Odeabank, İhracatçılara Kılavuzluk Yapmaya Devam Ediyor

Odeabank, İhracatçılara Kılavuzluk Yapmaya Devam Ediyor​

Odeabank, İhracatçılara Kılavuzluk Yapmaya Devam Ediyor

Odeabank, COVID-19 salgını nedeniyle mart ayında başlattığı ve dijital platform üzerinden gerçekleştirdiği Dış Ticaret Buluşmaları’na tüm hızıyla devam ediyor. Odeabank, Dış Ticaret Buluşmaları’nda Adana’da faaliyet gösteren dış ticaret firma temsilcileri ile bir araya geldi. Toplantıda dünyada ve Türkiye’deki makroekonomik gelişmeler ile COVID-19 salgınının ekonomiye etkileri tartışıldı

TÜRKİYE’NİN genç ve dinamik bankası Odeabank, dijital platform üzerinden gerçekleştirdiği Dış Ticaret Buluşmaları’na hız kesmeden devam ediyor. Odeabank, Dış Ticaret Buluşmaları’nın ikinci ayağının ikinci toplantısında Adanalı iş insanları ile bir araya geldi. Bölgedeki ihracatçı firmaların katılımıyla düzenlenen toplantıda, dış ticaretin finansmanı ve riskleri konuşuldu. Adana toplantısı, Odeabank’ın COVID-19 salgınının başladığı mart ayından bu yana dijital ortamda düzenlediği 21’inci Dış Ticaret Buluşması oldu. Yaklaşık 50’ye yakın şirket yöneticisinin katıldığı toplantıda pandemi döneminde dünya ekonomisindeki gelişmeler ve dış ticaretin finansmanı ile riskleri tartışıldı.

Odeabank Nakit Yönetimi ve Dış Ticaret Direktörü Ahmet Zafer Seyar, toplantının açılış konuşmasında COVID-19 salgınının başlamasından bu yana yaklaşık 7 aydır, Türkiye’deki iş insanları ile dijital platform üzerinden bir araya gelerek, ekonomideki gelişmeleri tartıştıklarını dile getirdi. Seyar, "Odeabank olarak iş insanlarını dinleyerek, Türkiye ve dünyanın içinde bulunduğu bu zor ekonomik dönemde firmalara destek olmak için çalışmaya devam edeceklerini söyledi. Türkiye’nin ihracatının önemli merkezlerinden biri olan Adana’daki dış ticaret firmaları ile bir araya gelmekten mutluluk duyduklarını belirten Seyar, “Odeabank olarak COVID-19 salgınının ekonomiye etkisini asgari seviyede tutmak amacıyla sanayicilere önemli kolaylıklar sağlıyoruz. Dünya ve ülkemiz için zor olan bu süreçte müşterilerimizin yanında olduğumuzu göstermek üzere destek paketleri açıkladık. Özellikle Türkiye ekonomisi açısından en önemli kalemlerden birisi olan ihracat hacimlerinin arttırılması noktasında bankalarımıza büyük görev düşüyor. Odeabank olarak biz bu sorumluluğu aldık ve müşterilerimizin yaptıkları ihracat hacimlerini arttırmaları, yeni pazarlar bulmaları ve yeni iş birlikleri yapmaları noktasında elimizden gelen tüm imkanları ihracatçılarımız için seferber ediyoruz. COVID-19 etkisi altında geçirilen Nisan 2020 tarihinden bugüne kadar ihracatı odağımıza koyarak, yaklaşık 4 milyar TL gayri nakdi, 4,5 milyar TL nakit kredi kullanımı olmak üzere toplamda yaklaşık 8,5 milyar TL’lik kredi kullandırdık. Her hafta farklı il ve sektörlere yönelik yapacağımız Dış Ticaret Buluşmaları’na katılan müşterilerimizin beklenti ve ihtiyaçlarını yakından takip ederek aktif ve dinamik bir şekilde müşterilerimizin ihtiyaçlarına hızlı çözümler bulmaya devam edeceğiz” dedi.

Dış Ticarette Tehditler ve Fırsatlar

Video konferansta “2021 Yılına Doğru COVİD-19 'un Ekonomik Etkileri ve Dış Ticaret Beklentileri” üzerine konuşan Ekonomist Gizem Öztok Altınsaç, dünyadaki ve Türkiye’deki makroekonomik gelişmelere ilişkin değerlendirmesinde şunları söyledi: “COVID-19 salgınının başlamasından bu yana dünyadaki tüm ülkeler, salgının ekonomi üzerindeki olumsuz etkilerini önlemek amacıyla mali ve parasal genişleme gerçekleştirdi. Gelişen ülke merkez bankaları pandemi sürecinin başlangıcından bu yana 12 trilyon dolar piyasaya sürmeyi planlıyorlardı. Henüz bunun yarısı gerçekleşmiş durumda. ABD ise yeni bir mali destek paketi sunma hazırlığında. Tüm bu mali genişlemelerin sonucu olarak gelişmiş ülke ekonomileri yıl sonuna kadar COVID-19 salgınının başladığı seviyeye geri dönecekleri öngörülüyor. Bu da dünya ekonomilerini destekleyecektir. Gelişmekte olan ülkelerin ekonomilerinin de kriz döneminin başladığı noktaya en erken 2021 ikinci çeyreğinde ulaşması bekleniyor. Türkiye ise bu süreçte belirgin kredi artışı yaratarak V şeklinde toparlanmayı gerçekleştirdi. 2021 için büyüme tarafında piyasa beklentileri yüzde 3,5-4.5 büyüme bandında. Türkiye’de volatilitenin devam edeceği bir dönemde dikkat edilmesi gereken önemli iki konu ise, enflasyondaki gidişat ve dış finansman ihtiyacının yarattığı baskı olarak gözüküyor.

Konuşmasında emtia piyasalarındaki gelişmelere de değinen Altınsaç, COVID-19 aşısının kısa bir süre içinde piyasaya çıkmasının, emtia piyasalarını destekleyici bir gelişme olacağını söyledi.