Odeabank, UNstereotype Alliance Türkiye'yi İmzalayan İlk Banka Oldu

Odeabank, UNstereotype Alliance Türkiye'yi İmzalayan İlk Banka Oldu​

Odeabank, UNstereotype Alliance Türkiye'yi İmzalayan İlk Banka Oldu

Odeabank, medya ve reklam içeriklerinde toplumsal cinsiyet eşitliğine duyarlı rolleri destekleyen UNstereotype Alliance Türkiye’ye katılım sağlayan imzayı attı. Odeabank, böylece UNstereotype Alliance Türkiye’yi imzalayan Türkiye'deki ilk ve tek banka oldu.

TÜRKİYE'NİN genç, dinamik ve yenilikçi bankası Odeabank, Birleşmiş Milletler Kadın Birimi’nin (UN Women) reklamlardaki zararlı toplumsal cinsiyet kalıp yargılarını dönüştürmeyi amaçlayan UNstereotype Alliance Türkiye platformuna imza attı. Odeabank, UNstereotype Alliance Türkiye’nin bankacılık sektöründen ilk ve tek imzacısı oldu.

Odeabank’ın imza attığı UNstereotype Alliance Türkiye, reklamverenlerin ve reklamcıların ortaklaşa çalışmasıyla reklam ve medya içeriğini toplumsal cinsiyet eşitliği açısından değiştirerek dünyaya örnek olmayı amaçlıyor. Platform, markalarla iş birliği yaparak, çeşitlilik ve kapsayıcılığı ön plana çıkararak, iş ortamlarında kalıp yargılardan uzak bir çalışma kültürünün teşvik edilmesini de hedefliyor.

Reklam içeriklerinde klişelerden arındırılmış eşitlikçi tasvirler için şirketlerin uyması gereken ilke ve kılavuzların geliştirilmesi için çalışan platform, halk arasında farkındalık yaratan iletişim yolları ile kalıp yargılara ve ayrımcılığa son verecek çalışmalar yürütüyor.

Öncü: UNstereotype Alliance Türkiye platformunu imzalayan ilk ve tek banka olmaktan gururluyuz

Odeabank Genel Müdürü Mert Öncü, konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Odeabank olarak güçlü toplumlar ve ekonomiler için kadınların ve erkeklerin tüm potansiyellerini hayata geçirebildiği koşulların sağlanması gerektiğine inanıyoruz. Toplumda kadının güçlendirilmesi, sosyal sorumluluk alanında Odeabank’ın büyük önem verdiği konularından biri. Bu noktadan hareket ederek Odeabank olarak geçen yıl kadınların ekonomik yaşam içinde eşit şartlarda yer alabilmelerini sağlamak amacıyla güçlenmelerini hedefleyen, Birleşmiş Milletler’in özel sektör girişimi olan "Kadının Güçlenmesi Prensipleri"ni imzaladık. Bu alanda farkındalık oluşturmak adına bu kez de reklamlardaki negatif toplumsal cinsiyet kalıp yargılarını dönüştürmeyi amaçlayan küresel UNstereotype Alliance’ın Türkiye platformunun imzacısı ilk ve tek banka olduk. UNstereotype Alliance Türkiye platformuna imza atmakla sektörde bir ilki gerçekleştirdik. Bir yandan platforma imza atan ilk ve tek banka olmanın gururunu yaşarken, öte yandan da banka sektörüne öncü olmak ve sektörde bir farkındalık yaratmayı amaçlıyoruz. Cinsiyet eşitliği Odeabank'ta temel çalışma ilkelerimiz arasında bulunuyor. Bu ilkemize bağlı olarak, kadın ve erkek tüm çalışanlara adil ve eşit şartlarda çalışma imkânı sunuyoruz. Geçen yıl hayata geçirdiğimiz Eşit Masallar projemiz UNstereotype Alliance’in kalıp yargılarının dönüştürülmesi ilkesinin hayata geçirilmiş en güzel örneği. Odeabank olarak faaliyetlerimize kalıp yargılardan arındırılmış bir dünyaya katkı sunmak için bankacılık sektörüne öncülük edecek şekilde devam ediyoruz.”

Türkiye Bölümü 13 Aralık 2019’da kurulan UNstereotype Alliance’ın Brezilya, Hindistan, Japonya, Kenya, Meksika, Güney Afrika, Birleşik Arap Emirlikleri, Birleşik Krallık, Avustralya ve Nijerya'daki ulusal bölümler de dahil olmak üzere 217 markadan üyesi bulunuyor. Türkiye platformu, dünyada kurulmuş olan ikinci ulusal platform olma özelliği taşıyor.​