,6 artışla 1,26 trilyon TL’ye yükseldi. Zorlu finansal koşullarda müşterilerimize daha fazla destek olabilmek için bu dönemde Odeabank olarak sektörün üzerinde büyürken, kazanımlarımızı korumak ve kârlılık göstergelerimizi iyileştirmek amacıyla etkin risk yönetimi ilkemizi de koruduk” dedi ve sözlerine şöyle devam etti: “Bununla birlikte üç yıl önce Türkiye’de 15 yıl aradan sonra sıfırdan kurulan ilk banka olarak rekabetçi avantajlarımızı iyi kullanarak özel bankalar arasında mevduatlarda 8., toplam aktiflerde ise 10. büyük banka haline gelmeyi başardık.”

‘TÜRKİYE BU YIL %3 BÜYÜR, GELECEK YIL İVME ARTAR’

Açıklamasında hem Türkiye’deki hem de küresel ekonomideki konjonktürü de değerlendiren Özkaya, gerek küresel ekonomide devam eden büyüme endişeleri gerekse de yurtiçindeki piyasa değişkenliği nedeniyle Türk finansal varlıklarının üçüncü çeyrekte zayıf bir dönem geçirdiğine dikkat çekerek, “Yılın ikinci yarısında öncü verilerden hareketle büyümenin bir miktar hız kesmiş olduğunu hesaplıyoruz. Bu yavaşlama daha çok yurtiçi belirsizliklerin ve finansal sıkışıklığın etkisi ile iç talepten kaynaklanırken dış talepte ılımlı bir toparlanmanın başladığını söyleyebiliriz” dedi ve sözlerine şöyle devam etti:

“Euro Bölgesi ekonomileri başta olmak üzere dünya büyümesinin toparlanmasıyla Türkiye ekonomisinin de gelecek yıl ile birlikte yeniden ivme kazanacağını tahmin ediyoruz. Bu çerçevede ekonomimizin 2015 yılını %3 civarında bir büyüme ile tamamladıktan sonra 2016’da potansiyeline daha yakın büyüyebileceğini düşünüyoruz.”

‘YENİ HÜKÜMET REFORMLARLA BÜYÜMEYİ HIZLANDIRABİLİR’

Açıklamasında, enflasyonun beklentilerin üstünde bir seyir izlediğini de belirten Özkaya, Türkiye’nin ilave yapısal reformlarla büyüme performansını artırarak 2016’dan itibaren enflasyonu dizginleyebileceğini vurgulayarak, “TL’nin yılın kalan döneminde daha istikrarlı bir seyir izleyeceğini düşünsek de enflasyonda 2015 yılının hedefin üzerinde tamamlanacağını, 2016’da ise hedefle uyumlu bir patikaya girileceğini tahmin ediyoruz” dedi ve ekledi:

“Önümüzdeki dönemde potansiyel büyümeyi artırarak enflasyonu dizginlemek ve bu sayede makroekonomik istikrarı sağlamlaştırmak adına ihtiyaç duyulan ilave reformların yapılacağına inanıyoruz. Seçimlerin tekrarlanmış olması belirsizlikleri artırmanın yanında reform sürecini de geciktiren bir faktör oldu. Ancak seçimlerden sonra yeni hükümet hızlı bir şekilde reformlara odaklanarak potansiyel büyümemizin hızlanmasını sağlayabilir.”