Semiha Berksoy’un hiç sergilenmemiş desenleri O’Art’da

Semiha Berksoy’un hiç sergilenmemiş desenleri O’Art’da​

Semiha Berksoy’un hiç sergilenmemiş desenleri O’Art’da

Çok yönlü bir sanatçı olan Semiha Berksoy’un hiç bilinmeyen yönleri ve desenleri, Odeabank ve Galerist işbirliği ile hem kitap hem de sergiye dönüştü “Semiha Berksoy: Catalogue Raisonné” kitabının lansmanına paralel olarak O’Art’ta açılan “Aşk’la, Semiha Berksoy” sergisi, 18 Mart’ta kadar izlenebilecek. Ayrıca sergi boyunca sanatçının bilinmeyen yönleri ve sanatçınınkızı Zeliha Berksoy, Bedri Baykam, İlber Ortaylı gibi alanında duayen isimler tarafından anlatılacak.

Semiha Berksoy’un daha önce hiç sergilenmemiş desenlerinin yer aldığı “Aşk’la, Semiha Berksoy”sergisi, Odeabank’ın desteğiyle Galerist Yayınları’ndan çıkan ve Semiha Berksoy’un bilinen tüm yapıtlarını içeren “Semiha Berksoy: Catalogue Raisonné” kitabının tanıtımına paralel olarak 19 Ocak’ta özel bir davetle O’Art’ta açıldı.

Odeabank ve Galerist işbirliği ile düzenlenen serginin açılış davetinde sanat ve cemiyet hayatının ünlü isimleri bir araya geldi. Odeabank Genel Müdürü Hüseyin Özkaya ve eşi Özlem Özkaya’nın yanı sıra Semiha Berksoy’un kızı tiyatro sanatçısı Zeliha Berksoy, ressam Bedri Baykam, oyuncu Tamer Levent, spiker Gülgün Feyman ve küratör Levent Çalıkoğlu’nun katıldığı kokteylde ünlü sanatçının kendi sesinden anlatımları da yer aldı.

Sanatçının aşkı farklı biçimlerinde merkeze aldığı resim ve desenlerinin bir araya geldiği ‘Aşk’la, Semiha Berksoy’ sergisi, sesin, aryanın, sözün, mizansenin aktığı damardan beslenen resimleri ile Berksoy’un yaşamı ve sanatınının kaynağı olarak aşkın tutkulu dışavurumunu sanatseverlerle paylaşıyor.

Kitabın editörlüğünü de üstlenen Derya Yücel küratörlüğünde düzenlenen sergi boyunca Semiha Berksoy’un hayatı ve sanatıhalka açık konuşmalarla anlatılacak. İlki 11 Şubat 2017 Cumartesi tarihinde İlber Ortaylı, Zeliha Berksoy, Bedri Baykam ve Melih Güneş’in katılımıyla düzenlenecek konferansın ikinci serisi 4 Mart 2017 Cumartesi tarihinde Derya Yücel, Evrim Altuğ ve Esra Aliçavuşoğlu’nun katılımıyla düzenlenecek.

“Aşk’la, Semiha Berksoy” sergisi, 18 Mart’a kadar O’Art’da izlenebilir.