Odeabank kârlı ve hızlı büyümeye devam ediyor…

Odeabank kârlı ve hızlı büyümeye devam ediyor…​

Odeabank kârlı ve hızlı büyümeye devam ediyor…

Odeabank yılın ikinci çeyreğinde net kârını geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre sektör ortalamasının çok üzerinde, %196 oranında artırarak hızlı ve kârlı büyüme performansını sürdürdü.

Lübnan merkezli Bank Audi'nin Türkiye'deki iştiraki Odeabank, döviz kurunda yaşanan dalgalanmalara ve küresel piyasalardaki belirsizliğin yarattığı ekonomik durgunluğa karşın 2016 yılının ikinci çeyreğinde net kârını geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre %196 artırarak 60.3 milyon TL'ye yükseltti. Bu yılın ikinci çeyreğinde Odeabank'ın aktifleri 31 milyar TL'ye yükselirken, mevduatları 24.3 milyar TL, toplam kredileri ise 21.9 milyar TL'ye ulaştı.

Yılın ikinci çeyreğine ilişkin finansal sonuçların bankanın performans göstergelerindeki hızlı ve kârlı büyümeyi ortaya koyduğunu belirten Odeabank Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdürü Hüseyin Özkaya, konuya ilişkin yazılı açıklamasında, "Çok genç ve sıfırdan kurulmuş bir banka olarak yüksek seviyedeki yatırım harcamalarımıza ve ekonomik belirsizliklere karşın kârlı bir şekilde büyümeye devam ediyoruz. Yılın ikinci çeyreğinde elde etmiş olduğumuz finansal başarılar müşterilerimizin bize duymuş olduğu güvenin sonucudur" dedi.

'ÖNÜMÜZDEKİ DÖNEMDE BANKACILIK SEKTÖRÜNDE BÜYÜME VE KARLILIK DAHA DA İYİLEŞEBİLİR'

Türk bankacılık sektörünün ikinci çeyrek performansını da değerlendiren Özkaya, bankacılık sektöründeki büyüme eğiliminin halen ılımlı bir şekilde yavaşladığına dikkat çekerek, "BDDK aylık verilerine göre, 2016 Mart sonunda %14,2 olan kredilerin yıllık büyüme hızı Haziran sonunda %12,3 olarak gerçekleşti. Aynı dönemde mevduatların büyüme hızı da %14,2'den %12,3'e geriledi. Böylece mevduatın krediye dönüşüm oranı %118,6'dan %119,7'ye yükseldi. Bu dönemde takibe düşen alacakların toplam kredilere oranı %3,28'den %3,30'a hafif yükseldi. Sektörün karlılığının ise ikinci çeyrekte daha iyi bir görünüme sahip olduğunu söyleyebiliriz. BDDK aylık verilerine göre, Haziran itibarıyla bankacılık sektörünün net altı aylık kârı geçen yılın aynı dönemine göre %39,6 artışla 19,0 milyar TL olarak gerçekleşti" dedi ve ekledi: "Finansal piyasalarda görülen toparlanmanın reel ekonomiye yansımaya başlaması ile önümüzdeki günlerde bankacılık sektörünün de büyüme ve kârlılık performansının daha da iyileşeceğini düşünüyoruz. 2013 yılının ortasından beri Türkiye ekonomisinde ana sorunun yatırımcı algısının kalıcı olarak iyileşememesinden kaynaklandığını düşünüyor ve bunun sonucu yüksek seyreden risk primleri nedeniyle olumlu küresel fiyat gelişmelerinin yurt içinde enflasyon ve dolayısıyla faizlere yeterince yansımamasına neden olduğunu gözlemliyoruz. Bu bağlamda Türkiye'nin yeni bir hikâyeye sahip olması açısından yapısal reformların hayata geçirilmesi halinde, ülkemize yönelik sermaye akımlarının kalıcı olarak canlanacağını ve finansal varlıklarımızın fiyatlarının da ekonomik temellerimizle uyumlu seviyelere gelebileceğini tahmin ediyoruz."

'BAŞARILARIMIZ İLE GURUR DUYUYORUZ'

Odeabank'ın uluslararası alanda kazandığı başarılara da değinen Özkaya "Bankacılık sektörünün genç ve yenilikçi oyuncusu olarak, kişiye özel bankacılık hizmetlerimiz, teknolojik yatırımlarımız ve sayısı 1577'ye ulaşan kaliteli insan kaynağımız ile geçmiş yıllarda olduğu gibi 2016 ikinci çeyreğinde de ulusal ve uluslararası alanda pek çok başarıya imza attık, ödüller aldık. Bunların içinde finansal başarımızın bir takdiri olarak, IFC ve EBRD gibi iki saygın ve prestijli kuruluşun, diğer yatırımcılarla birlikte Odeabank'a duydukları güven sonucu bankamıza yaptıkları sermaye yatırımı bizim için büyük önem taşımakta ve bizi yüreklendirmektedir. Bu sermaye artırımı ile Türkiye ekonomisinin gelişimine katkıda bulunacak altyapı yatırım ve projelerine kredi desteğimizi arttırma olanağı bulacağız. Bu özsermaye yatırımı aynı zamanda Türkiye'deki istihdamın yüzde 70'ini oluşturan ancak kredilerin sadece yüzde 30'undan faydalanabilen KOBİ'lere destek vermemizi sağlayacak" dedi.

'KOBİ'LER BİZİM İÇİN ÖNEMLİ BİR SEGMENT OLACAK'

Bankacılığın her segmentinde faaliyet devam edeceklerini açıklayan Özkaya "Şube ağımıza, dijital bankacılık kanallarımıza ve teknolojiye yatırım yaparak, yüksek rekabete sahip Türk bankacılık piyasasının özel sermayeli ilk 10'undaki en genç banka olarak, kurumsal, ticari, KOBİ ve bireysel müşterilerimize en yüksek kalitede hizmet vermeyi sürdüreceğiz" dedi.

Türkiye'nin sürdürülebilir büyümesine destek olan KOBİ'ler için yeni yapılanmalarından bahseden Özkaya "Bu konjonktür içerisinde biz Odeabank olarak, her geçen gün hizmet kalitemizi iyileştirmeye, müşteri odaklı hizmet anlayışımızı genele yayarak sürdürmeye devam ediyoruz. Odeabank olarak, öncelikli segment olarak belirlediğimiz KOBİ'lere, bankamızın "Kişiye Özel Bankacılık" anlayışı doğrultusunda daha kapsamlı hizmet verebilmek amacıyla organizasyonel değişiklikler yaptık ve 2016 yılının ikinci çeyreğinde KOBİ Bankacılığı işkolunu kurduk. KOBİ Bankacılığı alanındaki vizyonumuz; Odeabank'ı, hızlı özel çözümleri, teknolojisi ve müşteri deneyimi ile KOBİ müşterilerinin ana bankası konumuna getirmektir. KOBİ Bankacılığındaki çalışmalarımızı proaktif olacak şekilde yapılandırmaya ve bu alandaki kredilerle pazar payımızı iki katına çıkaracak aksiyonlar almaya 2016 yılının ikinci yarısında da hızla devam edeceğiz" dedi.

Büyükler liginde olma misyonunu tekrar ifade eden Özkaya "Odeabank olarak, her geçen gün hizmet kalitemizi iyileştirmeye odaklanırken, müşteri odaklı bankacılık anlayışımızı genele yayarak sürdürmeyi hedefliyoruz. İlkelerimizden taviz vermeden hayata geçireceğimiz hedefler, bireysel başarıdan yola çıkarak kurumsal başarının temellerini oluşturacak ana performans göstergelerimizde bundan sonra da ilave başarıları beraberinde getirecektir. Amacımız, her yerde dile getirdiğimiz gibi "büyükler liginde olmak" ve ekonomiye daha fazla kaynak sağlamaktır. Bu amaca ulaşma yolunda bize destek olan tüm paydaşlarımıza teşekkürlerimizi sunuyorum" ifadelerini kullandı.